ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alergie si roční období nevybírají. Které nás trápí nejčastěji?

  • 2
Není to jen o rýmě, kýchání a svědění očí v době, kdy vzduchem zrovna poletují pyly. Alergie se může objevit kdykoli a mít mnoho příznaků.

Podle lékařských výzkumů trpí alergií každý čtvrtý až pátý člověk, v České republice jsou to téměř dva miliony lidí. To je například od generace našich babiček a dědečků velmi znatelný nárůst. Dnes bychom alergie mohli směle řadit mezi civilizační onemocnění.

A co stojí za takovým nárůstem? Překvapivě naše pohodlí a blahobyt. Na vině je především množství uměle vytvořených látek, kterými denně zatěžujeme náš organismus. I proto mezi nově diagnostikovanými alergiemi převládají ty potravinové.

Co je to alergie?

Tento pojem použili lékaři prvně na počátku minulého století, a to v roce 1906. Alergie označuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, s nimiž se ve svém prostředí běžně setkáváme. Organismus se rozhodne, že třeba pyl je jeho nepřítelem a začne proti němu bojovat.

A proč alergie postihla zrovna nás? Jednak za to může genetika, řada studií prokázala, že se alergie dědí. Pokud tedy jsou oba rodiče alergici, je až 80% pravděpodobnost, že i jejich dítě bude na něco alergické. 

V poslední době se daleko více na výskytu alergií podílí náš životní styl. Kouření, strava plná konzervantů a dalších nepřirozených složek, prašné prostředí velkoměst atd.

Potíže na celý život?

Ve většině případů alergie vyléčit nelze, pouze se tlumí její příznaky podáváním léků. To však neznamená, že bychom měli nad vším jen mávnout rukou a polykat pilulky. Neléčená alergie může vést k rozvoji astma, zánětu průdušek apod. Reakce na setkání s alergenem také závisí na síle nesnášenlivosti.

Jak zatočit s roztoči?

Roztoči patří mezi velmi časté alergeny. Nikdy se jich však nezbavíme úplně. Jak počet těchto nezvaných obyvatel aspoň omezit?

Hodně větrejte – roztočům se nejvíce líbí tam, kde je vlhko (70–80 %), proto často větrejte a snažte se doma omezit vlhkost na přijatelných 55 %.

Prádlo nesušte v obytných místnostech – sušení prádla v bytě zvyšuje vlhkost, sušák umístěte zásadně mimo obytné místnosti.

Nepřetápějte – roztočům se rovněž líbí, pokud máte doma teploučko. Snažte se proto především v zimě příliš nepřetápět a udržovat teplotu zhruba 22 stupňů Celsia.

Měňte ložní prádlo – máte-li doma alergika, měňte ložní prádlo jednou týdně. Nezapomínejte častěji prát plyšové hračky, polštářky, deky. Roztoči mohou být i v závěsech, které obvykle tak často nepereme. Nezapomínejte také prát potah matrace a matraci vysávat. Roztoče spolehlivě zahubí teplota nad 60 stupňů Celsia nebo mráz – drobné hračky můžete dát na pár hodin do mrazáku.

Zbavte se koberců – nejlepším řešením je koberce zkrátka nemít a nahradit je podlahou, která se snadno udržuje.

Úklid na mokro – abyste zamezili zbytečnému víření prachu a výměšků roztočů, uklízejte pomocí mokrých utěrek. Místo zametání volte vždy vysavač (ideálně s hepa filtrem), případně vytírejte podlahy vlhkým mopem.

Čistička vzduchu – nezbaví vás sice samotných roztočů, ale vyčistí vzduch od jejich výměšků. K dostání jsou i speciální spreje na hubení roztočů.

U extrémních případů může alergický záchvat vyvolat anafylaktický šok, projevující se ztíženým dýcháním, který vede až k zástavě krevního oběhu. V tomto případě je nutné postiženému poskytnout okamžitou odbornou lékařskou pomoc.

Možnosti léčby

Je vhodné odstranit alergen z dosahu postiženého, či se mu vyhýbat (například potravinové alergie). To však nelze ve všech případech (např. roztoči, pyl apod.). V takové chvíli se podávají medikamenty, buď antihistaminika, která tlumí alergickou reakci organismu (produkci histaminu), nebo léky, které zmírňují alergický zánět (kortikosteroidy apod.).

Poslední možnou léčbou je očkování antialergickými vakcínami. To probíhá 2 až 5 let a má za cíl přimět organismus, aby začal alergen tolerovat.

Co nás nejčastěji trápí?

Pylové alergie
Projevují se především rýmou, zarudnutím očí, zánětem spojivek či sezonním astmatem. Nejčastěji jsou alergenem různé trávy, bylinky či stromy, např. pelyněk, bojínek, bříza či ambrózie. V chladných měsících však problémy většinou odezní. Přes zimu není potřeba léky podávat.

Potravinové alergie
Typ alergie, který je jednoznačně na vzestupu, zřejmě kvůli průmyslovému zpracování potravin. Někomu vadí mléko, jinému ořechy, rajčata, exotické ovoce, lepek, mák, vejce, apod. Potraviny, které náš organismus nesnese, mohou být různé, stejně jako potíže, kterými se alergie projevuje. Od bolestí břicha a zažívacích problémů (průjem, zácpa) či vyrážky (ekzém), až po potíže s dýcháním, kašel, svědění očí, pálení dlaní či dokonce uší. Jedinou pomocí je vysledovat, které potraviny nám vadí, a pak se jim snažit důsledně vyhýbat.

Alergie na plísně
Tato alergie nás může potrápit nejen v bytě, ale i v přírodě (především v lese). Zvlášť, když je například po dešti a je vlhko. Plísně produkují spóry, které nás dráždí. Alergie se projevuje hlavně dýchacími potížemi – alergickou rýmou či průduškovým astmatem. Na rozdíl od pylů, se může zhoršovat v zimních a chladnějších měsících, kdy se doma více topí a méně větrá.

Alergie na domácí mazlíčky
Obvykle se říká, že je někdo alergický na zvířecí srst. To však není úplně přesné označení. Alergenem je bílkovina obsažená v jejich potu, slinách či moči, která se právě prostřednictvím chlupů roznáší do okolí. Projevuje se nejčastěji zarudnutím a slzením očí, kýcháním či rýmou a kašlem. Alergii mohou vyvolávat nejen psi a kočky, ale i hlodavci, papoušci a další zvířata chovaná v domácnosti.

Alergie na chlad
Většinou se projevuje místně jako vyrážka podobná kopřivce. Při prochladnutí se objevuje bolest hlavy, problémy s dýcháním, které mohou vést až k poklesu krevního tlaku a ztrátě vědomí. Je třeba se vyhýbat extrémnímu chladu, případně lze podávat antihistaminika. Rovněž je doporučováno velmi, ale opravdu velmi pozvolné otužování.

A ty další...
Člověk může být alergický na cokoliv. Někomu například vadí různé druhy kovů, zejména nikl, který se používal ve šperkařství. Jiný je alergický na určité chemické látky, roztoče, štípnutí od hmyzu, antibiotika, čisticí prostředky... Alergie se může objevit v jakémkoliv věku. Dobrou zprávou je, že dnešní medicína si s ní dokáže docela dobře poradit. 

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

Duben je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený tématu Alergie. V soutěžním kvízu, který Téma měsíce už pravidelně provází, může pět čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhrát produkty firmy Dr.Nek. Tři vylosovaní čtenáři získají masážní olej a dvojice výherců bylinný čaj detox. Kvíz se objeví na webu v úterý 20. dubna, výherce budeme znát o týden později.

Dr.Nek masážní olej Aloe Vera a Dr.Nek bylinný čaj Detox

Dr.Nek masážní olej Aloe Vera

Mezi projevy alergie bývá řazen i atopický exém. Od nepříjemných příznaků vám může pomoci promazávání pokožky.

Výhody masážního oleje s extraktem aloe vera:

  • blahodárný vliv na pokožku, zklidňuje její podráždění
  • zmírňuje svědění, pálení, otoky, bolesti
  • usnadňuje a urychluje hojení ran a popálenin
  • zrychluje regeneraci organismu
  • snižuje hladinu krevního cholesterolu a cukru

Dr.Nek bylinný čaj Detox

Čaj je vhodný pro celkovou detoxikaci organismu a udržuje správnou hladinu kyselosti žaludku.

Smetanka podporuje funkci trávicího traktu, pomáhá udržovat normální fyziologickou kyselost v žaludku. Kopřiva podporuje přirozené purifikační funkce, usnadňuje odstraňování toxinů z těla. Heřmánek zklidňuje trávicí systém, pomáhá při nadýmání. Zázvor podporuje trávení, pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru, příznivě ovlivňuje žaludeční funkci v časném těhotenství. Ostropestřec pomáhá udržovat játra v normálním stavu, přispívá k jejich ochraně. Podporuje detoxikační funkci jater, trávení a pročišťování organismu. Lopuch a řebříček působí blahodárně na trávicí trakt, řebříček pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.