Varovné signály rukou. Pozor na nateklé prsty i malátný stisk

  • 0
Pozorujete na svých rukou neobvyklé modravé zabarvení, popraskanou kůži nebo hrbolky na prstech? Prozradíme vám, co jednotlivé příznaky znamenají a kdy už byste měli vyhledat lékaře.
Ilustrační fotografie

Nateklé prsty

Při revmatoidní artritidě napadá vlastní imunitní systém tkáně na kloubech, a to pak vede ke vzniku zánětů. Postupně dochází k úbytku hmoty chrupavky a kostí. 

Pokud vás začnou najednou bolet klouby prstů a jsou delší dobu nateklé, rudé a horké, příčinou by mohlo být metabolické onemocnění zvané dna neboli pakostnice.

Tip: Horký, zarudlý a oteklý kloub potřebuje chladit. Zabalte do utěrky vychlazený gelový polštářek a přiložte ho maximálně na 5 minut na postižené místo. 

Vyhýbejte se potravinám obsahujícím hodně purinů, jako jsou vnitřnosti a ryby. Puriny jsou příčinou ukládání kyseliny močové v kloubech. Diagnózu konzultujte se svým praktickým lékařem.

ilustrační snímek

Studené ruce

V tomto případě už neteče krev stejnoměrně a nedaří se jí v dostatečném množství proniknout do nejjemnějších žilek, kapilár. Některé části těla a orgány jsou tak krví zásobovány hůře. Také prokrvení prstů je menší, a proto jsou studené.

Tip: Okamžitý záhřevný účinek má hnětení ohřátého polštářku s třešňovými peckami, které stimuluje svaly a nervy v rukou a oživuje prokrvení. Nechte si také raději u lékaře změřit svůj krevní tlak.

Držení za ruku

Malátný stisk rukou

Odborníci se shodují na tom, že malá síla stisku může svědčit o zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění. Na toto téma proběhly i četné studie, kdy testované osoby měly uchopit předmět, který měří pevnost stisku ruky. Riziko úmrtí z různých důvodů se zvýšilo o 16 procent s každým snížením síly stisku o pět kilogramů. Stisk ruky byl dokonce průkaznější než hodnoty systolického (horního) krevního tlaku.

Tip: Pokud u vás najednou dojde k nápadnému snížení síly stisku, měla byste se pro jistotu co nejdříve nechat vyšetřit u svého lékaře.

Nezapomínejte na péči o ruce, jejichž pokožka bývá velmi namáhaná zejména v...

Namodralá kůže

U tzv. Raynaudova syndromu může vést uchopení chladného předmětu, jako je například vychlazená lahev, k velmi prudké reakci tepenného systému. Prsty začnou najednou bolet, arterie se náhle smrští a krev přitéká do rukou pomaleji, mají bledou až namodralou kůži a prsty jsou stále chladnější. Může k tomu dojít při teplotách vzduchu pod 15 °C. Častými spouštěči však bývají také stres a citové pohnutí.

Tip: Třete si ruce několikrát za den ohřátým ručníkem. Pomůže i jemné masírování prstů.

Ilustrační fotografie

Hrbolky na prstech

Při onemocněních kloubů se tvoří především na ukazováčcích a prostředníčcích tvrdé hrbolky a deformace. Vznikají kvůli opotřebení vrstvy chrupavky, můžou však mít i hormonální příčinu. Postižení trpí bolestmi a prsty se stávají stále méně ohebnými.

Tip: Vždy ráno a večer ponořte ruce do umyvadla s teplou vodou. Přitom je pomalu a jemně třete koupelovou houbičkou. Kromě toho můžete ruce procvičovat tisknutím masážního míčku typu ježek.

Krém na ruce by neměl být příliš mastný, aby se brzo vstřebal.

Suchá pokožka

Zvláště v dobách koronavirové infekce bychom si měli minimálně pětkrát denně důkladně mýt ruce, aby se snížilo riziko nákazy. Voda a mýdlo však změkčují vnější ochrannou vrstvu kůže, a poškozují tak její ochranný film. Pleť vysušuje především příliš horká voda.

Tip: Na mytí rukou používejte jen vlažnou vodu a neagresivní mýdlo šetrné vůči pokožce. Poznáte ho podle údajů na obalu, mělo by mít pH neutrální nebo pH 5,5.