Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Po porodu na operaci. Hrozí mi rakovina děložního čípku

  • 0
Když mě má gynekoložka poprvé poslala na podrobné vyšetření do nemocnice, nijak mě to neznepokojilo. Měla jsem v té době zkoušky a plnou hlavu učení. Vůbec jsem netušila, co mi hrozí. Lékař mi řekl, že změny na děložním čípku naznačují, že by se u mě mohla objevit rakovina děložního hrdla. Čtenářka Tereza napsala další díl seriálu Můj boj s nemocí.

Nález však nebyl natolik vážný, aby bylo nutné ihned zahájit léčbu. Docházela jsem každého půl roku u na vyšetření do nemocnice, a když se stav neměnil, vrátila jsem se do péče ambulantního gynekologa.

Opakovaný nález

Přede dvěma lety jsem poprvé otěhotněla. Dokončovala jsem v té době vysokou školu, takže to bylo poměrně stresové období. Když jsem pak ve 38. týdnu přišla na ambulanci s tlakem 170 na 110, nechali si mě tam.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Druhý den se potvrdilo, že mám preeklampsii, a museli mi porod vyvolat. Ovšem ani po třech dnech kontrakcí se synovi na svět nechtělo, takže následoval císařský řez.

Na gynekologické kontrole dva měsíce po prvním porodu jsem měla na děložním čípku znovu nález. Teď jsem opět těhotná a zase mi hrozí preeklampsie. Proto užívám kyselinu acetylsalicylovou, abych tomu předešla, hlídám si krevní tlak a bílkoviny v moči. Každý den sportuji a cítím se lépe než při s prvním těhotenství.

Nejsem očkovaná

Po porodu mě velmi pravděpodobně čeká zákrok na děložním čípku, který by měl zabránit budoucímu rozvoji nádorového onemocnění.

Tomu lze předejít také očkováním, ale já očkovaná nejsem, i když vím, že ta možnost tu pro mě byla. Všem dívkám bych určitě doporučila chodit na pravidelné prohlídky a nechat se včas očkovat.

Názor odborníka

Prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph. D., Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN

Sledování buněčných nebo tkáňových změn na děložním čípku, které by časem mohly vést k rozvoji rakoviny děložního hrdla, je hlavním důvodem, proč by ženy měly pravidelně docházet na gynekologická preventivní vyšetření. Prekancerózy – tedy přednádorové stavy – nebolí a neprozrazují je ani žádné příznaky. Společně s vakcinací jsou proto gynekologické prohlídky důležitou součástí prevence rakoviny děložního hrdla. Chirurgické ošetření čípku, které zabraňuje vzniku onemocnění, pak provádíme pouze v případě, že jde o skutečně závažnou prekancerózu. Chirurgický zákrok na děložním čípku totiž může mít vliv na průběh budoucího těhotenství.

Při mírných přednádorových změnách proto pacientky sledujeme na pravidelných kontrolách. Pokud objevíme prekancerózu v době těhotenství, je dokonce velká pravděpodobnost, že díky aktivaci imunitního systému zejména v závěru těhotenství a po porodu dojde k jejímu samovyléčení. Infekce, která způsobila přednádorový stav, nemůže očekávané miminko nijak ohrozit, nebo dokonce nakazit.

Rakovina děložního hrdla, kterou způsobují lidské papilomaviry (HPV), může vypuknout deset a často i více let po přenosu. V současnosti jde o jednu z nejběžnějších pohlavně přenášených infekcí. Jakmile se však objeví závažné přednádorové změny na děložnímu čípku, hrozí, že se rakovina rozvine už za několik měsíců nebo let.