„Jedná se o ucelenou kolekci, jejíž vizí je nadčasově a moderně reprezentovat...

„Jedná se o ucelenou kolekci, jejíž vizí je nadčasově a moderně reprezentovat příslušnost k ČOS. Pánské a dámské oděvy jsou v symbióze a nesou se v duchu jednoty,“ míní návrhářka Štěpánka Pivcová | foto: David Surowiecki

Sokolové přepeřují do elegance. Autorkou stejnokroje je návrhářka Pivcová

  • 30
Národní hrdost, pospolitost, odkaz k silné historii, ale i nadčasovost, variabilita a elegance. Česká obec sokolská se po mnoha letech převléká do nového stejnokroje. Jeho autorkou je stylistka a módní návrhářka Štěpánka Pivcová, která spolupracovala s prezidentským párem během volební kampaně.

Jak by měl vypadat sokolský stejnokroj, aby reprezentoval spolek s dlouholetou tradicí, jeho historické hodnoty, ale zároveň byl nadčasový a reflektoval jednadvacáté století? Podle stylistky a návrhářky studia MAY Štěpánky Pivcové má být rafinovaně jednoduchý, elegantní, ale nesmí ztratit svůj odkaz a nezaměnitelné tradiční prvky.

Pivcová oblékala Petra Pavla a jeho manželku Evu během prezidentské kampaně a inaugurace. A před časem se pustila do další vlastenecké výzvy: nová kolekce, která vznikla pro Českou obec sokolskou a na kterou se dlouhé roky čekalo, je na objednání, zhotovení oděvu potrvá asi tři měsíce a vynést jej mohou pouze členové Sokola.

Mánes, Ženíšek, Pivcová

Tradice sokolského odívání se začala psát už v roce 1862. První návrhy sokolského stejnokroje připravil na žádost Jindřicha Fügnera slavný český malíř Josef Mánes. Oděv se postupně měnil, jedny z úprav pochází například od Františka Ženíška. A zatímco mužský stejnokroj se měnil jen lehce a postupně, ženy chtěly jít s dobou a toužily po větších změnách, což dokládá řada dochovaných, i když nerealizovaných návrhů.

V roce 1990 po obnově sokolského hnutí bylo potřeba před blížícím se XII. všesokolským sletem plánovaným na rok 1994 vyřešit nedostatek stejnokrojů, a tak vznikl oděv, který byl jen „dočasným řešením“, ale ve kterém sokolové reprezentují dodnes.

Nový společenský oděv se začal rodit v roce 2022, kdy si sokolové připomínali dvousté výročí narození Jindřicha Fügnera. Autorkou návrhů se stala Štěpánka Pivcová, jejíž podpisem je rafinovaná jednoduchost, nadčasovost, elegance a především důraz na kvalitní přírodní materiál, který i v případě Sokolů pochází z Itálie. Látka má vysoký podíl vlny, je pevná a stálobarevná a i v budoucnu ji bude možné objednat ve stejném odstínu. Všechny oděvy budou ale šity v českých a slovenských dílnách.

Látky na inaugurační outfit vybírám v Miláně, říká stylistka prezidenta Pavla

„Jedná se o ucelenou kolekci, jejíž vizí je nadčasově a moderně reprezentovat příslušnost k ČOS. Pánské a dámské oděvy jsou v symbióze a nesou se v duchu jednoty,“ komentuje novou kolekci pro Sokola návrhářka.

U pánského oděvu se inspirovala historickým sokolským krojem a jeho výraznými prvky, jako je slušivý stojáček u saka, výrazné zapínání předního dílu i na rukávech. A také jeho barevností.

„V několika studiích jsem se věnovala tomu, zda stojáček zachovat, nebo vytvořit sako s klasickou fazonou, na které jsou muži ve formální módě zvyklí. Ukázalo se, že sako lze tvarovat tak, že stojáček se při správném ohrnutí položí do fazony. Je to inovativní řešení pánského saka, protože fazona bývá pevně zažehlená, ale teprve nošení ukáže, která z těchto dvou variant bude oblíbenější,“ dodala.

„U pánského obleku mě inspiroval historický mužský sokolský kroj a jeho výrazné...

Do saka mohou Sokolové zvolit bílou košili se stojáčkem a výrazným knoflíčkem u krku, ale i červenou košili. Díky variantě s klasickou fazonou se hodí i košile s límcem a kravata.

„Košile je z pevné bavlny, má kulaté kraje límce i manžet a monogram. Je to odkaz na historické košile, které byly pevné a měly krásně propracované detaily a velmi často monogram. Sokolové je mohou nosit denně i do zaměstnání a právě monogram ČOS bude vizitkou příslušnosti k hnutí,“ doplnila.

Znak jako šperk

Znak České obce sokolské se stal šperkem pro novou kolekci. Objevuje se na dámském i pánském pásku, na knoflících, ale i na průvlečné sponě u dámských šatů. „Každá žena si takto může tvarovat svou postavu v pase podle potřeb,“ uvedla Štěpánka Pivcová.

Elegantní, nadčasové a lichotivé šaty jsou z dílny známé návrhářky a stylistky...

Dámské šaty a kostýmek jsou pro návrháře velkou výzvou, protože u stejnokroje musí sedět a lichotit ženám všech tvarů a konfekčních velikostí.

„Základem je tvarovat výstřih saka a šatů tak, aby oblast hrudi nepůsobila uzavřeně. Pas je fajn mít volnější a zároveň s možností tvarovat ho pomocí pásku. Rozhodně jsem chtěla vytvořit elegantní a lichotivou siluetu, aby ženám slušela a byla i pohodlná,“ vysvětlila. Elegantním detailem ženského oděvu jsou vysoké manžety s monogramem, které zdobí halenku.

Stejnokroje tvořil český tým

Autorem brože Sokolí pírko je šperkař Hanuš Lamr, který miluje přírodní motivy. Jeho brože nosila mimo jiné Madeleine Albright nebo Eva Pavlová a jeho šperky jsou součástí sbírek významných institucí.

Motiv na hedvábný šátek navrhla Andrea Vytlačilová, která se na tento materiál specializuje. Má za sebou práci pro několik zahraničních značek, mimo jiné Marca Jacobse, Kenzo či Versace, ale v současnosti tvoří a žije v Praze. „Andrea do grafiky šátku vložila mnoho symbolů z tradice Sokola, jeho znak v ladných linkách středového motivu, oblouky tělocvičny Tyršova domu i tečky, jako hlavičky sokolů při sletu,“ vysvětlila Pivcová.

Dámský baret navrhla a vytvořila modistka Jolana Kotábová. Její klobouk vynesla první dáma Eva Pavlová na korunovaci britského krále Karla III., kde jím doplnila svůj fialkový model.

Focení oděvů proběhlo v tělocvičně Tyršova domu a v Michnově paláci, tedy na místech, kde se psala historie České obce sokolské. Sokolové si nový oděv mohou objednat přes objednávkový formulář na webu ČOS. Podle návodu se přeměří, vyberou si typ oděvu a jeho velikost a až na základě přesné objednávky půjde stejnokroj do výroby.

Líbí se vám nová kolekce oděvů pro Českou obec sokolskou?

celkem hlasů: 30