Tipy, jak sestavit vyvážený jídelníček. Sacharidů a tuků se bát nemusíte

  • 0
Ze všech stran slyšíte, že základem zdraví je racionální jídelníček. Jak by ovšem vlastně měl vypadat? A jak mu přizpůsobit nákupy, aniž byste plýtvali potravinami či penězi? Poradíme vám několik základních tipů, kterých byste se měli držet
Ilustrační fotografie

Člověk žije z toho, co sní. Ne vše mu však samozřejmě svědčí. Jedno je totiž téměř jisté, zatímco některé potraviny zdraví podporují, jiné mu vyloženě škodí. Vhodně zvolenou stravou je možné předcházet spoustě chorob. Jaká je ta správná?

Všeho s mírou

Možná jste vyslechli, že cukr a bílá mouka jsou zlo. Vážně tomu tak je? No, jak se to vezme. Správnou cestou určitě nejsou extrémy v podobě přísných zákazů té či oné potraviny nebo jejich skupin.

Pokud vás do vyloučení konkrétní složky stravy nenutí zdravotní důvody, je lepším řešením vydat se cestou známého rčení: „všeho s mírou a rozumem“. Nerozlišujte suroviny na dobré a špatné, takové ani nejsou. Vždy půjde o množství a celkovou skladbu jídelníčku.

Zdravý jídelníček

Co si pod tímto pojmem ale představit? Obecně platí, že jeho těžištěm by měly být základní suroviny, nikoliv polotovary a potraviny zpracované průmyslově. Dávejte přednost místním produktům, které jsou pro tělo přirozené.

Jídelníček by měl obsahovat všechny potřebné živiny, tedy bílkoviny, tuky i sacharidy. A spolu s nimi vitaminy a minerální látky.

ilustrační snímek

Bílkoviny

Pod pojmem bílkoviny rozumíme maso včetně ryb, vajíčka, mléko a mléčné výrobky i luštěniny. Vhodné je kombinovat živočišné bílkoviny s těmi rostlinnými a při výběru se více než na zkonzumované množství zaměřit na jejich kvalitu.

Slunečnicový jen občas, lepší pro zdraví je olej řepkový, říká odborník

Tuky

Kromě másla a sádla obsahujících také určité procento škodlivých mastných kyselin jsou z výživového hlediska bohatým zdrojem tuků rostlinné oleje. Při vaření je nejvhodnější vhodnější používat řepkový nebo slunečnicový olej. Svůj jídelníček můžete ozvláštnit i tuky s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin, které naleznete hlavně v ořeších a semínkách. Právě jejich prostřednictvím doplníte tělu spoustu prospěšných minerálních látek.

Ilustrační fotografie

Sacharidy

Ještě donedávna byly sacharidy ve výživě častým strašákem, ale zcela neoprávněně. Pro každodenní fungování lidského těla jsou naprosto nepostradatelné. Nezaměňujte je s cukry, které představují jejich podskupinu.

Na vašem talíři by měly dominovat takzvané komplexní sacharidy v podobě příloh, jako je rýže, těstoviny, brambory, oves, jáhly a celozrnné pečivo. Zdrojem sacharidů jsou i luštěniny, ovoce a zelenina. Naopak omezit byste měli cukry uměle do potravin doplňované. To ovšem ještě neznamená, že se jim musíte úplně vyhýbat.

Jednoduché triky, jak omezit cukr. Budete zdravější a štíhlejší

Potraviny do spíže

Zásobte se zdroji sacharidů, jako jsou jáhly, ovesné vločky, pohanka, rýže a celozrnné těstoviny, z nichž můžete v případě nouze bez problémů uvařit řadu jídel. Doma by vám neměly nikdy chybět kvalitní oleje jako zdroj zdravých tuků – do studené kuchyně například olivový, avokádový, dýňový nebo lněný, při tepelném zpracování spíše řepkový či slunečnicový.

A co sladkosti?

Vyhýbat se jim nemusíte. Strava by měla také potěšit ducha, což se sladkostem s vyšším obsahem cukru náramně daří, proto není důvod si je z jídelníčku odpírat. A když vás večer honí mlsná? Klidně se jí nechte chytit. Snažte se ale odolat pokušení a místo chipsů si dejte třeba jablko nebo pár kousků sýra s pečivem.