TEST: Čelovka Fenix HL21 R3 - zabiják divočáků

  9:00aktualizováno  9:00
Fénix byl bájný pták, který shořel, aby opět povstal z popela a začal… vyrábět vynikající čelovky. Jednu takovou jsme pro vás otestovali, je malá, lehká a vydrží i drsné zacházení.

Díky skvělému těsnění můžete čelovku využít i pod vodou. | foto: Filip Marvan

Fenix HL21 R3 zvládá tři úrovně svícení plus blikačku. První dvě nejsilnější jsou na běhání skvělé, a to i v náročnějším terénu. Díky digitální regulaci jasu svítí stále konstantně, ať už je baterka čerstvě nabitá, nebo těsně před vybitím. Pokud už opravdu nestačí, přepne se čelovka automaticky na nižší režim. Minimální mód se na běhání už nehodí, ale v případě nouze vás díky tomuto režimu nenechá v úplné tmě ani s téměř mrtvou baterkou. K přepínání režimů slouží jediné tlačítko, vše je jednoduché, intuitivní, žádné složitosti.

Dalekozraká čelovka

Fotogalerie

Světelný kužel je poměrně zajímavý. Má velmi intenzivní střed, jímž se dá v případě potřeby posvítit mnoho desítek metrů daleko (výrobce uvádí 93 metrů a podle mých pozorování to nebude daleko od pravdy). Kolem zesíleného středu je širší kužel slabšího světla, který osvětluje cestu přímo pod nohama. I přesto je světlo v porovnání s jinými běžeckými čelovkami úzké a zaměřené na svit do dálky. I když jsem to nečekal, mně takové světlo pro noční běhy přírodou naprosto vyhovovalo.

Pokud máte raději mírné, do šířky rozptýlené rovnoměrné světlo, můžete na reflektor nasadit difuzor, který je standardní součástí balení. Pro změnu typu osvětlení pak stačí plastovou destičku jednoduše sklopit či odklopit. Rozptýlené světlo je ideální nablízko, není zdaleka tak intenzivní a je s ním vidět do vzdálenosti zhruba pět až deset metrů.

Fenix HL21 R3

svítivost: 97 lumenů

krytí: IPX8

dosvit: 93 metrů

hmotnost: 58g (bez baterie)

napájení: 1xAA

maximální výdrž: 2h/5,75h/53h

cena: v e-shopech od 799 korun

Mně se lépe běhalo bez difuzoru. Když jsem se během jednoho ze svých nočních výběhů hlubokým lesem náhle ocitnul takřka uprostřed stáda divočáků, byl jsem rád, že jsem silným světlem do dálky dokázal rychle zmapovat nejvolnější únikovou cestu pro svůj následný dvousetmetrový sprint.

Připravena na drsné zacházení

Čelovka by mohla získat přezdívku slečna drsňák. Je zpracována velmi kvalitně z tvrzeného plastu, výrobce uvádí odolnost proti pádu z výšky jeden metr. Díky vodotěsnosti splňující standard IPX-8 si s ní můžete klidně i zaplavat. Jediná část, o kterou bych měl z hlediska odolnosti trochu strach, jsou packy držáku, do kterého se čelovka zacvakává na popruh.

Popruh je zároveň také jediným místem, které by podle mě sneslo vylepšení. To, jak na něm čelovka drží, a mechanismus utahování nejsou úplně dokonalé a občas jsem musel trochu bojovat, než jsem dokázal čelovku na hlavě usadit do stabilní pohodlné pozice.

Testy čelovek

Minule jsme vám představili čelovku Silva Trail Runner 2, příště to bude LedLenser SEO7R a těšit se můžete též na Magicshine MJ-886, Petzl TIKKA RXP, Zebralight H600 mkII či Petzl NAO.

A jak je to s výdrží? Podle výrobce dokáže jedna tužkovka uživit maximální režim čelovky s 97 lumeny celé dvě hodiny. Já jsem provedl test s čerstvě koupeným článkem GP Recyko 2100 mAh a dostal jsem se zhruba na hodinu a čtvrt. S větší kapacitou a po několika nabíjecích cyklech by tak neměl být problém se k oněm dvěma hodinám přiblížit. Navíc vyměnit jednu AA baterku je opravdu snadné a lze to udělat za úplné tmy během několika vteřin i s čelovkou nasazenou na hlavě. Musím přiznat, že vzít si s sebou do kapsy náhradní tužkovku mi vyhovuje více, než řešit kabely nejrůznějších batery packů upevňovaných na opasek. Delší výdrž nabídne druhý nejsilnější režim se 43 lumeny, který je na běhání stále dostatečný. Fenix s ním vydrží více než pět a půl hodiny.

Jednou z nejlepších vlastností této čelovky je cena. Ta se pohybuje kolem 800 korun a v této cenové relaci se konkurence hledá opravdu špatně. S nasazeným difozurem sice není světla zase tak moc, ale pokud vám vyhovuje užší světlo schopné svítit do dálky a nevadí vám limit výdrže jedné tužkové baterky, myslím, že vás HL21 i díky kvalitnímu zpracování nezklame.

Druhý pohled

Tahle čelovka mě příjemně překvapila svou svítivostí. Svítí opravdu velice slušně, což je pro mě při jejích rozměrech a váze velmi příjemné překvapení. Při nejvyšší intenzitě ale Fenix  vydrží pouze po velmi krátkou dobu a na rozdíl od Filipa se mi nelíbí myšlenka výměny baterky někde uprostřed lesa. Se střední intenzitou, na kterou lze čelovku přepnout jedním stiskem tlačítka, jsem se v členitém terénu již necítil zcela bezpečně.

Poměrně slušně také drží na hlavě díky veliké dosedací ploše a širokému pásku. Tělo čelovky je však vyrobeno z tvrdého plastu a ten nás prostovlasé může trochu tlačit do čela.

Fenix HL21 R3 je rozhodně povedený výrobek. Je lehký a prostorově nenáročný. To se může hodit, obzvláště když nemáte v úmyslu běhat dlouhé noční treky, ale potřebujete něco, co vás zachrání, kdyby ve vašem oblíbeném parku selhalo pouliční osvětlení. Jeho svítivost je velice slušná a uvidíte s ním i na poměrně velkou vzdálenost (ideální pro cyklisty). Případně můžete nasadit difuzor a světlo tak více rozptýlit (ideální pro běžce).

Pokud tedy hledáte „záchranou“ čelovku pro případ nečekaného zatmění, případně záložní zdroj světla, je pro vás Fenix ideální. Pro delší noční výpravy je ale jeho výdrž bohužel nedostatečná.

Petr Brém

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Celebrity, které skrývají své zlozvyky před okolním světem

Často před koncerty a natáčením skrývají nervozitu a snaží se uklidnit svými osvědčenými způsoby. Vznikají z toho...

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Co dělat, když chcete omezit cukr? Zapomeňte na rohlíky a nezajídejte žal

Energie pro tělo i mozek, rychlý způsob, jak zahnat hlad, ale i záplata na stres, únavu nebo depresi. Cukr hraje v...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz