Potraviny, které vypadají zdravě, ale skrývají v sobě cukr i hormony

  • 22
Všichni víme, že majonéza, hranolky a podobné lahůdky jsou pro náš organizmus něco jako časovaná bomba. Ale co třeba sója nebo sušené ovoce?
Sušené ovoce - Sušené fíky, meruňky a švestky se oprávněně doporučují při

Zatímco u chipsů nebo grilovací omáčky je naprosto zbytečné dohadovat se o tom, kolik je málo a kolik už moc, protože nezdravé je prostě jakékoliv množství, u brambor či sušených meruněk to tak jednoznačné není.

Ovoce s příchutí siřičitanů

Banány, mango, ananas či papája, to všechno je tropické ovoce, které obsahuje spoustu cukru, a proto bychom ho měli konzumovat pouze občas a v rozumném množství (jedna porce denně je až dost). Přehánět bychom to neměli ani se sušeným ovocem. 

To je pro změnu plné siřičitanů, které můžou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci (nevolnost, dušnost, průjem). Ideální volbou nejsou ani kompoty. Pomineme-li fakt, že při jejich výrobě dochází vlivem teplot ke zničení řady vitaminů a enzymů, opět je zde velké množství cukru (o hustých ovocných sirupech ani nemluvě).

Brambory nacpané škrobem

Brambory, všelék z pole, který většinou máte kdykoliv doma po ruce.

Dáváte si k obědu pořádnou porci brambor? Potom raději uberte. Zelenina s vysokým obsahem škrobů ukrývá příliš mnoho energie, která rozhoupe hladinu krevního cukru. Na rozdíl od zeleniny s nízkým podílem škrobů (brokolice, špenát, zelená paprika aj.) obsahují brambory málo antioxidantů a dalších důležitých živin, takže jejich konzumací (kromě nadbytečných kalorií) nic moc extra nezískáte. 

Pokud se nechcete přílohy vzdát, zkuste brambory alespoň nahradit druhy, které jsou něčím přínosné – třeba červenou řepu (chrání před infarktem), batáty (ukrývají hodně vitaminu C a látek, které brzdí činnost volných radikálů) nebo pastinákem (brání rozvoji nádorů).

Sója s náloží estrogenů

Sója může našemu zdraví prospívat, ale pouze pokud vybereme správné výrobky.

Sója dlouho patřila mezi tzv. superpotraviny. Její pravidelná konzumace byla doporučována i ženám v menopauze ke zmírnění klimakterických projevů. Obsahuje totiž izoflavonoidy, což jsou látky, které fungují na principu ženských hormonů estrogenů. Dříve se o nich hodně mluvilo v souvislosti s rakovinou prsu, kterou údajně pomáhaly potlačovat. 

Novější výzkumy však prokázaly, že u žen v klimakteriu (nebo u těch, které mají dispozice ke vzniku nádoru) můžou být naopak velmi nežádoucí. Izoflavonoidy (podobně jako estrogeny) totiž podněcují abnormální růst buněk. Řada sójových výrobků se také dělá z geneticky upravených bobů, o jejichž účincích na lidské zdraví toho zatím příliš mnoho nevíme.

Hladové „nafouklé nic“

Ilustrační fotografie

Mnoho lidí ve snaze zhubnout nahrazuje běžný chleba rýžovými nebo kukuřičnými chlebíčky. Vypadají přece tak zdravě a je to takové „nafouklé nic“, takže si jich můžete dopřát, co hrdlo ráčí. Opravdu si to myslíte? Potom vás zklameme. Opak je pravdou. 

Tyhle zdánlivě nevinné dobrůtky mají totiž vysoký glykemický index (to je rychlost, jakou se z dané potraviny vstřebá cukr do těla) a rychle se přeměňují na tukové zásoby. Takže to s nimi rozhodně nepřehánějte, nebo si k nim aspoň dejte vždycky kousek šunky, vajíčka, sýra, tvarohu či zeleniny.

Light výrobky plné chemie

Ilustrační fotografie

Oblíbeným trendem chronických dietářů jsou výrobky označené kouzelným slůvkem „light“. To zní sice hezky, ale i tyto potraviny v sobě ukrývají určitá rizika. Mají sice sníženou energetickou hodnotu (méně tuku nebo cukru), ale často obsahují velké množství syntetických látek, které energetický příjem naopak zvyšují (například zahušťovadla). 

Pro náš organizmus jsou tyto složky navíc zcela neidentifikovatelné. Tělo zkrátka neví, co si s nimi počít a kam je zařadit. A tak je nakonec pošle rovnou do tukových zásob.

Zbavte jídlo toxinů

Ovoce a zelenina: Před konzumací je omyjte speciálním přípravkem, který odstraní zbytky toxických látek z povrchu plodů, případně použijte slabý roztok vody s octem. Z jablek a hrušek odkrojte vršek, v prohlubni u stopky se můžou hromadit pesticidy.

Maso, ryby, uzeniny: Z masa nebo ryb odkrojte vždy všechen viditelný tuk. Maso pečte nebo grilujte, nesmažte ho. Vyhýbejte se raději párkům, salámům a klobásám, do nichž se obvykle semele všechno možné. A masové konzervy vynechte úplně.

Papír a sklo místo plastu: Nikdy si neohřívejte v mikrovlnce jídlo, na němž je plastová fólie (plastová nádoba). Pokud ho potřebujete zakrýt, použijte papírový ubrousek. Nekupujte plastové potravinářské fólie, nebo aspoň ne ty obsahující bisfenol A (BPA), chemickou sloučeninu, která se užívá při výrobě plastů. Jídlo neskladujte v plastových obalech, ale nahraďte je skleněnými.