Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chodila do solária jednou týdně. Zemřela na rakovinu kůže

  • 40
Případ své dcery Teresy chce Britka Ellen Zawadská využít k podpoře zákazu solárií. Její jednatřicetiletá dcera zemřela na rakovinu kůže poté, co prý jednou týdně používala tento přístroj. Před přirozeným sluncem se přitom chránila. "Nikdy se jinak neopalovala," tvrdí Zawadská.

Jenže problém je, že Teresa podcenila znaménko na noze. K dermatoložce šla, až když měl melanom velikost švestky. A lékaři konstatovali rakovinu kůže v pokročilém stádiu. Později se nádory metastázemi rozšířily do plic a páteře, za šest týdnů po diagnóze byla matka osmi dětí mrtvá.

Hrozí vám rakovina kůže?

Udělejte si test


MaliGní melanom

Nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda budeme mít větší "šanci" nádor dostat, nebo ne. Je to dáno nejen genetickou výbavou, ale i naším pobytem na sluníčku v útlém dětství.

"Teresa se nikdy neopalovala na slunci, neměla to ráda a bála se škodlivého UV záření. Měla doma solárium. A to jí zcela jistě způsobilo rakovinu kůže. Měli by je zakázat. Už se celé roky mluví o tom, že způsobují rakovinu," zlobí se jednapadesátiletá Ellen Zawadská. Sama se teď stará o šest nezaopatřených dětí své dcery, dvě nejstarší už jsou naštěstí soběstačné.

Alespoň nějakou formu regulací solárií v Británii požaduje i lékařka Tanya Bleikerová z Derby. Podle ní by měli všichni uživatelé těchto přístrojů podepsat prohlášení, že vědí o všech rizicích souvisejících s jejich užíváním.

"Solária skutečně zvyšují riziko rakoviny kůže a já mohu lidem doporučit jediné. Zcela se jim vyhýbejte," varuje Bleikerová.

Podobně mluví i čeští specialisté. "Opakované vysoké dávky UVA záření, které hlavně vyzařují solária, oslabují imunitu kůže a podílí se na vzniku kožních nádorů," říká například Monika Arenbergerová, dermatoložka a specialistka v oblasti prevence a léčby kožních nádorů, melanomů.

Britská Asociace provozovatelů solárií ovšem stále oponuje, že přímá souvislost mezi využíváním opalovacích přístrojů a rakovinou kůže nebyla prokázána. Podle Kathy Banksové z Asociace provozovatelů solárií se může riziko rakoviny kůže u mladých lidí zvýšit jen v případě nadměrného umělého slunění.

"Výzkumy ukázaly, že více než 80 procent uživatelů solárií je obeznámeno s riziky spojenými s nadměrným vystavením UV záření a většina uživatelů navštěvuje solária podle doporučení, to znamená za rok maximálně dvacetkrát," tvrdí Banksová.

Chodíte do solária?

celkem hlasů: 2174

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 21. července 2010. Anketa je uzavřena.

Nechodím
Nechodím 1806
Občas
Občas 269
Pravidelně
Pravidelně 99