Co jíst, aby bylo vaše srdce zdravé. Tyto potraviny ho ochrání

  • 0
Angina pectoris, infarkt myokardu, arytmie či srdeční selhání. Věděli jste, že těmto vážným srdečním onemocněním lze předcházet vhodnou stravou? Na jaké potraviny se tedy zaměřit?
Ilustrační snímek

Srdeční sval pracuje nonstop, od narození do smrti. V sekundových intervalech nepřetržitě vykonává rytmický pohyb, který se dá přirovnat třeba k otvírání a zavírání dlaně, aniž by se unavil. Ale nemyslete si, i srdce odpočívá, a to mezi jednotlivými údery, když přijímá krev a živiny, které mu přivádějí arterie a tepny.

Srdce a strava

Zdraví srdce stejně jako dalších orgánů spolu s pravidelným pohybem z velké míry ovlivňuje také strava, kterou konzumujete. Výzkumy potvrdily, že jejím základem by měly být ovoce a zelenina.

Blahodárný účinek na kardiovaskulární systém má ale i červené víno. Flavonoidy v něm obsažené zabraňují ukládání cholesterolu v arteriích a vzniku aterosklerózy. Některé studie naznačují, že pitím 100 až 200 ml červeného vína denně se snižuje riziko úmrtí na infarkt myokardu. Vyšší konzumace však způsobuje pravý opak.

Ilustrační snímek

Infarkt myokardu

Je následkem ucpání koronární tepny nebo některé její větve. Při infarktu myokardu odumírá část srdečního svalu nacházející se za zablokovaným místem.

Proč vzniká? Na blokádě koronární tepny se podílejí především tyto faktory: ateroskleróza, progresivní zúžení a ztvrdnutí tepen i trombóza neboli vytvoření krevní sraženiny uvnitř zúžené tepny a následné zastavení krevního oběhu. Také těmto potížím lze zamezit vhodným jídelníčkem. Zatímco některé potraviny mají preventivní úlohu, jiné infarktu napomáhají. Proto k rehabilitaci po infarktu myokardu může přispět správná dieta.

Srdce jako zvon. Pět tipů, jak o něj pečovat a dožít se vysokého věku

Konzumujte: Ovoce, luštěniny, zeleninu, hroznové víno, vlašské ořechy, sóju, cizrnu, hrách, artyčoky, jahody, dýni, broskve, mango, brambory, pšeničné otruby, ryby, olivový olej.

Omezte či vylučte: Maso, železo, nasycené tuky, cholesterol, klobásy, šunku, máslo, margarín, fritovaná jídla, kravské mléko, alkohol, bílý cukr a sodík.

Ilustrační snímek

Arytmie

Poruchy rytmu úderů srdce pacienti většinou vnímají jako zrychlený tlukot. Pokud jsou vážné, mohou snížit schopnost srdce pumpovat krev do celého těla, vést k srdečnímu selhání a v některých případech i srdeční zástavě.

Proč vzniká? Příčin arytmie bývá více, a ne vždy jsou známé. Spolu s nevhodnými pokrmy nemoc zhoršují i potravinové alergie, návykové látky (alkohol, káva a kouření) a hormonální faktory, především zvýšená činnost štítné žlázy.

KVÍZ: Jak dobře znáte lidské srdce?

Konzumujte: Vápník, hořčík, draslík, oleje, koenzym Q10.

Omezte či vylučte: Povzbuzující nápoje, alkohol a nasycené tuky.

Ilustrační fotografie

Angina pectoris

Podstatou tohoto onemocnění, které se projevuje neohraničenou svíravou, tlakovou či pálivou bolestí, je zúžení koronárních tepen a nedostatek kyslíku v srdci při větší námaze. Bolest pacient většinou pociťuje za hrudní kostí nebo vlevo od ní. Často vystřeluje do levého ramene, paže, krku či nadbřišku. Zpravidla se objevuje po fyzické námaze nebo stresové situaci a trvá několik (až desítek) minut. Přetrvává-li déle, je třeba zjistit, zda se nejedná o infarkt myokardu.

Proč vzniká? Na stav a funkci koronárních arterií má spolu s nedostatkem pohybu velký vliv strava. Především ta nadměrně kořeněná, chudá na rostlinné potraviny, ale zato bohatá na množství nenasycených tuků.

Čtyři nejčastější projevy, kterými nás v létě varuje nemocné srdce

Konzumujte: Hroznové víno i šťávu, vlašské ořechy, cibuli, ječmen, žito, brambory, broskve, jahody, dýni, cuketu, kešu a mango.

Omezte či vylučte: Nasycené tuky.

Ilustrační fotografie

Srdeční selhání

Jde o následek různých srdečních onemocnění, která naruší práci srdce jako pumpy.

Proč vzniká? Příčiny jsou různé a většinou mají původ ve stravě. K oslabení srdce dochází kvůli nedostatku látek potřebných pro jeho funkci. Zejména se jedná o vitamin B1 a některé minerály, jako je vápník, hořčík a draslík. Na vině však může být také nadměrné hromadění tekutin v těle v důsledku nepřiměřené konzumace soli či snížené funkce ledvin. Za těchto okolností srdce musí přepumpovat velký objem krve, což ho velmi vysiluje.

Srdeční selhání: pět příznaků, které byste neměli ignorovat

Konzumujte: Vlašské ořechy, hrášek, grepy a koenzym Q10.

Omezte či vylučte: Sodík, tvrdý alkohol, pivo.

Ilustrační fotografie

Čím svému srdci prospějete?

  • Denně snězte nejméně pět porcí čerstvého ovoce a aspoň jednu porci salátu z čerstvé zeleniny s olivovým či semenným olejem.
  • Jezte minimálně dvě až tři porce luštěnin týdně.
  • Místo bílého chleba a jemných rafinovaných těstovin vyzkoušejte jejich celozrnné varianty.
  • Zařaďte pohyb nejméně třikrát týdně po dobu 40 minut.
  • Snižte konzumaci cukru a soli.
  • Vyhýbejte se kouření a pití kávy.

Srdce jako zvon. Pět tipů, jak o něj pečovat a dožít se vysokého věku