Zánět spojivek, infekce i kvasinky. Dejte si pozor na rizika koupání

  • 1
Co může být během parných dnů lepšího než osvěžení ve vodě? A je jedno, jestli vyrazíte na plovárnu nebo dáte přednost kouzelné atmosféře přírodních rybníků. Nezapomínejte však, že i tato prázdninová idylka má svá proti.
Ilustrační fotografie

Chlór a pot - nebezpečná kombinace

Chlór, přesněji řečeno jeho sloučeniny, tvoří základní složku přípravků, které jsou určené k dezinfekci bazénů. Zároveň však mohou zapříčinit různé druhy potíží: od podrážděné pokožky přes zarudlé oči až po vaginální záněty. 

Nejde přitom ani tak o samotný chlór, jako spíš o nejrůznější organické nečistoty, které se nacházejí v lidském potu, vlasech nebo moči, a dále látky bohaté na dusík vyskytující se v kosmetických přípravcích. Ty ve spojení s chlórem vytvářejí škodliviny, které mohou způsobit nejeden problém. 

Cedulky, které návštěvníky aquaparků vyzývají k důkladné tělesné očistě předtím, než vstoupí do vody, mají tedy pádný důvod. Přesto ne každý tato doporučení akceptuje.

ilustrační snímek

Zánět spojivek - nechtěný suvenýr

Chlór obsažený ve vodě negativně působí také na povrch lidského oka. Často pak dochází ke štípání, pálení, řezání a vzniku zarudnutí. A tyto potíže mohou přerůst v zánět spojivek. 

Buďte v obraze

Informace o aktuální kvalitě koupacích vod v České republice najdete na stránkách krajských hygienických stanic nebo na webu ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz.

To samé vás ovšem může potkat i při koupání v rybníce, kde je přírodní, a tudíž neudržovaná voda. Ta je vhodným prostředím pro přežívání bakterií, virů a sinic, které mohou vyvolat záněty spojivek či rohovky, vedoucí k vážnému ohrožení zraku. Proto je dobré chránit si oči plaveckými brýlemi. 

Ještě vyšší riziko hrozí dětem, které by do takto znečištěné vody vůbec neměly chodit. Pokud se přitom nechtěně napijí, může jim být špatně od žaludku. Sinice totiž vyvolávají střevní a zažívací potíže.

Někteří lidé chtějí prostředí okolo novoměstského Koupaliště zatraktivnit.

Motolice a zákeřná legionella

Prázdninové koupání ve stojatých vodách znečištěných lidskými výkaly představuje také riziko nákazy motolicemi, která se může projevit bolestivým močením, zánětem močových cest a přítomností krve v moči. Jsou-li postižena střeva, mohou se dostavit zažívací obtíže nebo krvavé průjmy. Pokud se parazit dostane do plic, postiženého trápí kašel a dušnost. 

Avšak ani v chlorované vodě nemáte jistotu, že se vyhnete všem nebezpečným mikroorganizmům. Viry, plísně i bakterie mohou v chlorované vodě přežívat až několik dnů, a to včetně legionelly, která se zdržuje v prohřátých hadicích a sprchách, napadá dýchací cesty a způsobuje akutní zápal plic.

Ilustrační snímek

Když se kvasinky utrhnou ze řetězu

Největším rizikem koupání v bazénech jsou však různá gynekologická onemocnění, především vaginální mykóza. Nejčastějším původcem bývá přemnožená kvasinka Candida albicans. Uvnitř pochvy přežívají za normálních okolností různé mikroorganismy včetně kvasinek, pokud se však některé z nich začnou nekontrolovaně množit, dojde k porušení rovnováhy poševní sliznice, což následně způsobuje celou řadu problémů. 

Přirozené kyselé prostředí pochvy, jehož pH se pohybuje v rozmezí hodnot 3,8 a 4,5, narušuje především vysoký obsah chlóru ve vodě. Vzniku různých potíží nahrává také teplé a vlhké počasí, nošení neprodyšného spodního prádla či nevhodná intimní hygiena.

K přemnožení kvasinek může však přispívat i zvýšená hladina některých látek v krvi, například cukru (vyšší riziko mykóz proto hrozí diabetičkám). Pozor tedy na nadměrnou konzumaci sladkostí, cukr kvasinky doslova zbožňují. 

Narušení poševní rovnováhy způsobuje také užívání antibiotik, zvláště berete-li je opakovaně a dlouhodobě. Tyto léky totiž ničí nejen škodlivé, ale i prospěšné mikroorganizmy, což nahrává šíření kvasinek. Prostředí uvnitř pochvy se mění i vlivem hormonů – vaginální mykózou trpí častěji ženy, které užívají antikoncepci nebo hormonální substituci. K dalším příčinám vzniku infekce patří také stres. Organizmus na něj reaguje vyplavením určitých látek, jež mohou způsobit rozvoj mykózy, a kromě toho dochází k celkovému oslabení imunity.

Ilustrační fotografie

Infekce se hlásí svěděním

Prvním příznakem poševní mykózy bývá nepříjemné svědění, které signalizuje, že se infekce rozšířila na vnější část rodidel. Ačkoliv je ale tento pocit hodně nepříjemný a svádí k tomu, třít si postiženou oblast, je nutné se toho vyvarovat, jinak by mohlo dojít k dalšímu šíření nákazy. 

K typickým projevům mykózy patří rovněž otok a silné prokrvení intimních partií, pocit pálení při močení, výtok, který může být nejprve řídký a později získává tvarohovitou konzistenci, bolesti při pohlavním styku a nepříjemný tlak v podbřišku.

Prevencí je nošení vhodného spodního prádla, správná intimní hygiena a také zdravější způsob stravování. Vyhněte se raději těsným džínům, spodním kalhotkách ze syntetických materiálů (naprosto nevhodná jsou tanga) a nezůstávejte ani dlouho v mokrých plavkách. Pokud jde o hygienu, používejte jen šetrné mycí prostředky určené výhradně pro intimní partie. Navíc odlehčete jídelníček a čas od času si dopřejte antikvasinkovou kúru, kdy vynecháte výrobky z kravského mléka a sladkosti.

Tradiční tampony a vložky nejsou pro ženské tělo nic moc dobrého. Vyrábí se z...

Koupele i tampony

Koupel s dubovou kůrou pomáhá při všech vaginálních potížích, zmírňuje pálení a svědění. Tři lžíce drcené dubové kůry a lžíci květů heřmánku přelijte půl litrem vroucí vody a nechte zhruba 30 minut louhovat. Pak přeceďte, nalijte do menší (dětské) vaničky a sedněte si na 10 minut do lázně. Opakujte jednou denně po dobu 5 dnů. Koupel s mořskou solí připravíte ze dvou hrstí mořské soli rozpuštěných v teplé vodě. Posaďte se do lázně na 10 minut. Celý postup opakujte jednou denně po dobu nejméně 5 dnů.

Octová koupel se připravuje z kvalitního jablečného octa. Nalijte 1 dl octa do menší vaničky naplněné teplou vodou a do hotové lázně si aspoň na 10 minut sedněte. Proceduru provádějte jednou denně po dobu 5 dnů. 

Řebříčková koupel napomáhá proti výtokům: 100 g řebříčku (použijte celou bylinku) namočte na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Výluh ohřejte, přeceďte a nalijte do vany (voda by měla sahat nad ledviny) a ponořte se na 20 minut. Neutírejte se, ale zabalte se do županu a na hodinku zalezte do postele.

Užitečným pomocníkem mohou být probiotické tampony, které podporují vaginální mikroflóru díky směsi probiotických kmenů mléčného kvašení. Udržují tak vyváženou hodnotu pH, pomáhají zmírnit podráždění, svědění, zápach v pochvě a další nepříjemné projevy. Chrání prostředí pochvy před bakteriální nerovnováhou a zároveň poskytují kvalitní ochranu během menstruace. Jsou tedy vhodné jak pro ženy, u nichž se už mikrobiální nerovnováha projevila, tak také pro ty, které se jí snaží předejít.