Novinka od BMW mění představy o tom, jak má vypadat běžecká bota

aktualizováno 
Ano, běžecké boty dnes vyrábějí i značky, které se donedávna věnovaly pouze docela jiným sportům. To již nikoho nepřekvapuje. Že se ale do běžeckého světa vydá i automobilová značka, to asi čekal málokdo. Ale stalo se, je tu novinka Puma BMW X-cat Disc.

Novinka od BMW mění představy o tom, jak má vypadat běžecká bota | foto: BMW motorsportsRungo.cz

Adidas sice už pěknou řádku let spolupracuje s německou automobilkou Porsche, ale v tomto případě jde výhradně o vizuální stránku, ne o vývoj nových technologií a materiálů. Adidas Porsche jsou zkrátka luxusní sportovní boty, které ale do běžeckého segmentu nepřinášejí nic nového.

Spojení značek BMW a Puma, které se daly dohromady v letošním roce, je však na jiné úrovni. Návrháři z BMW se totiž nespokojili pouze s návrhem vzhledu nových bot, ale aktivně se zapojili také do návrhu celkové konstrukce a použitých materiálů.

Nové běžecké boty z dílny BMW

Fotogalerie

Díky tomu vznikla novinka Puma BMW X-Cat Disc, která výrazně mění představu o klasické běžecké botě. Celý svršek je totiž vyrobený z materiálu, který byl poprvé použit v roce 2008 na prototypu BMW GINA Light. Tento automobil měl karoserii vytvořenou z pevné a pružné tkaniny, která byla obalena kolem pohyblivých částí.

Vzhledem k tomu, že lidské chodidlo není nic jiného než mechanismus spojený z množství pohyblivých součástek, dává použití této technologie smysl a slibuje vynikající funkční vlastnosti.

Lankové utahování bot

Tuto ergonomickou a pružnou tkaninu doplňuje technologie Disc, která se velmi podobá klasickému lankovému zapínání bot Boa, jenž můžete znát z cyklistických treter, ale i několika běžeckých modelů, jako je například Dynafit Feline X7.

Díky této kombinaci boty na první pohled připomínají nazouvák, který ale dokonale obepíná chodidlo. Celý svršek si můžete jednoduše nastavit tak, aby dokonale seděl kolem paty, prstů i nártu.

Puma BMW X-Cat Disc

Tlumící vrstva

Jediná škoda je, že Puma nezvolila pro tlumicí vrstvu materiál Ignite, který představila začátkem loňského roku a který má velmi zajímavé funkční vlastnosti při běhu i v tělocvičně. Namísto toho je použitá klasická EVA pěna, která svůj účel splní, ale vlastnostem Ignitu a dalších prémiových materiálů se nemůže rovnat.

Zajímavá cena

Potěší naopak poměrně příznivá cena, která je nastavena na 135 amerických dolarů, tedy přibližně 3 300 korun. Takto inovativní botu navíc označenou jménem luxusní automobilky by Puma mohla nacenit i na výrazně vyšší sumu, přiznejme si.

Pozor na velikost

Pokud se však rozhodnete novinku vyzkoušet, dejte si pozor na velikost. Podle množství reakcí to totiž vypadá, že střih boty je velmi úzký, a většina běžců proto potřebuje minimálně o jedno číslo větší velikost než obvykle. Konkrétní technické údaje jako drop, hmotnost boty nebo výška tlumení bohužel nejsou známy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz