Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

  0:44aktualizováno  0:44
Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy u nedýchajících lidí denně. Novinkou v poskytování laické první pomoci se staly automatické externí defibrilátory. Ale umíme je používat?

Když na ulici spatříme člověka v bezvědomí, který nedýchá, může se stát, že po zavolání sanitky budeme dispečerem navedeni na místo označené symbolem bílého srdce s bleskem v zeleném poli. 

Zelené logo ve tvaru srdce označuje všechna místa, kde je automatický...

Zelené logo ve tvaru srdce označuje všechna místa, kde je automatický defibrilátor.

Právě tam se nachází kufřík (uzamčený pod kódem) se zmíněným přístrojem AED, kterým může pacientovi zachránit život kdokoliv bez zdravotnického vzdělání. Díky elektrošoku bude mít větší šanci nejen na samotné přežití, ale i na to, že se srdeční kolaps obejde bez trvalých následků.

„Průměrná dojezdová doba našich posádek na místo události je osm až devět minut od zavolání. Jsou však místa, kde je tato doba nad deset minut. S každou minutou se rapidně snižuje šance na přežití až o deset procent,“ uvádí operátor krajské záchranné služby Petr Matějíčka důvod, proč je včasná defibrilace podaná laikem s AED klíčová.

Jeden musí stále masírovat

Ač elektrický výboj zdravému člověku neublíží, je místo uložení defibrilátoru zakódováno tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání. Instrukce k vyjmutí přístroje dostane jeden ze zachránců přes telefon od zdravotnické záchranné služby, a to jen v případě, že se na místě nachází více lidí.

Fotogalerie

„Vždy je třeba nejdříve nepřetržitě poskytovat masáž srdce, která je pro přežití klíčová,“ říká Matějíček. 

Pacienta je třeba masírovat na spojnici prsních bradavek na středu hrudní kosti pacienta, frekvencí cca 110 stlačení za minutu. Toto pět až šest centimetrů hluboké mačkání hrudníku nahrazuje funkci špatně pracujícího srdce a nahání krev mezi životně důležité orgány. Obnovu správného rytmu jeho stahů pak zajistí včasné dodání elektrického impulzu z přístroje, který mezitím donese další ze zachránců.

Defibrilátor zachránce sám navede

Aby s přístrojem AED zvládla manipulovat i nejširší veřejnost, je jeho obsluha velmi jednoduchá. Nepotřebuje zásuvku, ani zadávání jakýchkoliv údajů. Balení obsahuje dvě elektrody a krabičku vybavenou jediným tlačítkem, po jehož stlačení začne defibrilátor sám nahlas v českém jazyce navádět, jak postupovat.

Každý pokyn hlas několikrát zopakuje, dokud nebude spokojen s jeho provedením. Zachránce dostane za úkol odhalit pacientův hrudník, a nalepit elektrody na místa, která jsou nakreslena na obalu. Po dostatečném přilnutí elektrod na kůži nás AED krabička vyzve, abychom se nedotýkali pacienta. V tu chvíli vyhodnocuje, zda-li podání elektrického šoku špatně fungujícímu srdci pomůže, nebo není potřeba.

Pokud bude výboj doporučen, vyzve nás přístroj ke stlačení jediného tlačítka, kterým aktivujeme elektrický impulz směřující dovnitř hrudního koše.

Elektrody z pacienta za žádných okolností nesundaváme. Výboj může být podán opakovaně, ale také vůbec. Přístroj kontroluje srdeční funkci každé dvě minuty. Dokud nás po uplynutí této doby neupozorní, musíme stále stlačovat hrudník tak jako na začátku celé záchranné akce.

Přístroje se nebojte

AED se nachází na místech, kde se pohybuje mnoho lidí: nádraží, nákupní centra, turistické cíle, letiště, ale stále častěji k jeho koupi přistupují i firmy s větším množství zaměstnanců. Počet AED v České republice stále stoupá a v současnosti se blíží tisícovce. Seznam všech dostupných zařízení má k dispozici každý dispečer záchranné služby, který celý proces záchrany nedýchajícího pacienta řídí.

V případě jakéhokoliv poskytování první pomoci se nemusíme bát, že uděláme něco špatně. Jakákoliv snaha o pomoc je lepší než nečinné přihlížení. Svým zásahem totiž situaci nikdy zhoršit nemůžeme.

Autoři:

Nejčtenější

Pití už jsem sama nedokázala zastavit, říká Michaela Duffková

Michaela Duffková

Když se před rokem Michaela Duffková rozhodla skoncovat se závislostí na alkoholu, v krvi měla více než dvě promile. Od...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Krmí dítě podle tabulek, kritizovala rodiče náhradní manželka

Jídlo pro Leontýnku patří i na sociální sítě.

Bára je se svým životem spokojená. Žije s manželem a roční dcerou Leontýnkou v novém vlastním domě u Tábora a přesně...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Mamku v sobě občas vidím, říká Prachařová o Batulkové

Mariana Prachařová

Mariana Prachařová (25) často slýchá, že je kopií své maminky Dany Batulkové (61). Podobu rozhodně nezapře hlavně nyní,...

Další z rubriky

3 důvody, proč byste měla jíst chřest

Chřest (ilustrační fotografie)

Začíná období chřestu a tak si ho nezapomeňte pořádně užít. Této zelenině se totiž přisuzují výjimečné účinky. Má...

Jak na antibiotika? Neberte je na chřipku a užívejte až do konce

léky

Antibiotika jsou právem považovaná za poklad moderní medicíny. Jenže jejich špatné užívání se může krutě vymstít....

Pět potravin pro zdravé vlasy a nehty

Ilustrační fotografie

Chcete mít krásné a zdravé vlasy i nehty? Pak je třeba, abyste myslela i na to, co jíte. Jen správná kosmetika vás...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz