Stydět se běhat je pitomost!

  11:22aktualizováno  11:58
Pobíháte si svým pomaličkým tempem, sledujete na facebooku Rungo události s výběhy a říkáte si: až jednou budu lepší, tak tam půjdu. Na nic nečekejte a pojďte hned.

Výběhy v Ostravě | foto: Rungo.cz

Myšlenka na to, že začnu běhat, ve mně uzrávala dlouho, loni touhle dobou jednou vytryskla a hned po prvním pokusu jsem si zvrkla kotník, což mě zase stáhlo k zemi. Jenže už jsem věděla, že se toho jen tak nevzdám. Jakmile se noha trochu spravila, začala jsem zas.

V rámci motivace jsem se přihlásila do aWCh, ale nebyla jsem vybrána. Ani mě to nestihlo mrzet (a nemrzí do teď, protože to, co zvládly gazelky, bych nedala), Majda totiž i ty nevybrané hned pozvala do facebookové skupiny aWCh. Díky motivaci a pozitivní energii, kterou si tam s holkami navzájem dodáváme, jsem vydržela u běhu 9 měsíců, takovou vytrvalost bych od sebe nikdy nečekala. Běhám si pomaličku, v podstatě na tepovku a na pálení tuků. Nikam se neženu, závodění a dokazování někomu, že jsem dobrá, nemám moc v povaze. Tempo se pomaličku lepší, ale pořád se drží okolo osmi minut.

Už dlouho mě lákaly středeční výběhy pro začátečníky a pohodáře, ale nemohla jsem sebrat odvahu. Zrazovala jsem od toho sama sebe s tím, že je všechny budu akorát zdržovat, že to nemá cenu, budu vystresovaná tím, že na mě čekají, (další výmluvy doplň dle svých preferencí)... Trvalo půl roku, než jsem na společný výběh vyrazila a poznala, že jsem jen škodila sama sobě.

Na prvním výběhu jsem zjistila, že Rungo běžci jsou fajn, že se vždycky najde někdo, kdo s Tebou poběží, že Tě nenechají samotného na ocásku vztekat se nad vlastní bezmocností. Že i ti rychlejší v klidu a v pohodě počkají, nechají Tě trochu vydechnout a pak se běží dál. Taky jsem zjistila, že pivo po doběhu chutná úplně jinak, tak nějak zaslouženě, a že je klidně možné se u něj seznámit s lidmi, kteří pro Tebe do té doby byli jménem z internetu, a zjistit, že jsou hrozně fajn. A úplně klidně se pak může stát, že se zdržíš o mnoho déle, než bylo původně v plánu.

Na druhém výběhu jsem ke svým poznatkům přidala to, že ve větší skupině se běží líp, tempo spoluběžců Tě dokáže i trochu popohnat. Člověk tak celkem nenásilnou formou překročí svůj vlastní stín a zjistí, že má na mnohem víc, než by kdy čekal.

Je pravda, že mluvím jen o pražských středečních výbězích. Třeba by se organizátoři těch ostatních mohli vyjádřit, jak to vidí s účastí začátečníků, ale podle nedávného článku jsou tu skoro všichni pro nás. Vím, že dva výběhy nejsou úplně reprezentativní vzorek, ale jsem rozhodnutá provádět svůj "výzkum" dál.  Tím největším poznatkem je pro mě v každém případě ten následující: "Stydět se je pitomost!"

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Záda bolí i mladé a sportovce, může za to špatné sezení či jídelníček

Ilustrační snímek

Těžká aktovka, hrbení se nad lavicí, v pubertě naditá kabela přes rameno, vysoké podpatky, ale i noha přes nohu či...

Čtyřiasedmdesátiletá návrhářka radí, jak vypadat mladě i bez plastik

Norma Kamali vypadá na svůj věk velmi dobře.

Módní ikona Norma Kamali z New Yorku vypadá ve čtyřiasedmdesáti jako ženy o dvacet let mladší. Za jejím skvělým...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz