ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte vysoký tlak. Zhoršuje funkci mozku a může způsobovat demenci

  • 0
Hypertenze je skrytý nepřítel, který se zpočátku nijak neprojevuje, ale může být velkým rizikem pro vaše fyzické i mentální zdraví. Týkat se přitom může každého bez ohledu na věk či pohlaví.

Tlak se v průběhu dne mírně mění v závislosti na typu zátěže, ale přísun krve do mozku je neměnný, zhruba 900 ml za minutu. Abnormálně nízký tlak se označuje pojmem hypotenze, vysoký pak jako hypertenze. Zatímco s nízkým tlakem se většinou prostě musíte naučit žít, ten vysoký už vyžaduje cílenou léčbu. Je totiž nebezpečnější.

Poradna praktické lékařky

Na jaké preventivní prohlídky máte ve vašem věku nárok? Co pomáhá při nachlazení a kdy už je třeba léčit vysoký krevní tlak? Ptejte se v poradně iDNES.cz lékařky Ludmily Mazylkinové z Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

Nezpůsobuje pouze vážná kardiovaskulární onemocnění jako infarkt myokardu a srdeční selhání, ale také ovlivňuje mozkovou funkci a zvyšuje riziko vzniku demence. Studie naznačují, že hypertenze někdy může být spojena s rozvojem kognitivních problémů, včetně obávané Alzheimerovy nemoci.

Podle odborníků existuje i silná spojitost mezi hypertenzí a demencí. Vysoký krevní tlak často poškozuje drobné cévy v mozku, což může vést k jejich nedostatečnému prokrvování a snížení přísunu kyslíku a živin.

A právě tyto cévní změny mohou způsobit degeneraci mozkové tkáně i zhoršení kognitivních funkcí, ve hře je ovšem i cévní mozková příhoda, nechvalně známá mrtvice.

Krevní tlak v otázkách a odpovědích. Co byste rozhodně měli vědět

Co může být příčinou?

Hypertenze je většinou výsledkem spolupůsobení více činitelů, zejména nadměrného pití alkoholu, přílišného solení, nadváhy a nedostatku pohybu.

Dalšími faktory jsou zužování a kornatění tepen, užívání antikoncepčních pilulek, kouření nebo dědičné sklony. Vzácně hypertenzi způsobují ledvinové poruchy či hormonální nerovnováha.

Za vysoký krevní tlak se považuje ten o hodnotě 140/90 mm Hg a vyšší. Poměrně běžný je u lidí středního věku, většinou ho vykazuje jeden člověk z deseti, a častější bývá u mužů.

Postižení přitom mnohdy nic netuší, příznaky obvykle žádné nejsou. Jistou nápovědou mohou být bolesti hlavy, závratě a zvonění v uších.

Jak snižovat vysoký tlak?

✔ Důležitá je změna jídelníčku s převahou potravin v přírodním stavu, hlavně ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. Krevní tlak údajně snižují česnek a jahody.

✔ Do stravy zařaďte hodně vlákniny a omezte na minimum živočišné tuky, sůl, cukr a tmavé maso. Čaj a kávu nahraďte bylinkovými čaji, ovocnou šťávou či minerální vodou.

✔ Nekuřte a nasaďte dietu s nízkým obsahem tuků a soli.

✔ Pěstujte pravidelně tělesný pohyb rekreačního typu. Vhodná je rychlá chůze, plavání a jízda na kole. Pokud nejste fit, začněte pomalu a necvičte víc, než je vám příjemné.

✔ Nepodceňujte preventivní lékařské prohlídky, případně také investujte do měřiče tlaku pro domácí použití a pravidelně si ho kontrolujte.