ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zkažené zuby zvyšují riziko infarktu. Srdci škodí i málo pohybu a kouření

  • 4
Paradontóza nebo zkažené zuby nejsou jen problémem přímo v dutině ústní, ale mohou přivodit vážné kardiovaskulární potíže. Neošetřený zánět totiž zvyšuje riziko infarktu myokardu, což platí i o zánětu chrupu. Správná péče o zuby je tedy součástí prevence před nemocemi srdce a cév, které jsou v České republice nejčastější příčinnou úmrtí.

Vleklý chronický zánět v těle patří u laické veřejnosti mezi méně známé příčiny srdečních potíží. „Zánět, způsobený například zvýšenou hladinou cukru, kouřením, vysokým cholesterolem nebo obezitou, se nijak neprojevuje, necítíme ho. Vede mimo jiné ke vzniku aterosklerózy, a ta zase například k infarktu a dalším srdečním chorobám,“ vysvětlil profesor Michal Vrablík, předseda České asociace preventivní kardiologie.

Méně typickým původcem zánětu je podle něj rovněž zmiňovaná neléčená paradontóza a zkažený chrup. „Péče o zuby je tak součástí prevence nemocí srdce a cév,“ konstatoval profesor Vrablík.

Nejčastější příčina úmrtí

Nemoci srdce a cév jsou dlouhodobě v České republice nejčastější příčinou úmrtí. S nějakou nemocí srdce či cév se léčí 2,9 milionu lidí. Za uplynulou dekádu vzrostl celkový počet pacientů s kardiovaskulárními potížemi o zhruba 12 procent.

Sedm varovných signálů, že můžete mít potíže se srdcem

Lékaři varují, že může být hůř. Infarkt přežije téměř 95 procent pacientů, kteří se s ním dostanou včas do nemocnice. Jejich srdce zůstává poškozené. Například jen pacientů se srdečním selháním žilo v Česku před čtyřmi lety zhruba 360 tisíc.

„V roce 2040 jich může být až 900 tisíc. A to nepočítáme další nemoci spojené se srdcem a oběhem. Loni lékaři ošetřili pro některou z mnoha kardiologických diagnóz přibližně tři miliony lidí,“ poznamenal profesor Aleš Linhart, přednosta ll. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lékaři upozorňují, že si Češi svůj zdravotní stav negativně ovlivňují sami, a to nedostatkem pohybu a špatnou životosprávou včetně kouření a pití alkoholu. „A právě to spolu s genetickou zátěží významně přispívá k vysokým počtům onemocnění srdce a cév,“ uvedl profesor Miloš Táborský, přednosta 1. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Ve srovnání s Francií, Dánskem nebo Holandskem umírá na nemoci srdce na 100 tisíc obyvatel téměř o 20 procent Čechů více a v počtu úmrtí na ischemickou chorobu srdeční, při níž do srdce neproudí dostatek kyslíku kvůli zúžení věnčitých tepen, zaujímají Češi dokonce již páté místo.

Minimálně 6 tisíc kroků

Náklady spojené s nemocemi srdce odhadují odborníci na miliardy korun. „Významná část úmrtí je přitom předčasná a lze jí předejít,“ upozornil profesor Petr Ošťádal, předseda České kardiologické společnosti.

Jednou z jednoduchých metod, jak významně zlepšit stav srdce a cév, je prostá chůze. „Studie jasně prokázaly, že každému desátému předčasnému úmrtí lze předejít už jedenácti minutami rychlé chůze denně,“ sdělil Aleš Linhart ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dodal, že čím více kroků uděláme, tím více se snižuje nejen riziko výskytu kardiovaskulárních nemocí, ale také řady druhů rakoviny. „Doporučujeme ujít minimálně šest tisíc kroků denně, ale každý krok navíc se počítá. A když mají lidé problém s pohybem a ‚ušlapat‘ šest tisíc kroků je nad jejich síly, ať zkusí k tomu, co ujdou, přidat dvacet až třicet procent,“ uvedl Linhart.

Očkování proti chřipce

Další významnou preventivní akcí, které ochrání současné pacienty, je podle lékařů očkování proti chřipce. Ukázala to nedávno zveřejněná studie Evropské kardiologické společnosti, do níž bylo zapojeno více než 2,5 tisíce pacientů se srdečním infarktem v osmi zemích světa a na které se podílelo také několik českých center.

Co jíst, aby bylo vaše srdce zdravé. Tyto potraviny ho ochrání

„Studie jasně ukázala, že očkování proti chřipce snižuje riziko úmrtí o více než 40 procent. To je opravdu zásadní rozdíl. Vakcinaci proti chřipce u kardiaků doporučujeme již delší dobu, ale tato studie přinesla naprosto jednoznačné důkazy, že očkování pomáhá,“ uvedl Petr Ošťádal z České kardiologické společnosti.

„Proto apelujeme nejen na pacienty, aby se očkovali, ale také na lékaře, aby vysvětlovali lidem, kteří mají potíže se srdcem, že je toto očkování může ochránit,“ dodal Ošťádal.