Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Když se ze života vytratí barvy. Pozor na šedý zákal

  • 0
S rostoucím věkem stárne celé tělo včetně našich očí. Dříve čirá čočka se postupně zakaluje a člověk má pocit, že se na svět kolem sebe dívá přes šedivý závoj.

Pro šedý zákal (odborně nazývaný katarakta) je typická snížená průhlednost oční čočky. Postižený vidí neostře, zamlženě – jako by se díval skrz nějakou mléčnou clonu.

Šedý versus zelený zákal

Pro šedý zákal je charakteristické zakalení oční čočky. Objevuje se ve vyšším věku, po šedesátce.

U zeleného zákalu (glaukom), který postihuje pacienty většinou po čtyřicítce, dochází k výraznému zvýšení nitroočního tlaku, což způsobuje utlačování vláken zrakového nervu, jež postupně odumírají. Glaukom nelze vyléčit, pouze zastavit jeho další rozvoj. Je mnohem zákeřnější než šedý zákal, protože většinou nebolí a zpočátku ho neprovázejí žádné obtíže.

Šedý zákal patří k nejčastějším očním onemocněním ve vyšším věku. Obvykle postihuje lidi nad 65 let, ale může se objevit i mnohem později, například až po osmdesátce. Podle statistik trpí kataraktou víc než tři čtvrtiny seniorů starších 75 let.

Citlivost na světlo

Na začátku nemusí být toto onemocnění nijak zvlášť patrné, při šedém zákalu se neobjevují žádné průvodní jevy, jako je začervenání, podráždění, bolest nebo jiné potíže. Postupem času se však postižení čočky zhoršuje a nepříznivě ovlivňuje vidění. Člověk se také stává mnohem citlivějším na silnější světlo či oslnění, přestože mu předtím stejná intenzita žádné problémy nedělala.

Někdy mívá na jednom oku zdvojené až ztrojené vidění a pozorované předměty vnímá zkresleně. Rozvíjí se také myopie (krátkozrakost) a občas dochází k tomu, že dotyčný vidí každým okem jinak ostré barvy. Katarakta se však může projevit na jednom, ale také na obou očích.

Cukrovka i nikotin

Přesné příčiny šedého zákalu nejsou zcela známy. Rozvoj katarakty mohou ovlivnit některé nemoci, například cukrovka či různé zánětlivé choroby. Větší riziko je spojeno také s úrazy oka a výskytem vyšších dioptrických vad.

KVÍZ: Šedý zákal, nebo krátkozrakost? Poznejte z obrázku oční vadu

K dalším faktorům, které ovlivňují vznik katarakty, patří genetické dispozice, pohlaví (šedým zákalem trpí častěji ženy), ale také dlouhodobé užívání některých očních kapek nebo léků (cytostatika, kortikoidy, miotika – léky vyvolávající miózu, tedy zúžení zornice). Šedý zákal se může vyskytnout i jako přidružené onemocnění jiných chorob, například zeleného zákalu.

Rozvoj nemoci podporuje rovněž kouření, užívání drog, nevhodná životospráva nebo nadměrné vystavení vlivu UV záření. Šedý zákal se postupně rozvíjí a zakalení čočky se zvětšuje, samotný průběh onemocnění je však zcela individuální – může trvat několik měsíců až celé roky. V krajním případě může způsobit i slepotu.

Náhrada čočky

Šedý zákal nelze zmírnit nebo zastavit žádnými léky ani nošením brýlí. Jediným účinným řešením je operace. Během zákroku se postižená čočka pomocí ultrazvuku jemně rozmělní a odsaje a nahradí se umělou nitrooční čočkou. Ta je trvalou náhradou původní čočky a zůstává v oku do konce života. Není třeba ji měnit, ani nijak udržovat.

Po konzultaci s lékařem se pacient může dohodnout na čočce, která zároveň vyřeší i jeho problém s dalekozrakostí či krátkozrakostí. Případně je možné zvolit multifokální čočku, která koriguje vidění do blízka i do dálky, takže odpadá nutnost nosit brýle.

Co vás čeká po operaci

Tento zákrok nevyžaduje nijak dlouhou rekonvalescenci, do práce se můžete vrátit už za týden.

  • Bezprostředně po operaci máte oko zakryté obvazem, podle instrukcí si aplikujete kapky a docházíte na kontroly. Běžnou fyzickou námahu můžete vykonávat přibližně už za týden po zákroku. Zhruba po dobu 5–6 týdnů je nutné vyhýbat se pobytu v příliš prašném prostředí, nekoupat se ve veřejných bazénech a omezit fyzicky náročnou práci.
  • Po operaci lze bez problémů používat počítač a dívat se na televizi (mnozí pacienti sledují televizi už večer v den zákroku). Pokud vás oko neřeže a nebolí, není důvod si to zakazovat. Což platí i naopak – jestliže první den po zákroku pociťujete bolest a řezání, je lepší mít oči zavřené a televizi nebo počítač dočasně vynechat. Je také třeba počítat s tím, že v prvních týdnech bude trochu kolísat zraková ostrost.
  • Hodně lidí se domnívá, že se po operaci neobejdou bez tmavých brýlí. Ty však nejsou nutné. Na druhé straně je pravda, že pobyt na prudkém slunci může být pro některé pacienty zpočátku dost nepříjemný. Proto se vždy řiďte vlastními pocity. Pokud vám světlo vadí a jste nuceni přivírat oči, budou pro vás tmavé brýle vítanou ochranou.
  • Při dobrém vidění druhého oka je možné už několik dnů po operaci vykonávat kancelářskou práci. Nevadí ani ohýbání se a nošení předmětů, které nevyžaduje extrémní námahu. Fyzicky náročné aktivity je možné vykonávat od šestého týdne. Práce ve výškách a profesionální řízení motorových vozidel jsou možné až po konečném vyšetření zrakové ostrosti (a eventuálním předpisu brýlí) – přibližně čtyři až osm týdnů po operaci.