Chcete se pořádně vyspat? Tohle večer nepijte a nejezte

aktualizováno 
Ke sportu patří regenerace a k ní zase dobrý a kvalitní spánek. Narušit nám ho však přitom může například nevhodná večeře. Podívejme se, která jídla a nápoje bychom si navečer dopřávat neměli.

Pálivé omáčky, rajčata, chipsy - i tato jídla podporují nespavost | foto: Profimedia.cz

Černý a zelený čaj

Máte ve zvyku dávat si před spaním šálek teplého nápoje? Pak pozor, černé a zelené čaje mají podobně povzbudivý účinek jako káva. Obsahují kofein, v průměru sice pouze třetinové množství oproti šálku espressa, k tomu je však třeba podotknout, že čaj často pijeme v mnohem větším množství.

Další látkou, obsaženou v čaji, je teobromin, alkaloid, který má povzbuzující účinky a podobně jako kávy zvyšuje srdeční tep. Mimo to má diuretické účinky, což není nic, co by člověk před spaním vyhledával.

Pokud se chcete v klidu vyspat, třeba na ranní trénink, dejte si čaj nejpozději dvě hodiny před spaním nebo sáhněte po ovocném či bylinkovém čaji.

Běžecký závod v pražské Šárce se blíží. Registrujte se do neděle

Craft RUNGO divoký běh Šárkou 2017.

Čokoláda

Večerní mlsání u televize nebo chuť na čokoládu po večerním tréninku, to zná asi každý z nás. I tady je potřeba se zamyslet, podobně jako káva nebo čaj obsahuje i čokoláda kofein a povzbuzující teobromin. Čím je kvalitnější a čím víc má procent kakaa, tím lepší účinky v tomto ohledu má. Navíc obsahuje další složky, které dodávají energii.

Pokud patříte mezi ty, kteří se často neovládnou a nezůstanou u dvou tří „čtverečků“ a chcete se dobře vyspat, raději na čokoládu večer zapomeňte, nebo volte čokoládu bílou. Ale pozor, ani s ní to nepřehánějte, protože je zase poměrně dost tučná.

Pořádný steak

Pozdní večeře v restauraci je další věc, které bychom se měli vyhnout, když se chceme dobře vyspat a ráno brzy vyrazit na výběh. V restauraci si většinou dáváme věci, které doma běžně nepřipravujeme. Patří mezi ně lahodné „flákoty“ masa, steaky, hranolky. Tato jídla obsahují vysoký podíl nasycených mastných kyselin a dalších látek, které mohou s naším spánkem pořádně zamávat.

Vydatný steak navíc zaměstná trávicí trakt více, než je běžné, jeho strávení trvá dlouho – i proto bychom si ho neměli dopřávat den až dva před závodem. Pokud už si večer dopřáváme tuky, měly by to být spíše lépe stravitelné nenasycené mastné kyseliny, tedy ty „hodné“, třeba olivový olej.

Pokud máme chuť na tučnější maso, je na večeři ideální ryba, která obsahuje nenasycené mastné kyseliny a lépe se tráví.

Pálivé omáčky

Večerní posezení, sklenička vína, chipsy nebo nachos a pořádná porce salsy. „Dám si jenom trošku,“ touhle větou to často začíná a končí to vyjedenou mísou. Kromě zbytečného množství energie v podobě chipsů, i ty „zdravé“ obsahují často vysoký podíl sacharidů, přijmeme i pěknou řádku povzbuzujících látek.

Rajčatová salsa obsahuje aminokyselinu tyramin, kterou najdeme například i v tučných sýrech. Působí jako stimulant mozkové aktivity, nutí nás před spaním přemýšlet a některým jedincům může způsobovat migrénu. Pálivá složka omáčky zase obsahuje kapsaicin, látku, která prokrvuje, prohřívá a zvyšuje tělesnou teplotu. I když se pak přikryjete, jak jste zvyklí, může se stát, že se budete budit horkem.

Pokud už večer máte chuť na něco „malého slaného“, volte raději jemně ochucené guacamole (avokádovou pomazánku) a celozrnné lupínky.

Témata: Běh, Výživa

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz