Krizové roky ve vztahu: hned po svatbě a po sedmi letech

  • 18
Zatímco dříve se lidé brali na celý život, dnes se podle statistik rozvede každé druhé manželství v České republice. Které období vztahu je nejkrizovější a kdy naopak láska jen kvete?
Jeho společnost vás už netěší? Odejděte

Podle psychologů existuje jedno „časové vodítko“, které dokáže dopředu zmapovat, které roky v manželství jsou klidové a které vám můžou zahýbat rodinným životem. Pořádně si ho prostudujte, protože určité věci se v soužití opakují a jsou pro všechny páry stejné. A kdo ví, třeba vám pomůže jednou zachránit vztah.

svatba, ilustrační snímek

Slibný začátek: 1 až 2 roky po svatbě

Příznaky: Nová životní role. Nové rozpaky a hledání cesty, jak z toho ven.

Jak to vypadá v praxi: Člověk by řekl, že novomanželé budou vrkat jako hrdličky. Jenže opak je pravdou. Podle statistik to v 10 % manželství začíná skřípat hned po svatbě. Nová společenská role přináší pocit jistoty, bezpečí, parťáctví a to, že „k někomu patříte“.

Zároveň ovšem vyžaduje také určitou sebekázeň, která může některé jedince (zejména muže) hluboce deptat. „Být zbytek života věrný jedné ženě? Nedokážu si to představit. Je to, jako kdybych jedl každý den svíčkovou. Co když se jí jednou přejím a budu se ohlížet po něčem jiném?“ vyjadřuje „mužské“ pochyby třicetiletý Honza z Prahy.

A ostatní „ženáči“ to jen kvitují. Proto častým důvodem rozpadu těchto čerstvých manželství bývá právě nevěra. A to ze strany mužů. Jako by si chtěli dokázat, že kromě své manželky můžou mít stále i jiné ženy. Milenky nebo náhodné známosti jim nabízejí více než jen nudný „domácí“ sex s oficiální partnerkou. Je to zakázané ovoce, které nejenže více chutná, ale přináší do vztahu i trochu šťávy, vášně a adrenalinu.

Sexu se nemusíte zříkat ani během partnerčina těhotenství, rytmus však bude

Budování hnízda (a rodu): 3 až 4 roky v páru

Příznaky: Těhotenství, plánovaný sex a hovory o plínkách.

Ničitelé vztahu

ilustrační snímek

1. Nevěra

2. Konflikty a rozčilování se. Pozor: Lidé se nejvíce hádají kvůli pořádku a penězům. 

3. Dusno. Tichá domácnost vytváří mezi partnery napětí a komunikační propast

4. Závislost na partnerovi

5. Žárlivost

6. Citový (a sexuální) chlad

7. Předhazování starých chyb

Jak to vypadá v praxi: Podle sociologů má většina novomanželů do tří let vlastního potomka (nebo se o něj alespoň usilovně snaží). Dítě jako nový člen rodiny tvoří zároveň nové pojítko mezi partnery. Zvyšuje stabilitu ve vztahu a snižuje riziko rozvodovosti.

„Když máte s partnerem dítě, leccos mu odpustíte. Jste rodina, nemůžete jen za sebou prásknout dveřmi,“ potvrzuje šestadvacetiletá Barbora (matka dvouleté Elišky), která svému partnerovi toleruje jeho časově náročné koníčky.

Podle psychologů je příchod dítěte dvojsečný a znamená i určitá rizika. „S narozením miminka přijdete o celý svůj dosavadní život. Ztratíte volný čas, koníčky, přátele, normální partnerský a sexuální život. Jste naprosto vyřízení, nevyspalí a vzteklí na celý svět. A pořád doufáte, že je to dočasné a jednou se to zlepší. Jenže kdy?“ líčí situaci mladých rodičů dvaatřicetiletý Karel.

Ilustrační snímek

Pozor, padají iluze: 5 až 8 let v manželství

Příznaky: Zoufalá touha po „zadních vrátkách“ a svobodě.

Recept na dobré manželství?

Deset otázek pro odborníky na vztahy

Jak to vypadá v praxi: Marná sláva. Statistiky mluví jasně, sedmý rok ve vztazích je kritický. Mezi partnery roste únava, rozmrzelost a nespokojenost. „Je to prostě únava materiálu. Máte na krku děti, domácnost, práci… Jenže člověk není stroj. Už mě zkrátka nebaví každý den řešit, jestli je lednička plná, složenky zaplacené a vyprané košile,“ rozčiluje se třicetiletá Ivana a má pravdu.

Jenže jak z toho ven? Děti jsou už větší, v první, druhé třídě… Už jsou rozumnější a dokážou si některé věci obstarat samy. Některé páry to vidí jako šanci, jak rychle odejít ze vztahu a začít nový život.

„Nedivte se. Vždyť spousta mladých rodičů je unavených, ubitých starostmi. A děti jsou v ideálním věku – můžete jim spoustu věcí vysvětlit. Zároveň jsou ještě tvárné na to, aby přijaly eventuálně nového partnera,“ říkají odborníci, kteří tvrdí, že „zaječí úmysly“ jsou častější u žen.

Nosí vám nečekané dárečky? Važte si ho!

Usazení a sázka na jistoty: 9 až 15 let spolu

Tmeliče vztahu

1. Projevy citů a malá vyznání (Všechny ty klasické věty: Miluju tě, chybíš mi...) 

2. Naslouchání partnerovi

3. Důvěra a volnost (Každý můžete mít své vlastní koníčky a přátele.) 

4. Péče o vzhled

5. Plánování společných snů a cílů

6. Loajalita

Příznaky: Žít s někým tak dlouhou dobu, to už je kus života. Partneři se znají, vědí, co od sebe očekáva. Na jedné straně je to nuda, ale zase nejste nikdy nemile překvapeni nějakou „jobovkou“.

Jak to vypadá v praxi: Děti odrůstají a více než rodiče je zajímají kamarádi. „Nakonec jsme zjistili, že jsme s Pepou pořád sami doma. Děti se jen přijdou najíst, vyspat, ale pořád jsou v luftě,“ komentuje život s puberťáky pětačtyřicetiletá Dana z Ostravy.

Většina partnerů v této fázi vztahu „chce mít svůj klid“, jistoty, bezpečí a netouží po nějakém vzrušení, dobrodružství a podobných excesech. Proto se v tomto období rozvádí jen minimum dvojic.

Nekažte si vztah malichernostmi!

Druhý dech: 15 až 20 let

Příznaky: Panika. Bilancování letitého vztahu a ohlížení se po něčem „lepším” vedle.

Když nejde o život, nejde o nic

Vypusťte ze vztahu malichernosti

Ilustrační snímek

Jak to vypadá v praxi: Pochyby o vztahu trápí nejen muže (kteří chytají „druhý dech“ a nechtějí si připustit fakt, že stárnou), ale i ženy. Obzvláště ty, které setrvávaly v tradičních manželstvích a „obětovaly“ se rodině. Jakmile děti „vylétly“ z hnízda, pocítí spousta padesátnic touhu po svobodě.

„Celou dobu jsem pracovala pro rodinu, aby se všichni měli dobře. Teď se chci konečně věnovat sobě. A proč bych měla žít s chlapem, který mi už nic neříká? To radši zůstanu sama nebo dám průchod něčemu novému. Třeba ještě najdu štěstí,“ tvrdí jednapadesátiletá Milena.

Touhu po „něčem novém“ řeší padesátníci různě – buď nevěrami, nebo rovnou rozvodem. Obojí vztahem otřese.