Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

  • 76
Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že máte pít. Na špatný pitný režim pak upozorní až bolest hlavy, únava či tmavá moč. Nedostatek tekutin ovšem není radno podceňovat, může vést i k dehydrataci a selhání organismu.
Ilustrační fotografie

1 Pijte, i když necítíte žízeň

Špatný pitný režim je podle Světové zdravotnické organizace příčinou až šesti procent nemocí. Odborníci proto upozorňují, že dospělý člověk má denně vypít alespoň dva a půl litru vody. 

Poctivě doplňovat tekutiny je pak nutno hlavně v létě, kdy teploty často šplhají k tropickým hodnotám. To platí zejména pro seniory, kteří často na dodržování pitného režimu zapomínají. Zavolejte proto, když je horko, občas své babičce nebo za ní zajeďte na čaj.

„Se zvyšujícím se věkem ztrácíme pocit žízně, protože klesá produkce antidiuretického hormonu v mozku,“ vysvětluje doktor Michal Bábíček ze Sdružení praktických lékařů. „Starší lidé by proto měli mít pití jako svůj denní úkol. Tělo samo je totiž na nedostatek tekutin neupozorní.“ 

Ilustrační snímek

2 Popíjejte i při práci

Kvůli hektickému způsobu života lidé často zapomínají přes den nejen jíst, ale také pít. Někdo dokonce jakoby na svou omluvu říká, že ho častější chození na WC zdržuje od práce.

Jenže nestačí pít jen ráno a večer. „Příjem tekutin si musíme rozložit do celého dne. Jestliže vypijeme velké množství tekutin naráz, tělo je rychleji vyloučí. U správného pitného režimu je zásadní právě kontinuální přísun tekutin,“ říká doktor Otta Herber ze Společnosti všeobecného lékařství.

Ilustrační snímek

3 Jste-li zdraví, nebojte se přepití

Přečtěte si, jak chránit své ledviny. Jen pitný režim nestačí.

Pokud vám správně fungují ledviny, srdce a játra, nemůže se vám podle doktora Bábíčka stát, že budete pít až moc. Tělo si s přijatými tekutinami poradí, zejména jedná-li se o vodu nebo neslazený čaj. 

Pozor ale na sladké limonády nebo minerálky. Přebytek cukru či minerálů organismus zbytečně zatěžuje. Doktor Bábíček také varuje před nadměrnou konzumací energetických nápojů na bázi kofeinu. 

Pho Bo

4 Do pitného režimu patří i polévka

Tip na super rychlou polévku z jarní cibulky.

Nejen v horkých dnech doporučují lékaři pít hlavně vodu nebo neslazený čaj. Do pitného režimu se ale počítají také limonády nebo třeba polévka – ideální je třeba zeleninový vývar nebo chladivé gazpacho.

Podle doktora Herbera je pak nejlepší tekutiny střídat a nepřehánět to se sladkými nápoji. Ty doporučuje zařazovat jen zcela výjimečně, pouze na zpestření.

ESPRESSO MACCHIATO obsahuje 80 - 100 ml nápoje a je v něm nejméně mléka ze...

5 Alkohol a káva se nepočítá

V letním parnu jsme si zvykli hasit žízeň vychlazeným pivem, vinným střikem nebo ovocným radlerem. Alkohol, byť zředěný vodou, se ale do pitného režimu v žádném případě počítat nedá. 

Naopak i jedna sklenka vína může na slunci vyvolat opilost a tělo, podobně jako káva, odvodňuje. „V lepší restauraci či kavárně dostanete ke kávě vždy také sklenici vody. Toto pravidlo doporučuji dodržovat i doma,“ radí doktor Herber.

Ilustrační snímek

6 Zavlažujte i děti

Na dostatek tekutin by se nemělo zapomínat ani u nejmenších. Ti totiž na dodržování pitného režimu sami nemyslí a při hře si často zapomenou o nápoj říct. Pozorní by proto měli být především rodiče a dostatečně často pití dětem nabízet. 

„Je třeba si uvědomit, že u dětí může rychleji docházet k dehydrataci. Důležité je mít lahev s vodou vždy při ruce. Nepřekvapí vás tak třeba ani dlouhé kolony na dálnici,“ uzavírá doktor Bábíček.