Sezonní afektivní porucha: 3 věci, které byste o ní měli vědět

  • 39
Úbytek slunečního svitu a chladné počasí může u některých lidí vyvolat zhoršení nálady, extrémní únavu či pocit úplného vyčerpání. Tyto a další příznaky pak mohou být varovným signálem, že trpíte onemocněním zvaným sezonní afektivní porucha.
Ilustrační fotografie

Sezonní afektivní porucha (SAD), též nazývána jako zimní smutek/deprese, se vyskytuje čtyřikrát častěji u žen než u mužů, a to právě nyní v období podzimu a zimy.

„Bohužel se projevuje od forem lehčích až po ty nejtěžší, které mohou skončit i sebevraždou,“ uvedla pro iDNES.cz terapeutka Lucie Mucalová.

Přečtěte si tři věci, které byste o této nemoci měli vědět.

Ilustrační fotografie

Na vině je nedostatek slunce

Odborníci se domnívají, že hlavním důvodem výskytu sezonní afektivní poruchy je snížené množství slunečního záření typické právě v období zimy. Jeho nedostatek pak může snížit hladinu serotoninu a dopaminu, což často vede k depresi.

Lidé se SAD mají navíc nerovnováhu hladin melatoninu, která má negativní vliv na jejich spánek a náladu. Velká únava tak u nemocných přetrvává většinou po celý den.

Ilustrační fotografie

Příznakem je únava i přejídání

Příznaky sezonní afektivní poruchy jsou podobné jako u jiných typů deprese, s výjimkou toho, že se neobjevují celý rok, ale jen na podzim či v zimě a trvají až do jara.

„Nejčastěji se u těchto lidí začnou vyskytovat změny nálad, převažují hlavně ty špatné. Postupně přichází ztráta energie, enormní potřeba spánku, izolace, zvýšená až nekontrolovatelná chuť k jídlu, přibývání na váze, ztráta chuti o intimní život, nechuť stýkat se s přáteli a lidmi obecně, upozadění koníčků, neschopnost soustředit se, kreativně myslet a bohužel v nejtěžších formách se dostavují deprese,“ vysvětluje terapeutka Mucalová.

Ilustrační fotografie

Pomůže světlo i terapie

Ke zmírnění a někdy i k úplnému vymizení příznaků sezonní afektivní poruchy může až u dvou třetin pacientů přispět efekt světelné terapie. Tu můžete podstoupit ve specializovaných zařízeních, v některých zdravotnických zařízeních, ale můžeme si ji aplikovat i sami doma s pomocí speciální lampy s intenzivním bílým světlem. Je však třeba poradit se s odborníky, jak ji správně využívat. Většina z nich radí zapnout ji alespoň na půl hodiny ráno.

Odborníci dále lidem s příznaky SAD doporučují procházky na denním světle, zapalování si svíček, ale i používání aromaterapie. Vhodné je si také naplánovat na zimu cestu za teplem a tolik potřebným sluníčkem.

„Pokud je váš stav akutní, depresivní, okamžitě vyhledejte odborníka. Pomoci může pravidelná psychoterapie a v některých případech antidepresiva,“ dodává terapeutka Mucalová.