Alergie na pyl se dá vyléčit, pomůže imunoterapie, říká alergoložka

  11:30aktualizováno  11:30
Přes dva miliony lidí v Česku bojují s nějakou formou alergie. V on-line rozhovoru lékařka Marcela Vorlíčková například prozradila, jak se dá léčit a že v těhotenství se průběh může zlepšit, ale i zhoršit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Alergie může začít v jakémkoli věku. Pokud je jeden z rodičů alergik, pak se riziko vzniku alergie u dítěte pohybuje kolem 20-40 %. Spouštěčů, takzvaných alergenů, je nepřeberné množství: od roztočů, pylů, potravin až po plísně či zvířecí srst či sliny. "Reakce může přijít i s několikahodinovým zpožděním," tvrdí v on-line rozhovoru se čtenáři alergoložka Marcela Vorlíčková.

V těhotenství se projevy alergie mohou někdy zmírnit, jindy zhoršit. "Z léků jsou vhodná antihistaminika (např. Xyzal, Zyrtec). Žena by je měla užívat po kojení, ať je co nejdelší pauza před dalším kojením," doporučila Vorlíčková.

Alergie vzniká tak, že naše tělo, respektive imunita, nedokáže tolerovat neškodné cizorodé látky z okolního prostředí. Klasickými projevy jsou kýchání, svědění a ucpání nosu (senná rýma), svědění a zarudnutí očí (zánět spojivek), ekzém, kopřivky, kašel, dušnost nebo hvízdání (astma).

Alergie na pyl se dá vyléčit. Pomoci může alergenová imunoterapie. "Pacientovi se podává malé množství alergenu dle doporučených schémat a jeho imunitní systém po nějaké době alergen začne tolerovat," vysvětlila Marcela Vorlíčková.

Převážná většina alergiků se potýká právě se sennou, respektive alergickou rýmou. Svědí je nos, kýchají a mají jen vodnatou sekreci. Často si ji však pletou s klasickou rýmou a léčí ji běžnými kapkami či spreji. Ty se ale mohou používat pouze týden. Když potíže přetrvávají, měli by lidé navštívit lékaře. (čtěte Alergická rýma trápí tři miliony Čechů. Neléčená vám může způsobit astma)

Někteří lidé se potýkají i s alergií na slunce. V takovém případě doporučuje lékařka mazat obnažená místa krémy s vysokým faktorem alespoň kolem 50. Šumivé Calcium, Ca stabilizuje membrány žírných buněk a reakce by nemusela být tak bouřlivá. Další eventualitou je pravidelné (1x denně) užívání antihistaminik, tedy léků tlumících alergické projevy.

Při alergii na vosí píchnutí je dobré mít s sebou pohotovostní balíček s jednorázovou injekcí s adrenalinem, který v takovém případě zachrání život. "Jedinou nadějí, jak je možné vyléčit reakci na bodnutí včelou či vosou, je imunoterapie alergenem, kdy v pravidelných intervalech dotyčný dochází na aplikaci malého množství upravého hmyzího alergenu. Postupně by mělo docházet ke změně v imunitním systému, který by neměl na bodnutí reagovat tak bouřlivě. Léčbu musí vést alergolog," doporučila Marcela Vorlíčková.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz