ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obézní častěji onemocní i podlehnou covidu. S hubnutím můžete začít hned

  • 11
Lidé s obezitou mají oproti těm s optimální hmotností vyšší riziko, že onemocní covidem-19. Průběh nemoci je u nich prokazatelně těžší, dvakrát častěji jsou hospitalizování, častěji končí na JIP a existuje i vyšší riziko, že koronaviru nakonec podlehnou. Odborníci proto radí, aby i v této těžké době začali hubnout.

Prognózy nejsou optimistické a vedou u mnohých k vážnému zamyšlení, jak moc je důležité udržovat zdravou tělesnou hmotnost a zdravý životní styl. A právě teď může být ideální doba, kdy začít se svým životem něco dělat.

Co se děje s tělem při extrémní obezitě

„Cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a další onemocnění přidružená k obezitě se dlouho neprojevují a také nebolí. Onemocnění covid-19 se však projeví ihned a komplikace na sebe nenechávají dlouho čekat. Ukázalo nám, že zhubnutí a zlepšení životního stylu jsou nutné i pro naši dobrou imunitu,“ upozorňuje psycholožka a obezitoložka ze sdružení Stop obezitě Iva Málková.

A proč je obezita přitěžujícím faktorem u onemocnění covid-19? Podle odborníků za to může několik faktorů. Na vině je přítomnost dalších chorob, které s obezitou souvisejí – zejména vysoký krevní tlak, diabetes 2. typu a kardiovaskulární komplikace. Dále je to fakt, že tuková tkáň je metabolicky aktivní a produkuje prozánětlivé látky. V důsledku toho dochází k oslabení imunity a zvyšuje se riziko vzniku infekce a dalších onemocnění. Silné reakce imunitního systému následně vedou i k těžkým průběhům onemocnění covid-19.

A kvůli obezitě je vytvářen i větší tlak na bránici a tím se snižuje kapacita plic. To může být jedním z důvodů, proč plíce pacientů s obezitou selhávají rychleji ve srovnání s normálně vážícími pacienty.

Nevyčítejte si, co bylo. Důležité je, co uděláte nyní

„Mnozí lidé s obezitou jsou vystrašeni a obávám se, že nyní snadněji podlehnou radikálnímu řešení v podobě přísných diet či extrémního cvičení, pravděpodobně častěji sednou na lep šarlatánům prodávajícím nesmyslné preparáty na hubnutí, posílení imunity či detoxikační kúry,“ upozorňuje psycholožka Iva Málková.

Stupně obezity

Obezitu rozdělujeme na 1. až 3. stupeň podle tzv. BMI (Body Mass Index). BMI představuje podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech.

Obezita 1. stupně
30,0 – 34,9 BMI

Obezita 2. stupně
35,0 – 39,9 BMI

Obezita 3. stupně 
nad 40 BMI

Spočítejte si své BMI.

Extrémní diety a cvičení navíc podle obezitologů naopak oslabují náš imunitní systém. Mají-li být změna životního stylu a hubnutí úspěšné, postupujte systematicky, krok za krokem, s rozumem, a také s laskavostí k sobě samým.

Jak správně začít, se v případě obezity vždy poraďte s odborníky. A i když je to v této době složitější, můžete zkusit online kurzy i poradny. 

Využít je navíc můžete už tuto sobotu 7. listopadu zdarma v rámci Dne zdraví.Čekají na vás přednášky, workshopy a cvičení. Dne se účastní náměstkyně ministra zdravotnictví MUDr. Alena Šteflová, tématu Covid a obezita se bude věnovat MUDr. Petr Sucharda, o problematice kouření pohovoří MUDr. Eva Králíková, kvalitě a správnému výběru potravin se bude věnovat profesorka Jana Dostálová a vystoupí i celá řada dalších odborníků.

Prvním krokem, může být změna na talíři

Se změnou životního stylu můžete začít hned. Stačí na talíři udělat jen menší, ale skutečně efektivní změny podle odborníku ze společnosti Stop obezitě, které povedou k postupnému hubnutí:

• na půlce talíře mějte zeleninu – syrovou, tepelně upravenou, kvašenou (doplníte vitaminy, antioxidanty a vlákninu)

• zařazujte každý den zakysané mléčné výrobky, které pozitivně ovlivňují střevní mikrobiotu (ta má vliv nejen na správné zažívání, ale i na imunitu)

• jezte 2x týdně ryby, zařazujte i tučnější mořské druhy (doplníte si omega 3 a některé minerální látky), omega-3 částečně doplníte i zařazením lněného semínka, vlašských ořechů, lněného nebo řepkového oleje

• doplňujte vitamin D – ze sluníčka už ho bohužel moc nenačerpáte, tak můžete sáhnout i po doplňcích, dále je obsažen v rybách, žloutku, mléce a mléčných výrobcích

• pro správnou funkci imunity je důležitý i dostatečný příjem selenu a zinku – přirozeným zdrojem zinku je především maso, ořechy, luštěniny a celozrnné obiloviny, na selen jsou bohaté ryby a mořské plody, semena a ořechy a celozrnné obiloviny.