Pět nejčastějších chyb, které brání vašemu hubnutí

  • 14
Léto je za rohem a vaše postava pořád nějak nepasuje do plavek? Zkuste odolat a nevrhejte se do „zaručených“ expresních diet. Často jsou nebezpečné a stejně po nich všechno naberete zpátky. Vytrvejte a hlavně se vyvarujte nejčastějších chyb při hubnutí.
Dieta, ilustrace

Hladovíte

Jistě, když už se dáte na hubnutí, chcete vidět výsledek nejlépe hned druhý den. Jenže drastické omezení základních živin vede spíše než k hubnutí k chronické únavě a u žen i ke ztrátě menstruace a problémům s plodností. Dalšími „benefity“ jsou osteoporóza či chudokrevnost, hladovění se také může snadno zvrhnout v poruchu příjmu potravy.

„Taková dieta je neudržitelná a opět skončí pouze tím, že nabereme kila zpět a cítíme se mnohem hůř než před začátkem diety. Pokud se k vám dostane jídelníček, který je založen na suchém drůbežím masu, rýži a zelenině, rovnou ho vyhoďte do koše. Kalorie pro pohyb prostě potřebujete,“ říká specialistka na výživu a trenérka Iris Mango z Gymbee.cz.

Ilustrační snímek

Konzumujete jen tekutou stravu

Ano, sice nějaká ta kila rychle shodíte, ale současně si můžete vytvořit mnohdy i dlouhodobé zdravotní problémy v podobě trávicích obtíží. 

„Vaše tělo si odvykne trávit pevnou stravu a na první, byť zdravé normální jídlo, zareaguje nadýmáním, pálením žáhy, plynatostí, zácpou nebo pocity těžkosti,“ podotýká výživová poradkyně Iris Mango. Samozřejmostí je také jojo efekt, který nastane automaticky po návratu k obvyklé stravě.

Ilustrační snímek

Špatně cvičíte

Běh, aerobic nebo třeba in-line bruslení jsou skvělým doplňkem k hubnutí. Ale na to, abyste se dostali do té nejlepší možné formy pouze kardio nestačí. 

„Aerobní cvičení je nutné doplňovat silovým tréninkem všech partií, aby tělo získalo pevné tvary,“ radí trenérka.

Ilustrační snímek

Jste přetrénovaní

Jednou z častých chyb je to, že přeceníte své síly a trénujete příliš tvrdě a příliš často. Ano, je fajn se hýbat klidně každý den, ale je potřeba to dělat správně a sporty střídat. Nevhodným a příliš tvrdým cvičením si mnohdy můžete způsobit zranění a dostat se do stavu přetrénování. 

To pochopitelně tělu neprospívá a kondice pak stagnuje. Odpočinek a regenerace jsou stejně důležité jako makačka.

ilustrační snímek

Dáte na influencery

Nenechte se příliš ovlivnit tím, co vidíte a slyšíte na sociálních sítích od influencerů a modelek. Těmto lidem nejde o zdravé hubnutí, chtějí hlavně profitovat z toho, že si koupíte jimi doporučované výživové doplňky. 

Nevěřte proto zázračným pilulkám, čajům, koktejlům a podobným nesmyslům. Nehledejte zázraky, žádné neexistují.

ilustrační snímek

Jak na zdravé hubnutí?

  • Denně se hýbejte na čerstvém vzduchu.
  • Jezte kvalitní vyváženou stravu, ve které nechybí žádné základní živiny, vitamíny a vláknina
  • Dbejte na pitný režim pomocí čisté vody a neslazených nápojů
  • Zapomeňte na bílé pečivo, rafinovaný cukr, fast food a velké množství alkoholu.
  • Dejte si 3 hlavní jídla denně a případně nějakou svačinu ve formě ovoce, zeleniny, ořechů a bílých mléčných výrobků.