ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padání vlasů můžete zastavit. Změňte jídelníček i péči

  • 0
To, že nám denně vypadne kolem 100 až 200 vlasů, je podle odborníků zcela přirozené. Nemusíte samozřejmě počítat každý, ale začne-li vaše kštice viditelně řídnout, je dobré zpozornět.

Důvodem nadměrného úbytku vlasů (jev odborně označovaný jako alopecie) bývá u žen většinou nízká hladina estrogenů v důsledku přirozených hormonálních změn během těhotenství a kojení, případně v období menopauzy.

Vlasy vás mohou varovat před nemocí. Pozor na lupy i ztrátu kštice

U mužů začíná ubývání vlasů plíživě, například tvorbou koutů nebo lysiny na temeni hlavy, kdy mluvíme o tzv. androgenní alopecii. Jde vlastně o citlivost vlasových kořínků na mužský pohlavní hormon testosteron. Má-li někdo vlivem genetiky citlivé kořínky na dospělé hladiny testosteronu, pak i při normálních hladinách tohoto hormonu dochází k jejich ničení, a v důsledku toho vlasy vypadávají. Toto hormonálně podmíněné vypadávání vlasů u mužů je dědičné.

Za řídnutím vlasů, jak u mužů, tak u žen, stojí však leckdy také stres, nedostatek minerálů, alergie na léky, případně nadměrné užívání vitaminu A či selenu. Vlasy mohou začít padat i při náhlém váhovém úbytku, v tomto směru pozor na drastické nebo jednostranné diety.

Za ztrátu vlasů můžou geny obou rodičů

Jeden z častých mýtů tvrdí, že sklony k vypadávání vlasů se dědí v matčině linii. Není to úplně pravda. Jak potvrdila řada studií, muži plešatěli stejně jako jejich otcové. Androgenní alopecie je považována za dědičnou poruchu, což je podpořeno také výsledky studií rodin s větším výskytem padání vlasů.

Je známo, že mladí muži s plešatějícím otcem mají více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou rovněž ztrácet vlasy, než mladí muži s otci bez tohoto onemocnění. Dochází tu ke kombinaci vícero genů od obou rodičů. U žen se tato vloha nemusí projevit, může se objevit až u potomků mužského pohlaví.

Nepřehánějte to s barvením

Vlasům nesvědčí ani přílišná tělesná zátěž, únava a stres, užívání některých léků (hlavně prostředků k léčbě nádorových onemocnění, tlumení imunitní odezvy, k snížení krevní srážlivosti nebo potlačování epileptických projevů), ale i nešetrné zacházení.

Raději se vyhněte nadměrnému použití stylingových přípravků a barev, častému fénování, kulmování, žehlení, stahování vlasů do těsných culíků a podobně.

Upravte stravu

Mnoho reklam vám dnes slibuje rychlou a účinnou pomoc při záchraně řídnoucí kštice. Na tyto „zázračné“ prostředky však není radno příliš spoléhat. Většinou totiž nefungují. V první řadě je nezbytné určit typ alopecie, a proto je třeba navštívit dermatologa, který vám poté může předepsat konkrétní léky.

Leccos však můžete udělat i sami. K tomu, aby byly vaše vlasy zdravé a dobře rostly, potřebují totiž dostatečný přísun některých živin: zejména vitaminů skupiny B (hlavně biotinu) a dále minerálů, jako je vápník, křemík, železo, hořčík, draslík, měď, mangan, chrom, zinek, selen, jód nebo síra. Pokud je nemají, začínají slábnout, lámou se a padají. A ve kterých potravinách tyto živiny najdete?

Ilustrační fotografie

Biotin (vitamin B7): pivovarské kvasnice, vaječné žloutky, vnitřnosti, ořechy, květák, rajčata, fazole, cibule, rybíz nebo banány

Vápník: mléčné výrobky, sójový tvaroh, ryby, ořechy, pivovarské kvasnice, čočka, sezamová semínka

Chrom: pivovarské kvasnice, játra, hovězí maso, pšeničný chléb 

Měď: hovězí játra, sušené meruňky, mandle, houby, chřest, tuřín, čočka, melasa, hořká čokoláda

Jód: ryby, mořské řasy, jodidovaná sůl, česnek

Železo: játra, ryby, kuřecí maso, obiloviny, brokolice, sušené plody, vejce

Hořčík: zelené druhy zeleniny, pšeničné klíčky, obiloviny, ořechy, cizrna, ryby 

Mangan: vejce, avokádo, ořechy, semínka, obiloviny, hrášek, ryby, kuřecí maso

Draslík: avokádo, banány, fazole, špenát, datle, fíky, sušené ovoce, česnek, neloupaná rýže, brambory, sladké brambory, rozinky, ořechy

Selen: pivovarské kvasnice, maso, ryby, různá zrna, tuňák, brokolice

Křemík: mořské plody, rýže, sójové boby, zelené druhy zeleniny 

Síra: cibule, česnek, vejce, chřest, maso, mořské ryby, mléčné produkty

Zinek: špenát, slunečnicová semínka, houby, obiloviny, tmavé maso, pivovarské kvasnice, luštěniny