Novinka od BMW mění představy o tom, jak má vypadat běžecká bota

aktualizováno 
Ano, běžecké boty dnes vyrábějí i značky, které se donedávna věnovaly pouze docela jiným sportům. To již nikoho nepřekvapuje. Že se ale do běžeckého světa vydá i automobilová značka, to asi čekal málokdo. Ale stalo se, je tu novinka Puma BMW X-cat Disc.

Novinka od BMW mění představy o tom, jak má vypadat běžecká bota | foto: BMW motorsportsRungo.cz

Adidas sice už pěknou řádku let spolupracuje s německou automobilkou Porsche, ale v tomto případě jde výhradně o vizuální stránku, ne o vývoj nových technologií a materiálů. Adidas Porsche jsou zkrátka luxusní sportovní boty, které ale do běžeckého segmentu nepřinášejí nic nového.

Spojení značek BMW a Puma, které se daly dohromady v letošním roce, je však na jiné úrovni. Návrháři z BMW se totiž nespokojili pouze s návrhem vzhledu nových bot, ale aktivně se zapojili také do návrhu celkové konstrukce a použitých materiálů.

Nové běžecké boty z dílny BMW

Fotogalerie

Díky tomu vznikla novinka Puma BMW X-Cat Disc, která výrazně mění představu o klasické běžecké botě. Celý svršek je totiž vyrobený z materiálu, který byl poprvé použit v roce 2008 na prototypu BMW GINA Light. Tento automobil měl karoserii vytvořenou z pevné a pružné tkaniny, která byla obalena kolem pohyblivých částí.

Vzhledem k tomu, že lidské chodidlo není nic jiného než mechanismus spojený z množství pohyblivých součástek, dává použití této technologie smysl a slibuje vynikající funkční vlastnosti.

Lankové utahování bot

Tuto ergonomickou a pružnou tkaninu doplňuje technologie Disc, která se velmi podobá klasickému lankovému zapínání bot Boa, jenž můžete znát z cyklistických treter, ale i několika běžeckých modelů, jako je například Dynafit Feline X7.

Díky této kombinaci boty na první pohled připomínají nazouvák, který ale dokonale obepíná chodidlo. Celý svršek si můžete jednoduše nastavit tak, aby dokonale seděl kolem paty, prstů i nártu.

Puma BMW X-Cat Disc

Tlumící vrstva

Jediná škoda je, že Puma nezvolila pro tlumicí vrstvu materiál Ignite, který představila začátkem loňského roku a který má velmi zajímavé funkční vlastnosti při běhu i v tělocvičně. Namísto toho je použitá klasická EVA pěna, která svůj účel splní, ale vlastnostem Ignitu a dalších prémiových materiálů se nemůže rovnat.

Zajímavá cena

Potěší naopak poměrně příznivá cena, která je nastavena na 135 amerických dolarů, tedy přibližně 3 300 korun. Takto inovativní botu navíc označenou jménem luxusní automobilky by Puma mohla nacenit i na výrazně vyšší sumu, přiznejme si.

Pozor na velikost

Pokud se však rozhodnete novinku vyzkoušet, dejte si pozor na velikost. Podle množství reakcí to totiž vypadá, že střih boty je velmi úzký, a většina běžců proto potřebuje minimálně o jedno číslo větší velikost než obvykle. Konkrétní technické údaje jako drop, hmotnost boty nebo výška tlumení bohužel nejsou známy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz