Louisa Brownová se svými rodiči Lesley a Johnem.

Louisa Brownová se svými rodiči Lesley a Johnem. | foto: Profimedia.cz

Louise, první dítě ze zkumavky, slaví 35 let. Sama počala přirozeně

  • 24
John a Lesley Brownovi byli pár podobný jiným z 60 až 80 milionů na světě, jimž se nedařilo počít dítě. Jenomže se psala 70. léta minulého století a umělé oplodnění bylo teprve v plenkách. Devět let se manželé marně snažili, než se jim přesně před 35 lety narodila dcera - první dítě "ze zkumavky" na světě.

Paní Lesley Brownové zjistil gynekolog Patrick Steptoe, že má nezvratně neprůchodné vejcovody. Rozhodl se tedy společně s profesorem Robertem Edwardsem, fyziologem na univerzitě v Cambridge, že pomocí laparoskopie odeberou budoucí mamince z vaječníku zralá vajíčka.

V živném roztoku je smísili s manželovými spermiemi a vzniklé embryo vložili o dva dny později do matčiny dělohy.

Celé těhotenství lékaři bedlivě sledovali pomocí sonografu. Vyvíjelo se normálně a Louise se narodila 25. července 1978 císařským řezem. Vážila dva kilogramy a 608 gramů.

O čtyři roky později se rodičům stejnou cestou podařilo přivést na svět ještě její sestru Natalii. Rodina žila v Bristolu v jihozápadní Anglii, kde bohužel před sedmi lety Louise zemřel tatínek v 64 letech na rakovinu plic a před rokem, v 68 letech, na infekční komplikace spojené se žlučníkovými kameny také její maminka Lesley.

  • Neschopností počít dítě je na celém světě postiženo deset až patnáct procent párů, to znamená asi 60 až 80 milionů dvojic. Světová zdravotnická organizace (WHO) ostatně již v roce 1977 definovala nedobrovolnou bezdětnost jako nemoc.
  • V Česku ženám od 22 let (v některých případech od 18 let) do 39 let hradí mimotělní oplodnění 3krát za život zdravotní pojišťovna. Pacientka však musí počítat s doplatky za léky, které činí kolem 20 000 Kč. Pokud je ženě více než 39 let, anebo vyčerpala všechny pokusy, hradí si celý cyklus mimotělního oplodnění sama a jeho cena se pohybuje okolo 80 000 Kč.

Louise se v šestadvaceti letech vdávala za vyhazovače v nočním klubu Wesleye Mullindera a profesor Edwards nesměl na svatbě chybět. Louise pracovala na poště a dva roky po svatbě se manželům narodil syn Cameron, kterému bude letos v prosinci sedm let.

Od doby Louisina narození se pomocí této techniky, nazývané in vitro, narodilo více než pět milionů dětí. Profesor Robert Edwards získal v roce 2010 Nobelovu cenu v oboru fyziologie nebo medicína za rozvoj oplodnění in vitro. V dubnu letošního roku v 88 letech zemřel. "Brala jsem ho celý život jako svého dědečka," řekla o něm Louise.

V Česku se první dítě - chlapec o váze 3,6 kg - z umělého oplodnění narodil o čtyři roky později v listopadu zásluhou brněnského profesora Ladislava Pilky. V jeho případě však lékaři našli "přírodnější" metodu, kdy operativně zprůchodnili vejcovod, vložili do něj vajíčko i spermii a věcem pak ponechali volný průběh.

Ročně se tímto způsobem na světě narodí 350 000 dětí a lékaři provedou kolem 1,5 milionu pokusů o umělé oplodnění. Zhruba z každého třetího umělého oplodnění se narodí dítě. V České republice se v současné době každý rok narodí kolem pěti tisíc dětí "ze zkumavky".