Srdce jako zvon. Pět tipů, jak o něj pečovat a dožít se vysokého věku

  • 14
Mít zdravé srdce je základ spokojeného života. Jenže samo se v kondici neudrží. Zvláště s postupujícím věkem se o něj musíte starat. Není to tak těžké, jak byste možná čekali.
Žena jí

Trable se srdcem jsou vždycky vážné a trvá dlouho, než se z nich člověk vzpamatuje. Je jedno, jestli se jedná o srdce zlomené, nebo jinak (a často mnohem vážněji) narušené. S tímto orgánem si prostě není radno zahrávat. Vždyť kardiovaskulární choroby patří u nás k těm nejčastějším příčinám úmrtí.

Může za to spousta aspektů, které byste si proto měli hlídat. Naštěstí se to dá lehce zvládnout.

1. Správná strava

Zdravý jídelníček je jako v mnoha případech základ. I jeho malá změna dokáže riziko srdečních onemocnění razantně snížit. Na co se soustředit? „Naplňte svůj talíř ovocem, zeleninou a celozrnnými výrobky,“ radí profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě. Ten doporučuje jíst i ryby a luštěniny, které obsahují bílkoviny.

„Pijte také neochucené mléko, do svého jídelníčku zařaďte jogurty a sýry, avokádo, olivy, ořechy nebo semena a jejich oleje, které obsahují zdravé tuky.“ Zapomeňte na kilogramy soli – ta není pro srdce dobrá. Místo ní používejte raději bylinky a čisté koření.

Krevní tlak pomůže snížit zdravá strava i meditace

Ilustrační snímek

2. Pravidelný spánek

Když spíte málo, pořád se budíte a místo kýženého odpočinku pořád jen zíráte do stropu, vaše srdce dostává zabrat. To platí pro všechny lidi bez ohledu na věk či váhu. Na vině potíží s tímto orgánem však není jen nedostatek, ale také přebytek spánku. I ten zapříčiní jiný rytmus fungování lidského těla.

Proto choďte spát vždy před půlnocí a oddychujte tak každý den pravidelně sedm až devět hodin. Naposledy jezte hodinu před odchodem do postele a usínejte ve vyvětrané místnosti s teplotou mezi 18 a 20 stupni.

Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

Ilustrační fotografie

3. Buďte aktivní

Pravidelný pohyb je pro organizmus důležitý. To platí zvláště dnes, kdy je většina zaměstnání sedavá a stejný je i životní styl. Nemusíte ze sebe přitom rovnou sedřít kůži. Zdraví dospělí by měli každý týden vykonávat alespoň 150 minut mírné nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity.

Nemusíte chodit do posilovny a věšet svá těla na nejroztodivnější zařízení. Stačí denně půlhodinka chůze a tělo vám bude vděčné. Nejenže tím vším zlepšíte svou výkonnost, ale podpoříte i funkci kardiovaskulárního aparátu a cév.

Pět otázek a odpovědí na téma chůze. Prospívá imunitě a pomáhá zhubnout

Ilustrační snímek

4. Stres je nepřítel

To, že máte občas špatný den, ještě neznamená žádnou tragédii. Dlouhodobý stres ovšem ničí nejen lidskou imunitu, ale také srdce. Zvyšuje totiž krevní tlak a může zapříčinit i další závažná kardiovaskulární onemocnění. Co je často ještě závažnější, je jeho negativní dopad na hladinu cholesterolu v krvi.

Až se budete snažit odbourat stres, nedělejte to postaru u televize s plnou mísou popcornu. Zkuste raději nějakou fyzickou činnost, protažení nebo meditaci. Od věci není ani koupel nebo rozhovor s někým, kdo má pochopení – ať už je to přítel, nebo terapeut.

Nedejte stresu šanci držet vás v šachu. Sedm způsobů, jak mu vzdorovat

Ilustrační snímek

5. K lékaři beze strachu

Zkuste myslet na to, že pravidelné kontroly u lékaře nejsou zvláště po čtyřicítce od věci. Naopak. Myslete na prevenci i ve chvíli, kdy se cítíte v pohodě a žádné problémy se vás ještě netýkají.

„Nemoci kardiovaskulárního systému často nebolí a ani o nich mnohdy nevíte,“ varuje profesor Miroslav Souček. Praktický lékař vám však zkontroluje krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi a podle toho pozná, jestli se v těle skutečně nic neděje, nebo je potřeba zasáhnout. Když to udělá včas, máte nakročeno k úspěšnému a hlavně rychlému řešení situace.

Co si musíte hlídat v prvé řadě

Cholesterol – jeho vysoká hladina může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Jezte proto zdravě, buďte aktivní, a když vám to lékař doporučí, užívejte léky na její snížení.

Krevní tlak – je dalším z hlavních rizikových faktorů pro srdeční onemocnění. Doma si ho proto pravidelně měřte a případně dodržujte předepsanou léčbu.

Cukr – jeho vysoká hladina nehrozí jen cukrovkářům. Dodržujte proto zásady zdravého stravování, sportujte a nestresujte se víc, než je nezbytně nutné.