Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

  0:30
Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, dostala svou první hlavní filmovou roli v kriminálce Miss Hanoi. Sama Špetlíková byla v rodině braná za rebela. „Mladším bratrancům a sestřenkám příbuzní dřív zakazovali se se mnou bavit, protože jsem na ně měla špatný vliv,“ líčí.

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou | foto:  Michal Šula, MAFRA

Půvabná 29letá herečka Ha Thanh Špetlíková si účinkováním ve filmu Miss Hanoi po boku Davida Novotného připsala hned několik prvenství. Předně to byla první hlavní filmová role nejen pro ni, ale také pro Vietnamku v Česku. Miss Hanoi je navíc prvním českým snímkem, který v kinech doplňují vietnamské titulky.

Fotogalerie

Může tento film pomoci Čechům lépe poznat zdejší Vietnamce?
Určitě ano a myslím, že jen tak nehádám, stojí za tím zkušenost. Už jen díky tomu, že hraji v Ordinaci, mám pocit, že za ty roky se ve společnosti plno věcí proměnilo. Vietnamci mi fandí, jsou rádi, že jsem vidět, že je propaguji a dělám jim i dobré jméno.

Vnímáte to tak, že ve vašem případě jde vlastně i o propagaci vietnamské komunity?
Sice se o to samozřejmě snažím, ale zároveň to cítím tak, že jedeme každý za sebe. Nemělo by to být tak, že teď budu za všechny Vietnamce říkat, jak jsou všichni milí, usměvaví a veselí. Na každé straně máme dobré a špatné lidi a každý by se měl chovat podle svého svědomí.

Máte od Vietnamců silnou zpětnou vazbu na vaši roli v Ordinaci?
V Praze se mi to stává méně, ale jakmile vyjedu někam do menších měst, tak mě lidé poznávají a jdou za mnou. Jsou to mladí lidé, ale i babičky a dědečkové. Přijdou a řeknou, že mě sledují, drží mi palce a jsou rádi, že mě vidí v seriálu. Cítím od nich obrovskou otevřenost a věřím, že je to právě vlivem médií, která postupně mění pohled lidí, a myslím, že k dobrému. Takové reakce by několik let nazpátek ještě nebyly. Vypozorovala jsem, že seriál tento účinek má a věřím, že u filmu to nebude jinak.

Ha Thanh Špetlíková

  • Narodila se 18. března 1989 v Hanoji.
  • Je kostýmní výtvarnicí (což je obor, který také vystudovala) a také podnikatelkou v kavárnictví.
  • Herectví se dosud věnovala spíše příležitostně. Známou se stala díky seriálu Ordinace v růžové zahradě, objevila se také v epizodních rolích v Raplovi či v Kriminálce Anděl.
  • Nejčastěji ji můžete potkat v kavárnách Kafe DAMU a před několika měsíci otevřené Pragovce v pražských Vysočanech, které provozuje se svým manželem, světelným designérem Martinem Špetlíkem.

Jak jste se vlastně k roli v Ordinaci v růžové zahradě dostala?
Brala jsem to jako takovou brigádu, která měla být jen na čtrnáct dní. Hrát jsem původně ani neměla, protože jsem na natáčení jenom překládala. Pak mě ale začali přemlouvat, protože se objevila nějaká příhodná epizodní role. Řekla jsem si, proč ne, na čtrnáct dní to bude v pohodě a pak od toho půjdu dál. Vůbec jsem neplánovala stát se „hérečkou“.

Těch původních čtrnáct dní se celkem protáhlo. Máte za sebou už šest let v seriálu. Není to trochu stereotyp?
Musím říct, že moje postava tam mě moc nebaví. Nemá moc dějovou linku, navíc jsem si ze začátku stanovila řadu omezení, protože jsem se v tomto světě neuměla pohybovat a snažila jsem se být co nejobezřetnější.

Takže jste si například stanovila, že před kamerou nebude žádné svlékání?
Nejen to. Nechtěla jsem mít ve scénáři žádný vztah, žádné intimní scény a tak podobně. Teď samozřejmě budu konfrontována s tím, že v Miss Hanoi intimní scénu mám.

Právě jste mi vzala z úst otázku.
Víte, když jsem šla do Ordinace, byla jsem o hodně mladší a opravdu jsem se hodně bála, kdo si co o mně bude myslet. Ve vietnamské komunitě jsou totiž pro určitou generaci určitá témata tabu. Například sex před svatbou. Přitom si na to všichni vlastně jenom hrajeme, protože všichni víme, že to tak běžně chodí a je to normální. Tehdy jsem na tuto konzervativní stránku brala větší ohled a také hrál svou roli větší vliv rodičů, kteří nechtěli, abych udělala rodině ostudu a strašili mě tím, že jestli budu taková a taková, tak se nevdám. Teď už jsem vdaná, takže s tím už mi vyhrožovat nemůžou. (smích) Především ale pro film byly tyto scény důležité. Také jsem pochopila, že hranice, kam jsem ochotna zajít, už si určuji sama.

I ze zmiňovaného snímku Miss Hanoi je cítit, že otázka rodinné cti a obavy z ostudy, o kterých mluvíte, jsou pro Vietnamce asi hodně silné téma.
Ano, to je a pořád s tím bojují. Všichni v tomto ohledu jedou až příliš na bázi povrchnosti. Vietnamci vnímají jako selhání strašně moc věcí. Když se jim nevydaří manželství, když nemají diplom, který chtějí, když nemají auto, které chtějí… Ten společenský status je pro ně tak strašně důležitý, že zapomínají na obsah, tedy na to, jestli by neměli být raději šťastnější a vykašlat se na to, co si kdo myslí. Chápu ale, že je to těžké, protože rodina má strašně velký vliv.

Rodina ve smyslu rodiče?
I širší příbuzenstvo. Dejme tomu, že vám strejda nebo teta zavolají jednou za čas, jak se máte. Mně se přihodí nějaký malý problém a mám osm tetiček na drátě, které chtějí vysvětlit, co se děje, proč se to děje, všechny jsou hrozně chytré a rozdávají rady. Navíc nás neustále srovnávají mezi sebou. Když jdete do ještě širšího pohledu, máte komunitu, která je sice obrovská, ale ne tolik, abyste byla anonymní. To znamená, že všichni se tak nějak navzájem znají, všichni se porovnávají a vlastně vzniká takový model maloměšťáctví. Chápu, že tyto tlaky plno lidí neustojí a musíte se věnovat seberozvoji, aby tomu člověk dokázal čelit. Já sama s tím pořád bojuji a snažím se tomu čelit z té nejtěžší pozice člověka s určitou mediální pozorností.

8. srpna 2018

Vy sama jste před časem v jednom rozhovoru řekla, že vaši rodiče, ač v Česku žijí 30 let, se tady dosud tak úplně neintegrovali do společnosti. Čím to podle vás je?
Asi už se ani nikdy neintegrují. Oni jsou taková nešťastná generace, která zůstala jakoby uvázlá. Nevědí, kam se posunul za poslední roky Vietnam, protože tam jezdí málo a většinou tam musí něco řešit, a zároveň nikdy nepronikli ani do české společnosti. Celé to začalo tím, že Vietnamci sem na začátku nepřijeli žít, ale vydělat kapitál a začít znovu ve Vietnamu. Osud tomu ale u spousty z nich chtěl jinak, a nakonec tady zůstali. Většina z nich pak zůstala jen mezi sebou, protože jich v Česku bylo dost a nepotřebovali si hledat české přátele. Pronikání do české společnosti probíhalo například skrz chůvy. Obecně to jsou hlavně děti, které konfrontují rodiče s tím, jak to mají Češi. To se jim mnohdy nelíbí a říkají nám, že jsme vykořenění.

A je to pravda? Jaký máte vůbec vztah k Vietnamu?
Říkám jim, že já rozhodně vykořeněná nejsem. Vietnam znám lépe než oni, protože jsem ho procestovala skrz naskrz. Jestli je tady někdo skutečně vykořeněný, jsou to oni. A to je strašná realita.

Jak vás tak poslouchám, nejste vy tak trochu černá ovce rodiny?
Přiznám se, že když jsme byli malí, měla jsem často tyto anarchistické sklony. Zejména mým mladším bratrancům a sestřenkám bylo i zakazováno se se mnou bavit, protože jsem na ně měla špatný vliv.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Rozhovor s Ha Thanh Špetlíkovou vyšel v srpnovém vydání Tdeníku 5+2. 

Bylo pro vaši rodinu těžké přijmout fakt, že jste si vzala Čecha?
Mám tři starší bratrance, kteří měli běžně přítelkyně Češky. Ale na ně rodina nahlížela vždycky benevolentně a mělo se za to, že z toho jednou vyrostou a pak si najdou spořádanou vietnamskou manželku. Realita je taková, že dnes mají už všichni míšené děti, takže z toho nevyrostli. (smích) Ovšem ode mě a dalších děvčat se čekalo, že budeme mít rozum a najdeme si Vietnamce. V mém případě ani nešlo o to, jak to přijme rodina. Měla jsem největší problém sama v sobě, abych si to vůbec dokázala dovolit já. Až ve chvíli, kdy jsem byla srovnaná sama se sebou, tak jsem byla připravena ustát celý svět. Když jsem chodila s mým bývalým přítelem, bojovala jsem s tím hodně.

S manželem už to tedy bylo jiné?
Když jsem pak poznala svého manžela, rovnou jsem ho seznámila s rodiči s tím, že spolu budeme mít auto, firmu a budeme se brát. (smích)

Autor:
  • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Amerika mi ukázala, že jsem žila v bublině, přiznává herečka Hana Vagnerová

Premium Do svých rolí se dokáže herečka Hana Vagnerová vžít natolik, že před kamerou zapomíná na strachy. Také v reálném životě...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Žena se nemůže dočkat konce karantény, její kůň vyžaduje čepovaný cider

Jessie Salesová z Velké Británie v době před pandemií koronaviru chodila každý den se svým koněm do místní hospody, kde...

Test adventních kalendářů. Některé čokoládky byly moc hutné, jiné nešly vyjmout

Premium Jsou lákavé, čokoládové, slibují překvapení a je jich čím dál víc. Pryč je doba, kdy se dalo rozhodovat maximálně podle...

Vyzkoušeli jste vše, ale nefunguje to? Pusťte se starého vztahu

Premium Ženy jsou prý jako opice, nepustí se jedné větve, dokud se nechytnou druhé. Platí to hlavně ve vztazích, ale i mimo ně....

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...