Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

  0:44aktualizováno  0:44
Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy u nedýchajících lidí denně. Novinkou v poskytování laické první pomoci se staly automatické externí defibrilátory. Ale umíme je používat?

Když na ulici spatříme člověka v bezvědomí, který nedýchá, může se stát, že po zavolání sanitky budeme dispečerem navedeni na místo označené symbolem bílého srdce s bleskem v zeleném poli. 

Zelené logo ve tvaru srdce označuje všechna místa, kde je automatický...

Zelené logo ve tvaru srdce označuje všechna místa, kde je automatický defibrilátor.

Právě tam se nachází kufřík (uzamčený pod kódem) se zmíněným přístrojem AED, kterým může pacientovi zachránit život kdokoliv bez zdravotnického vzdělání. Díky elektrošoku bude mít větší šanci nejen na samotné přežití, ale i na to, že se srdeční kolaps obejde bez trvalých následků.

„Průměrná dojezdová doba našich posádek na místo události je osm až devět minut od zavolání. Jsou však místa, kde je tato doba nad deset minut. S každou minutou se rapidně snižuje šance na přežití až o deset procent,“ uvádí operátor krajské záchranné služby Petr Matějíčka důvod, proč je včasná defibrilace podaná laikem s AED klíčová.

Jeden musí stále masírovat

Ač elektrický výboj zdravému člověku neublíží, je místo uložení defibrilátoru zakódováno tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání. Instrukce k vyjmutí přístroje dostane jeden ze zachránců přes telefon od zdravotnické záchranné služby, a to jen v případě, že se na místě nachází více lidí.

Fotogalerie

„Vždy je třeba nejdříve nepřetržitě poskytovat masáž srdce, která je pro přežití klíčová,“ říká Matějíček. 

Pacienta je třeba masírovat na spojnici prsních bradavek na středu hrudní kosti pacienta, frekvencí cca 110 stlačení za minutu. Toto pět až šest centimetrů hluboké mačkání hrudníku nahrazuje funkci špatně pracujícího srdce a nahání krev mezi životně důležité orgány. Obnovu správného rytmu jeho stahů pak zajistí včasné dodání elektrického impulzu z přístroje, který mezitím donese další ze zachránců.

Defibrilátor zachránce sám navede

Aby s přístrojem AED zvládla manipulovat i nejširší veřejnost, je jeho obsluha velmi jednoduchá. Nepotřebuje zásuvku, ani zadávání jakýchkoliv údajů. Balení obsahuje dvě elektrody a krabičku vybavenou jediným tlačítkem, po jehož stlačení začne defibrilátor sám nahlas v českém jazyce navádět, jak postupovat.

Každý pokyn hlas několikrát zopakuje, dokud nebude spokojen s jeho provedením. Zachránce dostane za úkol odhalit pacientův hrudník, a nalepit elektrody na místa, která jsou nakreslena na obalu. Po dostatečném přilnutí elektrod na kůži nás AED krabička vyzve, abychom se nedotýkali pacienta. V tu chvíli vyhodnocuje, zda-li podání elektrického šoku špatně fungujícímu srdci pomůže, nebo není potřeba.

Pokud bude výboj doporučen, vyzve nás přístroj ke stlačení jediného tlačítka, kterým aktivujeme elektrický impulz směřující dovnitř hrudního koše.

Elektrody z pacienta za žádných okolností nesundaváme. Výboj může být podán opakovaně, ale také vůbec. Přístroj kontroluje srdeční funkci každé dvě minuty. Dokud nás po uplynutí této doby neupozorní, musíme stále stlačovat hrudník tak jako na začátku celé záchranné akce.

Přístroje se nebojte

AED se nachází na místech, kde se pohybuje mnoho lidí: nádraží, nákupní centra, turistické cíle, letiště, ale stále častěji k jeho koupi přistupují i firmy s větším množství zaměstnanců. Počet AED v České republice stále stoupá a v současnosti se blíží tisícovce. Seznam všech dostupných zařízení má k dispozici každý dispečer záchranné služby, který celý proces záchrany nedýchajícího pacienta řídí.

V případě jakéhokoliv poskytování první pomoci se nemusíme bát, že uděláme něco špatně. Jakákoliv snaha o pomoc je lepší než nečinné přihlížení. Svým zásahem totiž situaci nikdy zhoršit nemůžeme.

Autoři:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

senior babička nemoc smutek zapomínání

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz