Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řidiči pocítí úlevu, část omezení kvůli stavbě D35 skončí za měsíc

  7:23
Přestože na trase dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy zbývá ještě hodně práce, starostové okolních obcí byli na středečním kontrolním dnu ujištěni, že 15. prosince se po 12,6 km dlouhé nové dálnici pojedou první řidiči.

Na mnoha místech podél celé trasy se řidiči ale stále potýkají s omezeními. V lepším případě musí zpomalit a projet po provizorních komunikacích. 

Jedna taková „šikana“ byla ještě před cca dvěma týdny na silnici mezi Bukovinou a Vysokou. Nový dálniční most je však již dokončen, a tak se řidiči mohli vrátit do původní rovné stopy silnice. 

Jinde se na podobný okamžik čeká, ovšem nebude to již trvat dlouho. Stavbaři totiž potřebují tyto dočasné silnice odstranit a postavit na jejich místě těleso dálnice. Řidiči místo toho začnou využívat dokončené nadjezdy.

Jedním z takových míst je Rokytno, u něhož vzniká mimoúrovňová křižovatka. Zde budou mít motoristé možnost sjezdu a nájezdu na D35. Jednotlivé větvě sice budou mít užitek až od prosince, ovšem most začne sloužit dříve. Nyní se intenzivně pracuje na napojování sjezdu na stávající krajskou silnici II/298.

„Na konci června proběhne zatěžkávací zkouška. Od července se bude jezdit přes nový most, aby se mohlo zrušit přilehlé provizorko,“ popsal stavbyvedoucí Ivan Nehera z firmy Strabag.

Stejný harmonogram je stanoven i u dalších mostních objektů, kterých je na trase celkem 23. Šest z nich jsou nadjezdy, které se musí dokončit v nejbližší době. 

Vedle mostu na křižovatce u Rokytna bude jedním z nejvíce využívaných nový most u Časů. Přemostění dálnice se také dokončuje a se startem července se auta již projedou nad budoucí trasou D35. 

Zároveň s tím začne odtěžování zářezu, po němž vede nyní provoz na I/36 mezi Pardubicemi a Holicemi. Auta z této silnice se ve stejný den přesunou o kousek dále i na novou přeložku I/36, která je počátkem plánovaného přivaděče k D35 mezi Časy a Holicemi. Na konci července má být zprovozněný i nadjezd mezi obcemi Choteč a Dolní Ředice.

Zatímco na některých částech hlavní trasy se teprve chystá bednění před betonováním desek mostů, jinde už jsou položeny první vrstvy asfaltu. Tam, kde asfaltový koberec ještě neleží, jsou položeny podkladní vrstvy. 

Na mohutném náspu nedaleko Bukoviny jeřáb usazoval výplně protihlukových stěn, za nimiž z dálničního tělesa nadobro zmizel pohled na tuto obec. Další hotové „protihlukovky“ jsou viditelné také u obce Borek. 

Na nejdelším mostě celé stavby, kterým je téměř kilometrová estakáda přes Labe za opatovickou křižovatkou, pokračovali dělníci s betonáží bočních říms. Tam, kde již římsy mají hotové, je upevněno zábradlí. 

Nejsložitější objekt celého úseku má dokončenou spodní stavbu i nosnou konstrukci. Na jednotlivá mostní pole se pokládají mostní závěry a izolace, po níž už bude následovat pokládka asfaltu.

„Přemostění je dokončeno pro staveništní provoz, takže se po něm můžeme pohybovat s technikou,“ uvedl Nehera.

Náspy jsou většinou také již dokončené, ale ještě na ně přibude vrstva zeminy. Navršená ornice ležící zatím na hromadách podél dálnice bude sloužit jako podklad pro ozelenění svahů.

Úlevu pocítí i lidé z druhého budovaného úseku mezi Časy a Ostrovem. Podél této 14,7 km dlouhé trasy je nyní kvůli stavbě většina spojovacích silnic mezi obcemi uzavřena. 

S počátkem července se otevře alespoň silnice mezi Platěnicemi a Dolní Rovní. Částečně tak odpadne cestování po objízdných trasách, které jsou navíc často poničené. 

Momentálně je pro řidiče jediná možnost přejezdu po krajské silnici II/322 u Dašic. I tam řidiči jezdí po provizorní komunikaci. Na nový most vedoucí nad dálnicí se poprvé dostanou v září. 

Celý úsek má být hotový příští rok v létě. Nejnáročnějším objektem je přemostění železničního koridoru v Uhersku. Tamní mosty se budují vedle kolejí po polovinách, které se následně přetočí a spojí přímo nad tratí. 

K této jedinečné události dojde v průběhu dubna příštího roku, a to během pouze několikahodinových nočních uzavírkách koridoru. Správa železnic a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již došly ke shodě na termínu celé operace.

Autor:
  • Nejčtenější

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední změny. Železničáři jsou před startem největší rekonstrukce v historii

12. června 2024  11:35

Česká železnice se připravuje na největší investiční akci ve své historii. Správa železnic co...

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Náhradní tvář: Výtvarník Nikl ji dal Pernštejnům i žebrákům

16. června 2024  10:49

V hospodářských prostorech pardubického zámku je nově k vidění výstava obrazů Petra Nikla s názvem...

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

Kriminálka rozbila drogový gang, našla zbraně i hrníčky napěchované bankovkami

14. června 2024  10:04

Kriminalisté z Olomouckého kraje dopadli drogový gang pěti mužů a dvou žen, který operoval i v...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...