Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

maligní melanom
Dobrý den pane profesore, prosím o váš názor: byla jsem odeslána pro zvětšování nevocél névu pravého ramene ventrálně, skore digit. dermatoskop vyš. 8,183, vel. 8,6x7,7mm. Derm. struktury smíš. névu, periferie světlejší, ale symetrická, bez patolog. struktur v der. obraze. Klinicky - dysplast. névus, indik. excize s HV (lem 5mm). HVA,B: Kožní excize s proliferací atyp. melanocytů, převážně v junkční zóně ve formě hnízd i jednotl. vedle sebe se řadících melanocytů. Místy transepidermápní migrace melanocytů a místy až konzumpoce epidermis. Intraepidermální melanom. Nejbližší resekční okraj je vzdálen 3mm od nádoru. D 03.6 M8742/2 pTis. Telefonicky konzultováno s onkoložkou- excize dostatečná. Nedosahuje BM, dop dispenzarizace u odesílajícího dermatolkoga. Původně mi bylo řečeno, že pokud se najdou rakovinné buňky, bude provedena nová excize s lemem 2cm. Doporučujete tuto excizi? Místo řezu je citlivé na dotek, v jednom místě bolavé. Co to je prosím dispenzarizace? Děkuji za odpověď.
Táňa
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu je možná jen při osobním vyšetření.
maligní melanom
Lekař zjistil že na ušnim bolci mam melanon,co to znamena,jak se to da vylečit
Knapčok Jan
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se jedná o maligní melanom, tak je nutná především operace, histologie a pak celkové došetření, zda se onemocnění rozšířilo do organismu či nikoli a dle toho se stanoví další léčba.
maligní melanom
Dobrý den je mi 47 let nikdy jsem nekouřila ale měla jsem před pěti lety zhoubný melanom na trupu a po pěti letech mi objevili metastáze na obou plicích, jaká je šance na vyleční s biologickou léčbou nebo její prodloužení? Děkuji moc za odpověď.
Dana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózu Vám takhle po internetu samozřejmě neudělám. Neumí to nikdo. Nicméně pokud se jedná o diseminované onemocnění, tak současná biologická léčba může významně prodloužit život. Zda úplně vyléčí či ne zatím nevíme, protože je k dispozici jen kráce a to na základě firmou placených programů.
maligní melanom
Dobrý den, manželovi je 55 let, před 25 lety mu bylo odebráno varle - seminom, následovalo ozařování, každoroční onkologické kontroly v pořádku. Loni v srpnu kožní melanom na hrudníku, maligní - operativně odstraněn, odebrána i uzlina v podpaží - bez nálezu. Manžel nebyl ani ozařován, vše v pořádku . Od prosince se u manžela začaly projevovat změny nálad (deprese), během 4 měsíců zhubl 12 kg( částečně změnil stravovací návyky - nepřejídá se, nejí vůbec sladké - předtím často), je mu často špatně - mražení v dolních končetinách přecházející až do hlavy, nevolnosti, jakoby vzduch z břicha, neustále plynatost. CT břicha s kontrastní látkou bez nálezu, markery v pořádku, všechny krevní testy v pořádku, fibroskopie bez nálezu, histologie žaludku v pořádku. Manžel je psychicky na dně(jeho matka trpěla také depresí), bojí se návratu rakoviny. OL ho ujišťuje, že jeho problémy(i výrazné hubnutí) je záležitostí psychiky.Máme žádat další vyšetření? a jen kolonoskopie.
Věra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Možno ještě doplnit PET vyšetření a to včetně mozku, aby se vyloučila organická příčina, v tomto případě rakovina. Deprese v rodině je však rovněž velmi závažný stav a může se u potomků rovněž objevit.
maligní melanom
Jsem po operaci zhoubného melanomu kdy mi byla odstraněna i uzlina nyní po pul roční kontrole mi bylo řečeno že mam reaktivní limf. uzliny jedna malinká jedna větší, prosím o vysvětlení
Iva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nemusí se jednat o rakovinu, ale každopádně bych si je nechal vyndat, aby se zjistila přesná histologie. Reaktivní uzliny jsou jen reakcí na zánět. Tedy fyziologické.
maligní melanom
Dobrý den,bylo mi vyříznuto znaménko na hýždi o velikosti cca 4mm.Z histologické zprávy jde o melanoma in-situ.Chtěla bych se Vás zeptat,o co přímo se jedná a jaké je nutná další léčba nebo postup. Děkuji Vám za odpověď.
Kristýna
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jedná se o velmi časné ložisko rakoviny, které však nemetastazuje. Takže teď byste měla mít přešetření a pak jen občasné sledování dermatologem nebo onkologem.
maligní melanom
Dobrý den, prosím velice o zhodnocení této (včerejší) histologické zprávy. Žena, 65 let. D226,melanom névy hor. konč. blok 2094/2012; Melanom A difusně pozitivní, HMB45 difusně pozitivní, S-100, VIM difuzně pozitivní, KI67:30%, Clark IV, (nemohu nikde najít, co tyto značky znamenají, budu vděčná za stručné vysvětlení nebo za nějaký odkaz, kde se dozvím více.) Breslow 2,5mm (to už jsem našla). Dále se píše: nodulární melanoblastom, jen s ojedinělou mitotickou aktivitou, angioinvaze, satellitní uzly ani neurotropismus nezachycen, ve spodině nevýrazný lymfopl.inflitrát, hranice excise vzdáleny 2 mm, rozměry nádoru 5x2 mm. Dá se z této zprávy vyčíst, jak hodně to je vážné? Dnes byla teta na prvním vyšetření - rtg. plic, mamograf a UZ někter. vnitř. orgánu zatím bez nálezu. Co ji čeká dál? Moc se o ni bojím. Děkuji vděčně za odpověď.
Dagmar Š.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Obávám se, že Vám nic konkrétního neřeknu, poněvadž je zpráva poněkud nejasná. Musel bych znát další podrobnosti, abych si je dal dohromady. Asi se jedná o maligní melanom, ale to zde nikde nevidím. Breslow 2,5mm znamená, že je to vážnější a agresivnější forma. Musí být každopádně kompletně došetřena, zda jsou přítomny metastázy nebo ne, ale víc z toho nejde.
maligní melanom
Dobry den, dnes mi diagnostikovali melanom G2, bolo pisane, vysledok prisiel z histologickeho vysetrenia. Znamienko som mala vacsie, sledoval ho kozny lekar,ale nejak sa k nemu nevyjadroval..sama som sa rozhodla pre vybratie. teraz som vsak prekvapena, ze nalez je pozitivny. Prosim napiste nieco viac o liecbe, objednali ma o dva tyzdne na nejake vysetrenie na onkologiu.Vdaka.Luba
Luba
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Měla byste být kompletně vyšetřena, zda se onemocnění nedostalo již do jiných orgánů. Dle toho pak další strategie léčby. Je možné, že tento zákrok však byl kompletní k vyléčení. Záleží na přesném popisu histologie.
maligní melanom
Dobry den Pane Doktore ...chtela bych vas poprosit o radu...v roce 2008 byl u mne zjisten maligni melanom oka. na duhovce..v te dobe byl ozaren a je dle lekaru neaktivni...Natoz jsem postupovala kazdeho pul roku sonografii jater...bez nalezu ...v srpnu v roce 2011 my byl pri dalsim ultrazvukovem vysetreni nalezen dva läsiony ...pri vysetreni na CT s kontrastem to bylo potvrzeno ale neurceno jestli jde o hemangiom nebo metastaze...Dalsi vysetren i bylo na mrt kde my nasli dva läsiony o prumeru 1.6 cm a 0.9 cm v pravem jaternim segmentu 6 a 7..a vice mensich läsionu o prumeru 0,7 cm v obouch jaternich castech...Doktori to uzavreli jako dva hemangiomy a mensi jaterni zysty...Ale kontrola ma probehnout za tri mesice... Muj Strach je ,jestli to prece jenom nejsou metastazy,protoze na ultrazvuku 3 roky pred touto diagnousou nikdy nic nevideli,a ted najednou se tam objevily zysty a dva velke hemangiomy??? Dekuji predem za odpoved Heldova
Zuzana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
CT vyšetření je dosti přesné, aby určilo podezření na metastázu. Věřil bych mu.