ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bolest kolene dokáže potrápit i v mladém věku. Pomoci může posilování

  • 1
Bolest kolene může postihnout kohokoli bez ohledu na věk. Nejlepší prevencí je cvičení. Posilováním svalů kolenního kloubu se dá také příznivě ovlivnit už vzniklá bolest. Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí a jak je léčit?

Bolavá kolena si většina lidí spojuje se seniory, u nichž lze předpokládat určitý stupeň artrózy. V ohrožení jsou ovšem také aktivní sportovci, kteří složitý a k poranění náchylný kloub až příliš zatěžují. Nemluvě o tom, že příčinou bolesti může být i „obyčejná nadváha“, což je problém, který se táhne napříč všemi věkovými skupinami.

Bolest kolene má mnoho nejrůznějších podob. Může vás to bolet pod kolenem, od kolene dolů, ze zadní strany nebo na vnitřní či vnější straně kolene, případně také v oblasti čéšky. Pomineme-li zranění, opotřebení sportem a nemoci kloubů a kostí (osteoporóza, artróza atd.), bývá obvyklou příčinou bolesti svalová nerovnováha.

Například bolest na vnitřní straně pod kolenem, na kterou si lidé tak často stěžují, je způsobená zvýšeným napětím svalů, které se zde upínají. K nežádoucí tenzi dochází většinou při poruchách kyčelního kloubu, špatném postavení pánve nebo blokádách páteřních obratlů. Velmi typický pro tento typ bolesti je otok, který popisují pacienti jako „bochánek“.

Bolest na zevní straně pod kolenem se zase nejčastěji hlásí při blokádě hlavičky lýtkové kosti (v místě, kde se setkává s kostí holenní). Příčinou je přetěžování dvouhlavého stehenního svalu, který opět souvisí s postavením pánve, blokádou v oblasti bederní páteře a také nesprávným zapojením břišních svalů. 

Špatná svalová souhra zapříčiňuje i bolest čéšky, konkrétně zvýšené napětí čtyřhlavého stehenního svalu, který se zde upíná.

Zahřívat a posilovat

Co se týče prevence zranění u sportovců, platí jednoduchá zásada, a to důkladné rozcvičení. Každou část těla, včetně kolen, je nezbytné před zahájením sportovní aktivity pořádně protáhnout, zahřát a rozhýbat.

Obecně pomůže i správné držení těla a zdravý pohyb. A samozřejmě různá posilovací cvičení. Vyzkoušejte některé z cviků, které najdete v boxu pod textem.

S dechem a energií

Úlevu od bolesti může přinést také jóga. Pracuje s dechem a energií, která plyne tam, kam směřujeme svou pozornost. Zkuste na chvilku zavřít oči, posaďte se do pohodlné pozice a vnitřním zrakem si projděte celé tělo odspoda nahoru.

Najděte místo, kde pociťujete napětí či bolest, a s nádechem se na něj soustřeďte. Představujte si, jak se nádech rozšiřuje a nasává všechno, co vás bolí. S výdechem pak všechno, co jste nabrali, vypusťte. Pokračujte, dokud nepocítíte úlevu.

Jednoduché cvičení na doma

Cvičení se židlí
Provádějte vestoje (případně s oporou jedné ruky o opěradlo židle) nebo v sedu na židli. Pravou nohu zvedněte mírně nad podlahu a:

1) střídavě propínejte špičku a přitahujte ji vzhůru směrem ke koleni

2) provádějte kroužky oběma směry

3) snažte se co nejvíc roztáhnout prsty od sebe (nejprve zkuste s nohou položenou na zemi, později s nohou zvednutou nad zemí)

4) totéž zopakujte s levou nohou

Cvičení s páskem
Lehněte si na bok, nohy mějte natažené v kyčlích i kolenou. Mezi kolena si můžete vložit malý polštářek. Horní nohu si chytněte v oblasti kotníků přes pásek. Patu přitáhněte směrem k hýždím do pocitu jemného tahu přes stehno a přes koleno. Nohu se snažte jakoby narovnat a jemně ji tlačte proti odporu pásku. Vydržte tak 10 vteřin.

Pak opět pomocí pásku nohu přitahujte směrem k hýždím a s výdechem 10 sekund uvolňujte. Totéž zopakujte i na druhou stranu.

Jemné přetlačování
Sedněte si na židli, skrčte pravou nohu a opřete pravý kotník o levé koleno. Pravou rukou uchopte pravý kotník, prsty levé ruky opřete o zadní stranu prstů pravé nohy. 

S výdechem zatlačte prsty levé ruky na prsty pravé nohy ve směru pravého kolene a uvolněte. Totéž zopakujte také s druhou nohou.

Uvolňování lýtek
Postavte se a opřete ruce o stůl nebo zeď. Jednou nohou nakročte vpřed (procvičujete nohu, která zůstává vzadu).

Zadní noha směřuje špičkou dopředu, koleno je napnuté, pata leží na zemi. Špičku zadní nohy tlačte do země, vydržte tak 10 sekund. Povolte a zkuste posunout tělo kousek dopředu do pocitu lehkého tahu v lýtku. Vydechněte a dalších 10 sekund se snažte vědomě uvolňovat napětí v lýtku. Poté totéž zopakujte na druhou stranu.