Zatočte s bolestmi zad. Pomůže správné sezení, dýchání i pravidelný pohyb

  • 0
Dokážou pěkně znepříjemnit život. Brání vám v každodenních povinnostech i při sportu a koníčcích. Vyzrajte na bolavá záda jednou provždy.
Ilustrační snímek

Hodiny strávené sezením v práci, nošení dětí, vláčení těžkých nákupů. Je vám to povědomé? Pak se nelze divit, pokud vás dlouhodobě trápí bolesti zad. Na vině bývá špatné držení těla, jednostranná zátěž, nevhodná obuv, ale i obezita. 

Neřešené příčiny nakonec mohou vést k tomu, že se vám začne hroutit páteř a neobejdete se bez pomoci odborníka. Co tedy dělat, aby vás záda ani při intenzivním zápřahu nebolela? Osvojte si pár návyků a chronické bolesti v krční, hrudní nebo bederní oblasti se vám vyhnou.

ilustrační snímek

Začněte se hýbat

Pravidelné cvičení je základ. Nemusíte však trávit hodiny v posilovně nebo běháním. Stačí chvilka pohybu každý den. „Abyste posílila svaly, doporučuji cvičit patnáct minut denně. Je to rozhodně lepší než jednou týdně hodina. Pravidelnost má totiž rychlejší a trvalejší výsledek. Kromě toho, že tím svaly posílíte, protáhnete i ty zatuhlé, které způsobují velkou bolest. Na bolavá záda také doporučuji jógu, jež se zaměřuje právě na ty svaly, které se špatným držením těla stávají ochablými a zkrácenými,“ říká terapeutka masáží shiatsu a instruktorka jógy Ilona Chaloupková.

Každodenní cviky

Ráno
Jak správně vstávat z postele? Pokrčte nohy, přetočte se na bok, nohy spusťte na zem a pomocí ruky opřené o postel se zvedněte.

Během dne
Pořádně se zakloňte, a to i hlavu, přičemž ruce máte opřené o bedra.

Večer
Dejte si ruku na ucho a tlačte hlavu směrem k druhému rameni.

ilustrační snímek

Naučte se dýchat

Možná vás to překvapí, ale správně dýchat umí jenom hrstka z nás. Kvůli tomu, že svaly nejsou správně protažené, se často stává, že dýcháte jenom povrchově. Důležité je přitom naučit se dýchat do břicha. 

Zpříma se posaďte, uvolněte celé tělo, hlavně končetiny, a zhluboka se nadechněte. Že to děláte správně, poznáte podle svého bříška. To se totiž začne nafukovat. Navíc správným dýcháním uvolňujete svalstvo a více se vám prokrvuje mozek, což přispívá k větší výkonnosti.

Ilustrační snímek

Seďte správně

Problémy s bolavými zády si většina z nás nese už od základní školy. Na vině jsou také nevhodné a nekvalitní židle. Přesto není nikdy pozdě naučit se správně sedět. „Kvůli špatnému sezení se nám zkracují svaly, což má za následek jak bolest, tak i špatné držení těla,“ varuje terapeutka Chaloupková.

„Sedět bychom měli tak, aby celá plocha zad byla opřená o opěrku židle. Nohy a ruce mají svírat pravý úhel. Správným sezením si srovnáte páteř, ulevíte krční páteři a přestanou bolesti hlavy,“ dodává.

Účinné rady

Pryč se zlozvykem
Neseďte s překříženýma nohama, tato pozice má neblahý vliv na kyčle, a dokonce může dojít k vybočení páteře! 

Protažení
Nezůstávejte déle než 30 minut v jedné poloze, každou chvíli se protáhněte. 

Rychlá pomoc
Pokud máte sedavé zaměstnání, provádějte hluboké dřepy, kmitání nohou nebo most.

Ilustrační snímek

Pod dohledem odborníka

Pokud jsou bolesti zad chronické, je většinou třeba svěřit se do péče odborníka. „Určitě je nutné zprvu vyhledat schopného fyzioterapeuta. Ten pomůže uvolnit pohybový aparát a hlavně na základě vašich problémů sestaví speciální plán cviků. Mnoho lidí má bohužel v době internetu pocit, že se stačí podívat na nějaké video a začít cvičit podle něj. To je špatně, protože většina těch, kteří se takto prezentují, nemá potřebnou certifikaci k provádění těchto úkonů,“ říká Chaloupková.

Bolestí zad dle výzkumů trpí třetina Čechů. Na vině bývá nedostatek pohybu a špatné sezení.

Pod dozorem odborníka by měl pacient strávit alespoň deset lekcí, než si osvojí potřebné cviky, pak už je může praktikovat sám doma. „Stále oblíbenější je spirální stabilizace páteře. Jde o cvičení, při němž se pomocí lan protahuje a posiluje svalstvo. Tato metoda léčí i různé degenerace páteře a pohybového aparátu. Lze využít i Dornovy metody, která pomocí jemného stlačování navrací obratle a klouby na správné místo,“ radí Chaloupková.

„Určitě by se neměly zanedbávat ani pravidelné masáže, jichž je dnes k dispozici nespočet. Za sebe bych doporučila především Breussovu masáž, která slouží k uvolnění celého těla. V neposlední řadě je dobré zkusit kinesiotaping, což je forma tejpování, jež pomáhá proti chronické bolesti. Náležitě vyškolený terapeut může pomocí tejpovací pásky také zajistit, abyste měla správné držení těla. Mimoto je tělesné cvičení nutné podpořit celkovou psychickou pohodou a osobním rozvojem,“ uzavírá terapeutka.