Jizvy na plicích mohou být nebezpečné. Nemoc je třeba odhalit včas

Odborníci varují, že se stovkám lidí v Česku jizví plíce. Pacienti navíc často nechodí na pravidelné kontroly, což brání včasnému nasazení léčby, která tento proces zpomaluje. Jak se pozná plicní fibróza a jak se léčí?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

K vytváření jizev na plicích dochází z nejrůznějších důvodů, v každém případě je však důležité zachytit tento problém včas a nasadit takzvanou antifibrotickou léčbu. Ta dokáže zpomalit proces, kdy v plicích mizí plocha k dýchání. Lidé ale mnohdy přicházejí až ve chvíli, kdy mají potíže. To už však bývá většinou pozdě a plíce jsou trvale poškozené.

Plíce v ohrožení. Které nemoci jim kromě covidu-19 hrozí?

Léčba je plně hrazená

„To se často týká i mladých lidí ve věku mezi 30 až 40 lety, kteří trpí některou z nemocí, jež mohou tzv. fibrotizující změny na plicích způsobovat, například autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida, systémová sklerodermie či myozitida. Pacienty sice sleduje lékař kvůli jejich primární nemoci, ale protože obvykle zpočátku přímo na plíce žádné léky neberou, mají pocit, že je vše v pořádku a že kontrol u pneumologa není zapotřebí. Přitom už se může jemná tkáň plicních sklípků měnit v husté vazivo. Když začne proces rychle postupovat, začínají lidé pociťovat klasické příznaky fibrózy, jako je kašel či nemožnost se pořádně nadechnout, a to i v klidu,“ popisuje docentka Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS).

A dodává, že v Česku existuje plně hrazená antifibrotická léčba, která pomáhá lidem s plicní fibrózou žít déle a kvalitněji. Pomoc nabízí 16 center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů. Jen je třeba přijít včas.

Plicní fibróza versus rakovina

V zachycení nemoci pomáhá také Program časného záchytu rakoviny plic, který u nás funguje přes rok. Z téměř 2500 rizikových jedinců, kteří v rámci tohoto projektu podstoupili vyšetření plic nízkodávkovým CT, odborníci dosud odhalili plicní fibrózu v osmi případech.

„Je známo, že plicní fibróza rakovinu plic nezřídka doprovází, spouštěčem bývá kouření, které je společným jmenovatelem pro obě nemoci, ale samotná fibróza může být stimulem pro rakovinné bujení,“ vysvětluje profesorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně českých pneumologů, která společně s kolegy usiluje o to, aby v Česku vznikl nový registr, který by sledoval všechny pacienty s plicními fibrózami – průběh jejich nemoci, příčiny vzniku a efekt nasazené léčby.

„Tato data nám mimo jiné velmi pomohou při mapování, jak jsou léky v jednotlivých případech účinné,“ podotýká lékařka. Jestliže tento registr vznikne, bude zahrnovat nejen pacienty s idiopatickou plicní fibrózou, ale také ty, u kterých dochází ke změnám na plicích v důsledku jiných chorob. V registru by mohli být i pacienti s tzv. holubářskými či farmářskými plícemi, kde nežádoucí změny plicní tkáně způsobuje kontakt s ptačím peřím nebo prachem.

OBRAZEM: Děsivý pohled na plíce kuřáka. Cigaretový kouř je likviduje

Kašel, dušnost i vypouklé nehty

Pacienti trpící plicní fibrózou si stěžují na kašel a dušnost. U tzv. idiopatické plicní fibrózy (kde není známa příčina vzniku) jsou dalším typickým projevem paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček. Při poslechu pacientova dechu slyší lékař zvuk, který připomíná chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu.

V Česku nyní žijí odhadem tisíce lidí s nějakou formou plicní fibrózy, ročně pak přibude asi 150 nově diagnostikovaných pacientů. Antifibrotickou léčbu užívá zhruba 800 jedinců. Bez patřičné terapie se doba přežití pohybuje kolem 2 až 3 let.

O nemoci

Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, mění je na jizevnatou tkáň, a tím ubírá plochu k dýchání. Projevy tohoto onemocnění jsou však často zaměňovány za chronickou obstrukční plicní nemoc nebo srdeční selhání.

Idiopatická plicní fibróza se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi nebo během hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se vůbec nadechl.

Bez správné léčby idiopatická plicní fibróza výrazně zkracuje život pacienta, přitom s léčbou se průměrné přežití nemocných může prodloužit na dvojnásobek. Více informací o nemoci, včetně Seriálu o plicní fibróze obsahujícího 12 edukačních videí s odborníkem, najdete na www.zivotsplicnifibrozou.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...