Mileniálové v roli rodičů. V čem jsou jiní než předchozí generace?

  • 286
Narodili se v druhé polovině osmdesátých let minulého století, v devadesátkách nebo pár let po příchodu roku 2000 a říká se jim mileniálové. Nejsou ve všem stejní, ale některé životní postoje a pocity mají podobné. Mnozí z nich už přivedli na svět děti, ale jako rodiče jsou trochu jiní, než znají z domova.
matka dítě mobil

Radí se s internetem, ne s mámou

Zatímco jejich maminky vychovávaly své potomky zaplaveny radami a doporučeními z úst vlastních maminek, babiček a tet (a pod jejich bedlivým dohledem), současní mladí rodiče si do péče o své dítě nenechají rodinou moc mluvit.

Jsou zvyklí fungovat v symbióze s moderními technologiemi a nevidí důvod proč by to jako mámy a tátové měli měnit. Když potřebují zjistit, co znamenají ty pupínky na juniorově tvářičce, směle se obrátí pro radu na internetové vyhledávače nebo ostatní rodiče ve virtuálních diskusních fórech, jako je třeba eMimino.cz.

„Dobrá zpráva je, že dnešní rodiče vědí mnohem víc o vývoji dítěte než tomu bylo dříve,“ sdělila programová ředitelka společnosti Zero to Three Rebecca Parlakianová The New York Times

Google je podle ní nová babička, sousedka i chůva. Což ovšem na druhou stranu může znamenat jisté riziko – čím víc totiž máte informací, tím víc se můžete v problému ztrácet.

"Tady něco smrdí!" (Ilustrační snímek.)

Jejich děti jsou hvězdami sociálních sítí

A jelikož je většina mileniálů zvyklá sdílet své dojmy, pocity, zážitky a fotografie prostřednictvím sítí, není divu, že z nich nezmizí ani coby rodičové. Je to přece tak jednoduché – natočit video nebo cvaknout snímek svého potomka a zveřejnit ho na Instagramu, Facebooku nebo YouTube.

Jen málokterý mileniál odolá nutkání podělit se o své nadšené rodičovství. Podle výzkumu TIME a Survey Monkey se mezi americkými rodiči zapadajícími do této skupiny našlo jen 19 % těch, kdo odpověděli negativně na otázku, zda někdy sdíleli fotku svého dítěte na sociálních sítích.

Děti jsou vlastně takovou výkladní skříní rodičů, kteří jen změnili námět svých statusů od „fantastická surfovačka na Filipínách“ k „naše Kačenka už chodí“. A tak jsou sociální sítě plné fotek roztomilých miminek, batolících se batolat nebo zablácených předškoláků. Snad jim to, až vyrostou, nebude vadit...

Ilustrační snímek

Déle odkládají rodičovství

Mít dítě hned po škole, tak jak to bývalo zvykem v předchozích generacích, milieniálky nechtějí ani za nic. Průměrný věk prvorodiček se nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích stále zvyšuje a před dvěma lety u nás poprvé přesáhl třicátý rok.

Důvodem ovšem není jen fakt, že mileniálové déle studují, budují kariéru, chtějí si užívat života a cestovat, ale také to, že si mnohdy ani daleko po dvacítce nepřipadají dost dospělí a zralí na to, aby založili rodinu. 

Nemluvě o tom, že zde hraje roli také nedostupnost bydlení i předškolní péče a obecně vyšší finanční nároky na rodinný život.

Ilustrační snímek

Nehrnou se do ženění a vdávání

Ačkoliv svatební obřad po letech zase pro mnohé získává na atraktivitě a zdá se být čím dál víc trendy, mileniálové své rodičovství nijak nepodmiňují razítkem a společným příjmením.

Zatímco ještě před dvaceti lety se asi šestina dětí rodila do neúplné rodiny, dnes má svobodnou maminku téměř polovina novorozenců. Ale zdaleka se nejedná o single matky bez partnera, velmi často dvojice jen svatbu odkládá nebo ji nepokládá za nezbytnou.

Je to dané mimo jiné i tím, že společnost je k nesezdaným párům mnohem tolerantnější než dřív, kdy se téměř každé neplánované těhotenství „přikrývalo“ veselkou.