Pět nejčastějších mýtů o mrtvici, kterým byste měli přestat věřit

  • 3
Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči, oslabení nohy nebo rukou, poruchy vidění. To všechno jsou příznaky cévní mozkové příhody, která patří dlouhodobě mezi nejčastější příčiny úmrtí v Česku. Ve společnosti o tomto onemocnění stále koluje řada mýtů, které mohou ztížit záchranu i léčbu pacienta. Přečtěte si o těch nejčastějších.
Ilustrační fotografie

Mýtus Mrtvice je problém srdce

I když riziko mrtvice je spojeno s kardiovaskulárními rizikovými faktory, mrtvice se dějí v mozku, nikoli v srdci.

Při cévní mozkové příhodě je narušen průtok krve mozkem. Důvodem je ucpání mozkové cévy krevní sraženinou nebo její prasknutí s krvácením do mozku.

ilustrační snímek

Mýtus Cévní mozkové příhodě nelze zabránit

Existuje mnoho rizikových faktorů, kterými jsou nezdravý životní styl, kam patří kouření, užívání kokainu či jiných zakázaných látek a alkoholu, nezdravá strava, nedostatek pohybové aktivity, stresový způsob života… Tyto faktory máme ve svých rukou a můžeme je ovlivnit.

Dalším rizikem vzniku mozkové příhody jsou hypertenze, vysoký cholesterol, cukrovka, srdeční potíže a další. A i tyto zdravotní komplikace ovlivňuje právě náš životní styl, který můžeme kdykoli změnit a snížit tak riziko, že nás mrtvice postihne.

Tichý zabiják cholesterol. Rady odbornice, jak ho udržet pod kontrolou

Ilustrační fotografie

Mýtus Příznaky mrtvice poznáte těžko

Právě schopnost včas rozpoznat varovné příznaky mozkové příhody a rychle reagovat pak činí zásadní rozdíl mezi následným uzdravením a mnohdy nevratným postižením.

Mezi pět nejčastějších příznaků mozkové příhody a ischemické ataky patří:

  • náhlé znecitlivění, pocity slabosti, povislý koutek úst, ochrnutí tváře, paže nebo dolní končetiny – zpravidla na jedné straně těla
  • náhlá ztráta řeči či potíže s mluvením nebo porozuměním řeči
  • náhlá závrať, ztráta rovnováhy a koordinace, potíže s chůzí
  • náhle rozostřené vidění nebo potíže se zrakem na jednom či obou očích
  • silná bolest hlavy bez zřejmé příčiny

Když se hraje o minuty. První pomoc při infarktu či mrtvici

Snímek mozku pacienta s cévní mozkovou mrtvicí

Mýtus Všechny mrtvice mají příznaky

Ne všechny mrtvice mají příznaky a některé výzkumy naznačují, že mrtvice bez příznaků jsou mnohem častější než ty s příznaky. Tyto takzvané tiché mrtvice se mnohdy objeví náhodou při vyšetření magnetickou rezonancí pro symptomy, jako jsou bolesti hlavy, kognitivní problémy a závratě.

Na snímcích MRI jsou to bílé skvrny ze zjizvené tkáně po ucpání nebo prasknutí krevní cévy. Měly by být léčeny podobně jako mrtvice s příznaky. Pacienti jsou vystaveni riziku kognitivních problémů nebo demence.

Mýtus Akutní mozkovou příhodu nelze léčit

Existuje nesprávné přesvědčení, že mrtvice jsou nevratné a nelze je léčit. Což není pravda. Co nejrychlejší nitrožilní podání léku proti srážení, minimálně invazivní mechanická trombektomie pro odstranění sraženiny nebo chirurgický zákrok – to vše může zvrátit příznaky mrtvice u mnoha pacientů.

„U tohoto typu onemocnění se počítá každá minuta, čím dřív pacient dorazí do nemocnice, tím větší je šance, že odejde bez následků. Většina pacientů s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou – mrtvicí – může trombolýzu dostat maximálně do čtyř a půl hodiny od prvních příznaků,“ říká Aleš Tomek, předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP.

Fakta o mrtvici

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtnosti ve světě. Ročně toto onemocnění celosvětově postihne více než 17 milionů lidí.

Liší se podle typu – ischemická, u níž je příčina podobná jako u srdečního infarktu s tím rozdílem, že k uzávěru cévy dochází v mozku a ne v srdci. Ischemická CMP tvoří přibližně 90 procent všech mozkových příhod. Hemoragická, při které dochází ke krvácení do mozku, tvoří přibližně 10 procent.