Porostou nám třetí zuby? Ta představa je sice ještě hodně vzdálená, nicméně vědci neustále zkoumají, jak probudit organismus, aby vypadlý zub dostavěl. Například myším zlomené řezáky dorůstají. „Zuby jsou zvláštní struktury, obrovsky variabilní u různých organismů. Typicky žraloci mají ‚nekonečnou‘ zásobu zubů, neustále je ztrácejí a vyvíjejí se jim nové. Nebo hlodavci. Ti mají sice jenom jednu generaci zubů, ale jejich řezáky rostou kontinuálně celý život,“ tvrdí doc. Mgr. JAN KŘIVÁNEK (35), Ph.D., vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, jehož tým vynalezl univerzální metodu umožňující monitoring růstu zubů. Referuje o tom i prestižní vědecký časopis Science Advances. Nové poznatky jsou nadějí nejenom pro regenerativní medicínu, ale i pro sledování vývojových vad lidského chrupu. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Věřím, že jednou dokážeme biologicky nahrazovat zuby i další tkáně, říká vědec

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Porostou nám třetí zuby? Ta představa je sice ještě hodně vzdálená, nicméně vědci neustále zkoumají, jak probudit organismus, aby vypadlý zub dostavěl. „Zuby jsou zvláštní struktury, obrovsky variabilní u různých organismů,“ odkazuje na dorůstání zubů například u žraloků či hlodavců Jan Křivánek, vedoucí výzkumné skupiny na Masarykově univerzitě v Brně.

„Typicky žraloci mají ‚nekonečnou‘ zásobu zubů, neustále je ztrácejí a vyvíjejí se jim nové. Nebo hlodavci. Ti mají sice jenom jednu generaci zubů, ale jejich řezáky rostou kontinuálně celý život,“ říká Křivánek. Jeho tým v Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně vynalezl univerzální metodu umožňující monitoring růstu zubů. Referuje o tom i prestižní vědecký časopis Science Advances. Nové poznatky jsou nadějí nejenom pro regenerativní medicínu, ale i pro sledování vývojových vad lidského chrupu.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že člověk má založeno více řad zubů, že takovýchto zubních lišt může být až pět, jen je nedokážeme aktivovat…
Je jasné, že evoluce probíhá pořád. Je to vidět i u člověka, například na tom, že postupně ztrácíme zuby moudrosti. Za pár dalších generací už je lidé jako druh mít nebudou. Je to tak jednoduše proto, že tyto zuby již nepotřebujeme tak jako dříve naši předkové. Nemáme už takové stravovací návyky, abychom osmé zuby plně využili. Kdežto například myš potřebuje pořád hlodat, a proto se u ní vyvinuly dorůstající zuby. Kdyby to bylo potřeba i u člověka, pak se také vyvine víc generací zubů… Existují genetická onemocnění, kdy se i u člověka může vyvinout více generací zubů. Ta informace tam pořád někde je, ale jak říkám, v tomto případě jde o onemocnění, jež s sebou nese i spoustu jiných vývojových vad, takže se nejedná o něco, co byste chtěli mít.

U myší dokonce sledujeme občas zajímavý defekt, kde dojde k malé změně při vývoji zubu – a z kořenových částí zubů začnou vyrůstat chlupy. Ze stejného zárodku.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma