TEST: Monstrum, které zažene tmu do kouta. Čelovka Magicshine MJ-886

aktualizováno 
Je to monstrum, napadlo mě, když jsem čelovku viděl poprvé. Robustní konstrukce reflektoru a mohutná baterie na temeni hlavy dávala hned tušit, že tato čelovka není žádné ořezávátko. Na hlavě však sedí kupodivu dobře. A tmu zcela zažene.

Čelovka Magicshine MJ-886 se chlubí mocným světlem, které vás provede i černočernou nocí. | foto: archiv Filipa Marvana

Čínská společnost Shenzen Minjun Electronic, která za značkou Magicshine stojí, se specializuje na výkonné svítilny do náročných podmínek. V portfoliu mají svítilny pro potápěče, bikery nebo speleology. Čelovka MJ-886 je určena i pro běhání. Jde o nejnovější a zároveň nejlevnější kousek z jejich čelovkové nabídky. Především je nejvíce svítivou čelovku, kterou jsme dosud testovali.

Fotogalerie

Pokud váháte, zda je pro vás lepší široké světlo na blízko nebo úzký kužel do dálky, s Magicshine to řešit nemusíte. Tato svítilna totiž svítí doslova široko daleko. To dokáže díky třem diodám SSC Z5, které dohromady dávají úchvatné světlo 550 lumenů. Světelný kužel je nádherně plynulý a rozplývá se do širokého okolí pokrývajícího téměř celé periferní vidění.

Vše má však svou cenu. Aby bylo možné uživit toto parádní světlo alespoň dvě hodiny, je potřeba pořádný akumulátor. Ten je umístěn na temeni hlavy a při běžeckém poskakování v náročném terénu se mi na hlavě přece jen pohupoval. Nemohu však říci, že by nošení čelovky bylo nepohodlné. Naopak jsem byl překvapen, že se dá v celku bez problémů běhat i s 220 gramy na hlavě.

Magicshine MJ-886

svítivost: 550 lumenů
krytí: IPX4
váha: 220g
napájení: Li-Ion/2x 18650 (integrované)
výdrž max: 2 hodiny
cena: 2 200 Kč

MJ-886 je voděodolná podle standardu IPX4, což znamená, že snese stříkající vodu, takže se s ní nemusíte bát vyběhnout za každého počasí. Přední část čelovky (reflektor) je z hliníku, zadní modul s baterií je z plastu. Zpracování je kvalitní, žádná hračka z tržnice.

Čelovku lze ovládat jedním tlačítkem přímo na reflektoru a také pomocí volitelného dálkového ovládání, které lze připnout například na límec. Tento ovladač obsahuje také indikátor stavu baterie, takže neustále víte, jak jste na tom s výdrží.

Světelné režimy jsou celkem tři. Jsou pevně dané bez možnosti programování a ani světelná čidla nebo automatickou regulaci tu nečekejte. Běhat se dá i na nejslabší režim, při němž by měla plně nabitá čelovka vydržet až 20 hodin.

Testy čelovek

V našem seriálu testů čelovek jsme vám již představili modely Silva Trail Runner 2Fenix HL21 R3 a LED Lenser SEO7R. Ani dnešním testem ještě nekončíme, příště se můžete těšit na ultravýkonnou Zebralight H600 mkII a chytrou Petzl NAO.

Na maximální režim se však zvyká velmi rychle a musím říct, že jsem si noční výběhy opravdu užil. Už z dálky jsem viděl zářící oči ostatních obyvatel lesa a dost světla bylo i pro další dva běžce bez baterky.

Součástí balení jsou popruhy i pro upevnění na cyklistickou helmu. Dostatek světla k využití i na kole skutečně přímo vybízí, nejlépe jako doplněk ke světlu připevněnému přímo na kole. S takovým osvětlením se nemusíte bát žádného terénu. Snad jediné, co mi na světle vadilo, byl jeho studený odstín.

Cena čelovky je zhruba 2 200 korun a pokud sháníte intenzivní světlo na kratší výběhy, orientační závody či další noční aktivity, tento model rozhodně stojí za zvážení.

Druhý pohled

"Tak tohle je bomba!" byla moje první slova, když  jsem čelovku poprvé zažehl. Světlo bylo najednou všude a všude ho bylo plno. S tímto tříledkovým dělem vás už nepřekvapí kořen pod nohama, ale ani srna v dálce mezi stromy.

Někomu možná bude chybět možnost vlastního nastavení jednotlivých režimů nebo adaptivní režim, při němž by si čelovka sama měřila množství odraženého světla a podle něho regulovala vlastní výkon, ale mně tyto věci u Magicshine rozhodně nescházejí. Je to kus pořádného poctivého stroje s jednoduchým ovládáním a základními funkcemi, se kterými si při běhání bohatě vystačíte. Zpracování působí velmi precizně a vše je dostatečně masivní, takže věřím i tomu, že tato čelovka vám nějaký ten pátek vydrží.

Za asi největší slabinu považuji rozměrný bateriový box, který máte na temeni hlavy. Sedí celkem dobře, ale je ho přeci jen pořádná porce a na hlavě ho prostě cítíte. Jestli hledáte jednoduchou čelovku s pořádným výkonem i pro jízdu na kole, neměla by Magicshine MJ-886 rozhodně chybět mezi vašimi favority.

Petr Brém

Autoři: ,

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz