Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův lymfom. Na nádorové onemocnění nakonec zabrala protonová léčba, od které ji okolí včetně lékařů odrazovalo, píše týdeník 5plus2.

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou. | foto: Proton Therapy Center

Nyní šestadvacetiletá Šárka Šteinochrová je maminkou teprve dvouletého syna Dominika, kterého vychovává se svým manželem nedaleko Plzně. Tam mladá rodina staví svůj vysněný dům. Na jaře loňského roku přitom jí i její rodině zkřížila veškeré plány do budoucna zákeřná nemoc.

Problémy začala Šárka Šteinochrová pociťovat už několik dní po porodu, kdy se u ní objevil svědivý ekzém. Dlouhých deset měsíců se lékařům nedařilo objevit jeho příčinu. Mezitím mladé mamince léčba kortikoidy zabránila kojit. Po čase následoval kolaps. Celkem téměř rok a půl prožila vyčerpaná a v nejistotě, co se s jejím tělem vlastně děje.

Teprve když si Šárka na krku našla první boule, přišlo vysvětlení v podobě diagnózy Hodgkinova lymfomu. A to mimochodem pouhé dva týdny poté, co rodinu postihla zpráva o nádoru její maminky.

„Říkala jsem si, proč zrovna já? Pár dní na to už jsem byla na tuhle situaci připravena a začala jsem hledat příčiny, proč to všechno vzniklo. Říkala jsem si, proč bych to neměla být já? Tím způsobem života, který jsem žila, jsem tělu dávala docela zápřah. Je logické, že se to u mne projevilo,“ říká Šárka Šteinochrová, která vzala rakovinu jako výzvu a jako cestu ke změně do té doby hektického života.

Někteří ji odrazovali

Hodgkinův lymfom je onemocnění, kdy se zničehonic objeví nádorové buňky v lymfatických cestách. Ty mají za úkol dostávat škodliviny z těla. „U mne tyto nádorové buňky napadaly oblasti krku, hrudníku a následně, v půlce léčby, také uzliny na rukách,“ vzpomíná.

Pacienti s Hodgkinovým lymfomem musí standardně projít velmi náročnou léčbou, která zahrnuje kombinaci chemoterapie a následného ozařování. „A protože již samotná chemoterapie může mít za následek různé druhy toxicity, je u těchto pacientů výhodou zvolit protonovou radioterapii,“ vysvětluje lékařka Simona Zapletalová z pražského Protonového centra.

Proton vs foton

Jaký je rozdíl mezi protonovou léčbou a klasickým fotonovým ozařováním?

Fotonový paprsek, jehož úkolem je zlikvidovat nádor, má jednu zásadní nevýhodu. Podstatnou částí své energie totiž zasahuje mimo nádoru samotného také okolí před a za ním. Protonový paprsek se vyznačuje daleko vetší přesností, která umožňuje směřovat jej přímo do nádoru. Jeho dráha se v něm zastaví a neprochází dále tělem pacienta. Právě díky tomu se daří výrazně snižovat riziko nežádoucích účinků. Pomocí takzvaného tužkového skenování lze označit přesné rozložení dávky protonového paprsku. Cílová oblast je poté ozářena s milimetrovou přesností.

A právě to byl také případ Šárky Šteinochrové. Po prodělané chemoterapii jí sice lékaři informovali, že žádná další léčba není zapotřebí, jenže odborníci z hematoonkologie byli jiného názoru.

Jelikož bylo nádorové onemocnění u Šárky skutečně rozsáhlé, doporučili ozařování. Klasickou cestou se ale mladá žena vydat nechtěla.

„Věděla jsem, že na foton jít nechci, protože spouští mnohem více problémů. Chtěla jsem svoje tělo ušetřit, protože už jsem měla tělo po chemoterapii napadeno kardiotoxicitou, takže mě zlobilo srdíčko,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodla pro léčbu protony, od které ji na úplném začátku okolí i lékaři odrazovali.

Navíc kvůli diagnóze rakoviny prsu u své maminky věděla, že za žádnou cenu nechce mít ozářená prsa a zvyšovat tak riziko nádorového bujení.

Terapie psaním

Její tělo nakonec protonovou léčbu přijalo dobře, netrpěla bolestmi ani únavou. Budoucnosti a návratu nemoci se podle svých slov nebojí. 

„Říkám si, že pokud se nemoc vrátí, tak jsem něco udělala špatně,“ míní žena, která se v současnosti snaží dostat do mentální i fyzické pohody také svého manžela. I jeho stav totiž vážná nemoc v rodině poznamenala.

Maminy s rakovinou

Na začátku šlo o blog, jehož psaní mělo být pro Šárku Šteinochrovou jakousi terapií při vážné nemoci. Postupně se ovšem rozhodla podat prostřednictvím organizace Maminy s rakovinou pomocnou ruku i dalším rodičům s těžkou diagnózou. Poskytnout zdroj podpory a informací a zároveň v této oblasti podpořit osvětu. 

„Všechny organizace, které již existují, se zaměřují na daný typ rakoviny, ale žádná se nezaměřuje komplexně na funkčnost rodiny během nemoci. To chci změnit já touto vznikající organizací. Zaměřit se na rodinu a nemoc! O tom, jak mluvit s dětmi, jak i v nemoci zvládnout rodinu i domácnost, tak aby byly co nejmenší následky pro všechny zúčastněné,“ říká Šárka Šteinochrová.

„Chtěl plnit hlavně funkci živitele a v práci naopak přidal, protože takové onemocnění samozřejmě zasáhne do rodinného rozpočtu. Téměř jsme se neviděli, on se mezitím trošku strhal, takže teď ladíme také jeho formu, aby i on byl zdravý. Sám je totiž diabetik,“ podotýká.

Ještě když byla nemocná, založila Šárka Šteinochrová internetový blog, který se pro ni stal takovou terapií psaním. 

„Okolo jsem neměla nikoho, kdo by si prožíval konkrétně to samé co já. Mám na mysli maminku s malým dítětem, která se ze všech sil snaží, aby vše fungovalo. Má hypotéku, starosti na krku a k tomu rakovinu,“ vysvětluje. Z blogu se nakonec stala nezisková organizace Maminy s rakovinou.

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

Plastický chirurg: Už děti přicházejí do styku s nereálnými vzory

10. května 2024

Rozstřel „Estetická chirurgie je psychochirurgie. Ať operuji cokoliv, vlastně operuji mozek,“ říká o své...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...