Varlata v ohrožení. Pozor na varikokélu i rakovinu

  • 8
Mužskou plodnost může ovlivnit rakovina i žilní problémy varlat. Ty se mohou objevit už v době dospívání. Mladí muži se však o potížích stydí mluvit a to pak může způsobit vážné problémy. Jak se nemoci varlat projevují?

Až u dvou pětin neplodných párů je příčina na straně muže a kořeny problému mohou sahat až do raného mládí. Nejčastěji jde o varikokélu nebo o torzi varlete. Všechny tyto potíže lze v mládí úspěšně léčit, takže k poškození plodnosti nemusí vůbec dojít.

„Neplodnost mužů má často původ už v dětství a dále v dospívání, kdy se chlapecké tělo začíná měnit,“ říká docent Radim Kočvara z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, který se specializuje na dětskou urologii.

„Pohlavní ústrojí roste, vyplavuje se více hormonů, a mladým mužům tak hrozí řada nemocí, se kterými se před pubertou zpravidla nesetkáváme.“

Muži, pozor na bulky. Může to být rakovina i sexuálně přenosná choroba

Varikokélu je třeba léčit včas

U dospívajících chlapců je nejčastější varikokéla, která se projevuje křečovými žilami u levého varlete. V pubertě totiž varlata výrazně zvětšují objem a zvyšuje se v nich průtok krve, a tím i tlak v žilách.

„U varikokély jsou typicky rozšířeny žíly odvádějící krev z levého varlete, rozšíření připomíná běžné křečové žíly na dolních končetinách,“ vysvětluje dětský urolog Marcel Drlík z VFN.

„Tyto rozšířené žíly jsou přeplněny hromadící se krví a asi u dvaceti procent dospívajících vede onemocnění k poruše funkce varlete takového stupně, že tito chlapci mají později problémy s plodností. Naší snahou je rizikové pacienty identifikovat a léčit dříve než v dospělosti. Jde o častou nemoc, kterou trpí každý šestý až sedmý chlapec.“

Nejčastěji najde varikokélu pediatr při preventivní prohlídce, nahmatat si ji ale mohou i chlapci sami. V obou případech je nutné navštívit dětského urologa, který chlapce vyšetří.

„Pokud si hoch v šourku nahmatá útvar, který tam dříve nebyl, nemusí jít vždy jen o varikokélu,“ upozorňuje docent Kočvara.

„Kromě ní může jít například o nádor varlete, se kterým se v tomto věku také setkáváme. Chlapci se však stydí o svých problémech mluvit a mohou je před rodiči měsíce skrývat. Situace je zvlášť komplikovaná u hochů, kteří žijí sami s matkou a nemají v okolí muže, s nímž by se poradili. Proto je tolik důležité preventivní vyšetření u pediatra, ale i poučení chlapců, aby včas upozornili na změnu při pohmatu varlete.“

Varikokélu lze operovat i v dospělém věku, kdy muže k lékaři přivede bolest nebo potíže s plodností. „Předpokládáme ale, že by byla úspěšnost léčby vyšší, kdybychom rizikové muže operovali už v pubertě,“ říká lékař Drlík.

Důležité je proto samovyšetření varlat. „Základní informace o samovyšetření a rizicích urologických nemocí by měl chlapcům sdělit pediatr,“ dodává profesor Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti ČLS JEP.

Varlata ohrožuje i rakovina

Nádory varlat nemusejí být zhoubné, takové je jen zhruba jedno procento všech nádorů, které se u mužů vyskytují. Ze všech typů rakovin jsou však ve skupině mužů ve věku 15–44 let nejčastější. Příčinou může být nesestoupení varlete z dutiny břišní do šourku, neplodnost, Klinefelterův syndrom, což je genetická abnormalita pohlavních chromozomů, a rovněž výskyt nádorů varlat v rodině.

Příznaky jsou změna ve velikosti a tvaru jednoho nebo druhého varlete, bolest, pocit větší váhy v šourku, tupý tlak nebo bolest v dolní části zad, v břiše a v tříslech, ale i citlivost prsou. Ze začátku je ovšem nádor varlete nebolestivý, až postupně se může přidat zmíněná tupá bolest a pocit tíhy v šourku. Náhlá prudká bolest většinou znamená jinou příčinu obtíží.

Při samovyšetření varlat si muž může nahmátnout bulku, vždy je ovšem nutné posouzení lékaře a histologie nálezu, aby se typ nádoru mohl určit.

Samovyšetření varlat je jednoduché a nebolestivé, muži a chlapci alespoň od 15 let by si je měli dělat asi jednou měsíčně. Základem je znalost vlastního genitálu, tvaru varlat i nadvarlat. Muži, kteří si pravidelně provádějí samovyšetřování, totiž vědí, jak vypadá jejich normální varle, a tak zaznamenají jakoukoliv odchylku od normálního vzhledu a velikosti šourku.

Vlastní samovyšetření se dělá oběma rukama. Ukazováky a prostředníčky přiložíme na spodní stranu varlete, palce na přední stranu. Šourek jemně posunujeme mezi prsty a ohmatáváme povrch varlete, zda na něm není nějaký hrbolek. Vyšetření je vhodné provádět v klidu a soukromí, například po koupeli, kdy je kůže šourku uvolněná.

Rakovina má nejčastěji podobu kuličky zhruba o velikosti hrášku. Jakákoli nová struktura či tvarová odchylka varlete je ovšem podezřelá, ale nemusí znamenat právě rakovinu. V každém případě bychom však měli navštívit praktického lékaře či urologa. Čekat několik týdnů může mít neblahý vliv na úspěšnost léčby.