Vlk, delfín nebo lev? Zjistěte svůj spánkový typ, ať se dobře vyspíte

  • 25
Jste lev, medvěd, vlk nebo snad delfín? Víte, kterému zvířeti se v tomto směru podobáte? Zjistěte svůj spánkový typ a konečně se dobře vyspěte. Stačí dodržovat pár jednoduchých rad.
Spánek je alfa omegou pevného zdraví, spokojeného života a pěkného vzhledu.

Tak dokonale uvolněně jako lev by spal rád každý, přesto podle průzkumů až čtyři z pěti oslovených lidí přiznávají problémy se spánkem. Nejčastějším důvodem je stres, který postihuje ženy častěji než muže. Svou roli ovšem hraje i proměnlivé počasí, kolísání teplot, tlaku vzduchu, únava, starosti.

Jaká je ideální délka spánku? Každý to má jinak. Neexistuje ani doporučovaná doba, kdy by se mělo chodit do postele nebo vstávat. Odborníci na spánkové poruchy se shodují v tom, že vnitřní hodiny spánku jsou zakotveny v našich genech už od prenatálního období a jsou součástí naší výbavy, tedy naší osobnosti.

Čtyři spánkové typy lidí

Prý se dají rozpoznat podle spánku (jeho kvality, způsobu, délky atd.) čtyři typy lidí, říká se jim chronotypy. Liší se tím, jak mají nastavené vnitřní biologické hodiny. Rozdělení na sovy (lidé, kteří chodí pozdě spát, ráno nejsou k probuzení) a skřivany (lidé, kteří nemohou dospat a brzy vstávají, zatímco se jim klíží oči už zvečera) není dostačující.

Podívejte se s námi na jiné dělení, a sice na delfína, lva, medvěda nebo vlka. Podle spánkových zvyklostí toho kterého zvířete byste se pak měli řídit, aby byl váš spánek kvalitní a abyste si v noci odpočinuli. Jak je tedy poznáte?

Medvědice na Slovensku napadla dva turisty.

Medvěd

Medvěd než konečně vstane z postele, několikrát zmáčkne tlačítko opakovaného buzení. A odpoledne si ještě s chutí zdřímne. Když je aktivní, svou práci vykonává svědomitě. Rád se drží v zajetých kolejích, změny nevyhledává. Nejlépe se cítí se svou rodinou a přáteli, ke všem je absolutně loajální.

Co mu pomáhá: Ideální doba vstávání pro medvěda je kolem sedmé hodiny ranní. Dobré by bylo těsně po probuzení se krátce projít a pak si dát snídani s vysokým obsahem proteinů. První kávu byste si, pokud jste medvěd, měli vypít minimálně až po hodině a půl. Úkoly, které vyžadují velké soustředění, by měli medvědi vyřídit pokud možno dopoledne. Bohatší večeři si dejte tak kolem 18. hodiny. Pro dobrý spánek by byla ovšem vhodnější další procházka nebo nenáročný trénink a teprve potom lehké jídlo.

Ničitelé spánku. Tyto potraviny si před ulehnutím raději odpusťte

Doporučení: Medvědi s oblibou jedí ještě pozdě večer. To by si měli odvyknout, protože tak prokazatelně svůj hluboký spánek narušují.

Ilustrační fotografie

Lev

Stejně jako jeho jmenovec z říše zvířat, je i člověk typu lva ranním ptáčetem. Jeho noc končí nejpozději v 6 hodin. Cítí se pak už stoprocentně odpočinutý a výkonný a jede na plný plyn. Není divu, že pozdě odpoledne je většinou velmi unavený a večer rychle odpadá. Obvykle také okamžitě usne a klidně spí až do rána.

Co mu pomáhá: Lvi by měli svůj sociální život soustředit spíše na den. Hned po probuzení by se měli pořádně nasnídat, jen tak budou fungovat a podávat výkony. Později dopoledne by se měli také nasvačit a oběd maximálně oddálit, třeba až na 14. hodinu. Kolem 17. hodiny by to chtělo trochu pohybu, nějakého sportu.

Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

Doporučení: Obvykle si večer místo lehkého jídla bohatého na proteiny dopřejí ještě něco sladkého, s vysokým obsahem sacharidů. Tak ale večer pociťují únavu a úbytek energie, usínají u televize. Vyvarujte se toho.

Ve smečce platí přísná hierarchie.

Vlk

Tyto spánkové typy se většinou dostávají do vrcholné formy až v podvečer a nejvíc aktivní jsou v noci. Před 10. hodinou dopolední se jim toho moc nezdaří. Pokud musí vstávat časně, bývají velmi rozmrzelí, protivní a pomalí. Když se ale pak konečně proberou, stojí to za to, srší nápady, jejich kreativita nezná hranic. Jdou si za svým cílem, nehledí nalevo napravo, sázejí na to vše. Ale občas i oni mívají krizi, trpí úzkostmi.

Co mu pomáhá: Vlci by si měli nařídit budík asi tak o 20 minut dříve, než chtějí skutečně vstát. Raději si možná nařídit dvě zvonění. I když nemívají ráno většinou velký hlad, měli by se pokusit nasnídat a pak teprve něco dělat. Ideální by pro ně bylo chodit ráno pěšky, nebo si zaběhat, zkrátka pohybovat se venku. Celkově by měli vlci využívat každou příležitost k aktivitám na čerstvém vzduchu.

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Doporučení: Moderní přístroje (třeba mobil, televizor, notebook) je svádějí, ale vlci by se je měli naučit vypínat aspoň hodinu před spaním. Také by neměli pít alkohol a chodit do postele po 23. hodině.

Ilustrační fotografie

Delfín

Delfín hodně přemýšlí, je nabitý energií, podává stoprocentní výkony, a ocitá se proto dennodenně pod tlakem. Mívá lehký spánek a v noci se často probouzí (protože snad přemýšlí i ve spánku o tom, jak něco vyřešit, zlepšit, udělat...).

Co mu pomáhá: Delfíni by se měli ráno věnovat lehkému sportu, aby se jim rozproudila krev, a pak si dopřát snídani bohatou na proteiny. Obojí jim pomůže lépe využít dopoledne. Kromě toho by měli dbát na to, aby každý den vstávali ve stejnou dobu a také ve stejnou dobu chodili do postele. V žádném případě by neměli spát po obědě, to by zbytečně snižovalo jejich potřebu večerního spánku. Jejich večeře by měla mít vysoký obsah sacharidů, aby doplnili energii.

Doporučení: Jedou na sto procent v kteroukoliv denní (někdy i noční) dobu, a to není dobře. Večerní sportování také není nic pro ně. Měli by se naučit večer prostě vypnout telefon, počítač a postupně se zklidňovat (třeba četbou nebo poslechem hudby) a dosáhnout zaslouženého vnitřního klidu.

Jaký jste spánkový typ?

celkem hlasů: 1103
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. dubna 2023. Anketa je uzavřena.