Devět přírodních pomocníků, kteří posílí vaši imunitu

  • 5
Nachlazení, kašel, angína, virózy. Podzim s sebou nepřináší jen úchvatné přírodní scenerie, ale i různé neduhy, kvůli kterým mnozí z nás nedobrovolně končí v posteli s hrnkem horkého čaje. Nečekejte, až udeří. Buďte o krok napřed.
8. Citronovo-česnekový elixír

Nikdy není od věci připravit se předem na přechodné období, kdy kolem nás neustále krouží velké množství virů a dalších záškodníků.

Existuje celá řada bylinek, které pomáhají aktivně pečovat o naši obranyschopnost. Stačí si pouze vybrat. Některé z nich možná máte doma ve spíži.

Denně chroupejte česnek

Víte, že tato „obyčejná“ kuchyňská přísada ukrývá víc než dvě stovky účinných látek?

Nejznámější je alicin, který si poradí téměř se všemi druhy bakterií. Pomáhá při infekcích, působí proti salmonelóze, plísním a parazitům ve střevech. Nejúčinnější je zasyrova. 

Nedělá vám syrový česnek dobře na žaludek? Nadrobno pokrájený stroužek vložte do hrnku s horkým mlékem, promíchejte a nechte 15 minut louhovat. Sceďte a popíjejte třikrát denně.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Užívejte tinkturu z třapatky

Echinacea neboli třapatka nachová obsahuje látky, které mají schopnost aktivovat bílé krvinky, což je v boji proti nežádoucím mikroorganizmům naprosto stěžejní. 

Třapatka likviduje nejen bakterie, ale také některé viry. Bohatý koktejl léčiv ukrývá především kořen, z něhož se připravuje tinktura. Můžete si ji koupit i sami vyrobit.

Lichořeřišnice

Ochutnejte lichořeřišnici

Mnozí z jejích pěstitelů netuší, že jim na záhonku roste učiněný elixír zdraví. Účinné látky, které rostlina obsahuje, působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které vyvolávají záněty močových cest a ledvin. Kromě toho zabírají i proti salmonele či streptokokům. 

Lichořeřišnice je nejen léčivá, ale také jedlá. Nejvíce parády na talíři udělají květy, ale ke konzumaci se hodí i čerstvé listy a semínka.

Badyán

Přidejte do čaje badyán

Koření ve tvaru hvězdiček je velmi populární, neboť slouží jako přírodní surovina pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu. Kromě toho působí jako velmi silný antioxidant, ulevuje od kašle a nejrůznějších zažívacích potíží. 

Po čaji z badyánu se vám bude mnohem lépe usínat, olej uleví od případných revmatických bolestí.

ilustrační snímek

Okořeňte kuře kurkumou

Je známá už tisíce let. Ale dnes nás zajímá hlavně kvůli látce zvané kurkumin, která funguje jako silný antioxidant a příznivě působí u celé řady nemocí.

Pomáhá léčit astma, snižuje hladinu cholesterolu nebo riziko trombózy, podporuje zažívání a správnou činnost střev. S kurkumou můžete ochutit i kuře, zeleninu, polévky či salátové zálivky. 

Açai Berry

Dejte si džus z Açaí berry

Plody tropické palmy s názvem euterpe brazilská obsahují velké množství vlákniny, omega 3, 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny a vysoký podíl vitaminů, flavonoidy a minerály jako draslík, vápník, magnézium nebo zinek. 

Mnohé z těchto látek působí jako velmi účinné antioxidanty, které mají schopnost chránit organizmus před nájezdy virů, bakterií a různých parazitů. Açaí berry seženete jako prášek, šťávu, džus či sušené plody.

Ilustrační snímek

Vsaďte na sílu dračí krve

Slyšeli jste někdy o „krvácejících stromech“? Patří k nim také jihoamerický strom croton, jehož míza si díky své barvě získala přezdívku dračí krev (tvar semen tohoto stromu připomíná draka). 

Domorodci ji využívají proti aftům, zánětům, žaludečním vředům, paradontóze, tuberkulóze, chřipce, angíně, trávicím potížím, průjmům či revmatizmu, ale také zevně při ekzémech, drobných poraněních nebo hmyzím kousnutí. Dračí krev u nás seženete ve specializovaných prodejnách, a to v podobě kapek.

Limonádová vzpruha: do uzavíratelné sklenice nakrájet na kolečka citron (pokud...

Naložte si zázvor do medu

Něco na vás leze? Vyžeňte bacily zázvorovým čajem. Nebo zkuste zázvor naložený v medu. 

Potřebujete asi 10 centimetrů zázvorového kořene, dva citrony a med. Citrony předem namočte do vlažné octové vody, abyste kůru zbavili chemie. I s kořenem je nakrájejte na plátky, vložte do sklenice a zalijte medem. Nechte 3 dny odležet v ledničce a užívejte lžičku denně.

Kozinec blanitý

Přimíchejte do rýže kozinec

Tato na pohled zcela obyčejná, zároveň však výjimečná bylina byla ve staré Číně považována za posvátnou. Kozinec blanitý patří mezi významné adaptogeny, které pomáhají zvýšit odolnost organizmu vůči fyzické a psychické zátěži. Současně působí jako antioxidant, který přispívá k neutralizaci volných radikálů, čímž napomáhá předcházet kardiovaskulárním, ale i onkologickým onemocněním.

Obsažené astragalosidy by mohly být rovněž nápomocné při léčbě onemocnění covidem, hlavně díky schopnosti mírnit zánětlivé reakce organizmu, které mohou mít fatální následky. 

Kořen kozince lze využít při přípravě rybích i drůbežích pokrmů nebo ho lze uvařit spolu s rýží či fazolemi.