Bylinky jako lék na vyčerpané a bolavé tělo. Pomůže kaštan i máta

  • 0
Lidí, co sportují, přibývá. A to je dobře. Pohyb totiž prospívá našemu zdraví. Co však dělat, když vás taková aktivita vyčerpá víc, než jste plánovali? Vyzkoušejte naše tipy na bylinky, které vás postaví zpátky na nohy.
bylinky

Češi patří například mezi nadšené cyklisty. Podle odhadů se tomuto sportu na rekreační úrovni věnuje až třetina z nich. Průzkum webového magazínu We Love Cycling, který minulý rok realizovala agentura Ipsos, mluví ve věkové kategorii 15 až 65+ dokonce o 51 % aktivních cyklistů a o 15 % těch „svátečních“.

U běhání jsou čísla obdobně vysoká, podle nedávného výzkumu serveru pro běžce alespoň někdy běhá každý druhý Čech. Každý čtvrtý běhá zhruba jednou týdně a každý desátý i třikrát do týdne. Tato aktivita je navíc oblíbená nejen mezi mladými lidmi, ale i mezi dospělými a seniory. A kdo nejezdí na kole nebo neběhá, ten chodí na výlety či procházky.

Ale pozor, s narůstajícím věkem, ale také s nedostatečnou sportovní přípravou a krátkými odpočinkovými intervaly mezi tréninky či výlety a procházkami se zvyšuje riziko úrazu nebo jiných obtíží.

Mezi ty klasické patří natažené svaly a otoky nohou. Proto se vyplatí svoje tělo opravdu poslouchat. Pokud si toho jeden den naložíte hodně, další den byste měli ubrat. Jinak by mohlo dojít ke zdravotním komplikacím. Kromě odpočinku je navíc dobré využít k regeneraci i léčivé rostliny. Po kterých sáhnout?

Kaštan koňský

Kaštan koňský

Aesculus hippocastanum, u nás známý také jako jírovec maďal, obsahuje látku zvanou aescin, která podporuje správnou funkci cév a snižuje otoky i svalové napětí.

Často se používá ve formě léčivé masti. Tu není těžké si s pomocí žitné mouky, octa a mletých sušených plodů kaštanu koňského vyrobit i doma. Vzniklá směs se nanáší na kus látky, která se následně přikládá na postižené místo. Ideální je nechat ji dvě hodiny působit a opakovat minimálně pět dní, dokud nepříjemný pocit neodezní.

Arnika horská

Arnika horská

Latinsky Arnica montana, chráněná bylina s protizánětlivými vlastnostmi, o které se v minulosti tradovalo, že je prospěšná nejen pro zdraví, ale také že odvrací zásahy bleskem a zlá kouzla.

Sedm bylinek, které vám pomohou zlepšit zdraví a zhubnout přebytečná kila

To se sice potvrdit nepovedlo, jisté ale je, že arnika horská pomáhá při sportovních úrazech. Když se aplikuje místně na postiženou oblast, účinně snižuje otoky spojené se svalovými zraněními, modřinami nebo podvrtnutími. Arnika působí mimo jiné i jako přirozený prostředek pro uvolnění svalového napětí.

Pupečník asijský

Pupečník asijský

Bylina Centella asiatica se využívá v tradiční asijské medicíně k podpoře regenerace tkání i jako pomocník při malých rankách. Díky těmto účinkům se využívá v případě sportovních poranění, jako jsou natržené svaly, výrony, modřiny či drobná zranění kůže. Pochází sice z Indie, ale můžete si ji vypěstovat také v pohodlí domova. Miluje bohatou zálivku a slunce, kromě léčení se dá přidávat i do pomazánek a polévek, ale uděláte si z ní i skvělé smoothie.

Při unavených svalech si z pupečníku asijského můžete vyrobit hojivou mast nebo tinkturu. Návod je jednoduchý: Do litru 40% alkoholu vložte 300 g čerstvých bylin, nechte měsíc louhovat a přeceďte. Následně přikládejte na výrony, namožené svaly a zkrátka na všechna bolavá místa, kde vám pupečník může pomoci.

Máta peprná

Máta peprná

Mentha piperita je aromatická bylina, kterou známe z čajů, ale i osvěžujících letních drinků (milovníci mojita vědí). Její příjemná intenzivní vůně a obsah mentolu pomáhají vedle nálady uvolnit třeba i svalové napětí. Navíc má chladivé účinky.

Sedm zázračných bylin. Máta jako anestetikum, bazalka pro kojící matky

Může přispět také k lepšímu zásobení postižené oblasti živinami a kyslíkem, podporuje proces rychlejšího hojení i regenerace a povzbuzuje krevní oběh. Máta peprná je často dostupná ve formě různých mastí, olejů či gelů, které jednoduše stačí namazat na postiženou oblast.

Libavka poléhavá: Nejen ve skalkách, ale i v balkonových truhlících vyniknou...

Libavka poléhavá

Gaultheria procumbens je rostlina s výraznou vůní, extrakt z ní se využívá v přípravcích pro sportovní regeneraci nebo v rámci pomoci při svalových potížích. To proto, že obsahuje silici methylsalicylátu, která má spoustu prospěšných vlastností.

Zajímavé je, že z jejích bobulí se vyrábějí zubní pasty nebo žvýkačky (proto se jí také přezdívá indiánská zubní pasta), z listů lze zase připravovat tzv. horský čaj. Kromě toho se listy využívají právě k přípravě olejů a mastí podporujících prokrvení, regeneraci a hojení.