Učitelkou, kuchařkou a pracovnicí. Jak nezešílet v karanténě s dětmi

  • 51
Jsme sice teprve na začátku, ale už některým z nás matek tečou nervy. Ty, co pracují z domova, sice mohou doufat v udržení příjmu, ale sladit dohromady práci, školu i péči o domácnost je hodně náročné. Karanténa zkrátka není procházka růžovou zahradou. Máme tipy, jak toto období přežít.
ilustrační snímek

Stanovte denní rozvrh a trvejte na jeho dodržování

Toto je zásadní vlastně v každé mimořádné situaci, a všichni, kdo někdy pracovali z domova, tuto radu znají. Jakmile se dostanete do módu „udělám to až odpoledne“ nebo „v pyžamu je mi vlastně docela pohodlně“, máte nakročeno k velkému problému.

Ideální je proto vytvořit si rozvrh s kolonkami pro každého člena domácnosti a tam vypsat jednotlivé činnosti a časy splnění. Pro ty, kdo potřebují motivaci, můžete stanovit i odměny za splnění (na jiné možná může platit bič v podobě trestu, pokuty aj.)

Tím však celá taškařice nekončí. Rozvrh je také potřeba dodržovat a přimět k tomu ideálně nenásilnou formou i děti. Dobré je zanést si do rozvrhu nejen povinnosti (práce, škola, úklid, vaření), ale také radosti (procházka, hra, tablet, kafíčko).

kluk škola píše psaní školák

Udělejte ze školy výzvu

V mnoha rodinách je kamenem úrazu právě plnění školních povinností. Záleží nejen na věku a motivovanosti školáka, ale také na přístupu, který zvolila instituce, kterou navštěvuje. Obecně se dá říci, že dětem na prvním stupni budete muset věnovat v tyto dny více pozornosti, starším dětem je vhodné svěřit více kompetencí než obvykle – i lenochy může vytrhnout z letargie, když jim prokážete důvěru. 

Mně se například osvědčilo přenechat synovi (12) kompletní správu jeho školních povinností, a jen občas provést namátkovou kontrolu jejich plnění. Není sice typický „studijní typ“, ale baví ho technologie. Překvapil tím, že si iniciativně vytvořil v internetové aplikaci kalendář úkolů, kam si sám zapisuje zadání od jednotlivých učitelů a plánuje si termíny splnění v horizontu pracovního týdne. Snad mu to vydrží...

Nebojte se využívat různé šikovné aplikace, děti si ani nevšimnou, že se učí. „Nám se třeba osvědčilo Duolingo nebo Matemag a vyplňovačky na češtinu,“ doporučuje matka tří dětí (7, 7 a 10), webdesignérka Barbora Nováková, pro kterou je „home office“ běžnou praxí (manžel pracuje mimo domov). Všechny děti ovšem v běžném režimu chodí do základní školy, takže i jim celostátní karanténa zasáhla do chodu rodiny.

Ilustrační snímek

Zapojte děti do fungování domácnosti

Nikdo vám nebrání proměnit se v multifunkční superženu a zastávat všechny role – učitelky, kuchařky, uklízečky i pilné pracovnice najednou. Počítejte ale s tím, že i těm nejodhodlanějším workoholikům jednou dojdou síly, a ty budete v příštích týdnech ještě potřebovat.

„Nejlepší je rozdělit si služby a střídat se v plnění jednotlivých úkolů. Někdo vyklízí myčku, jiný věší nebo skládá prádlo, další vysává prach, někdo zase vaří,“ popisuje Barbora Nováková metodiku, kterou zavedla ve své rodině. Když se smíříte s tím, že složené prádlo bude trochu pomačkané, pod stolem zůstane nějaký ten drobek a polévka bude možná přesolená, může se osvědčit i u vás.

Ilustrační snímek

Nerezignujte na „venčení“

Ať je venku sluníčko, nebo fouká severák a poprchává, je dobré strávit aspoň hodinku na čerstvém vzduchu. Klidně vložte procházku mezi mentálně náročnější aktivity či po obědě, alespoň si venku pročistíte hlavu a děti vybijí trochu nahromaděné energie. 

Jak ušít roušku? Podívejte se na návod krok za krokem

Pokud máte možnost jít do parku nebo volné přírody, kde potkáte jen pár osamocených duší, je to ideální a zcela v souladu se současnými pravidly omezujícími pohyb venku, které od 16. března 2020 vyhlásila vláda. I tak je ale vhodné vzít si roušku. Výhodu pak mají ti, kdo vlastní zahradu nebo alespoň balkon či terasu. V případě, že se z nějakého důvodu nedostanete ven, alespoň pořádně větrejte.

Ilustrační snímek

Vezměte na milost technologie

Zapomeňte na to, že jste ještě před časem nadávali na tablety, mobily a ovladače od konzolí v rukou svých dětí – jestli byste někdy měli výrobcům těchto „vymožeností“ líbat ruce, tak je to teď.

Sedí-li dítě u počítače, je lepší je pohladit a jít, než se stresovat

Možná právě oni jsou zachránci vašeho zdravého rozumu a jedinou šancí, pokud potřebujete vyřešit nějakou náročnější pracovní záležitost, telefonát či videokonferenci se šéfem. Ten klid, když omladina zmáčkne tlačítko ON, je skutečně k nezaplacení.

Není sice správné, aby děti seděly u monitoru pět hodin denně, hodinka dvě ale v tomto výjimečném čase nemusí být žádnou tragédií. Navíc se, jak už bylo řečeno, dají na internetu či mezi mobilními aplikacemi najít programy, které zároveň procvičí školní znalosti, pomůžou s tréninkem jazyků nebo paměti a logiky.

„V dnešní době už se dají najít i hry na tablet, které jsou vkusné a nedělají z dětí zombíky,“ dodává maminka dvou předškoláků (4 a 6) Kateřina Peterová, která pracuje jako senior account executive v PR agentuře AMI Communications – toho času v režimu home office.

„Když je nejhůř, mám v zásobě koupenou jednu levnou hračku, kterou vytáhnu, když děti potřebuji zabavit – třeba novou modelínu nebo omalovánky,“ radí Kateřina Peterová.

Ilustrační fotografie

Překonejte puntičkáře v sobě

Ne, ani v době, kdy je skutečně potřeba dbát na zvýšenou hygienu, není nezbytně nutné, aby váš byt vypadal od rána do večera jako nabídka realitní kanceláře. Smiřte se s tím, že uprostřed obýváku stojí věž z lega, ve dřezu právě bublá sopka (fyzikální pokus jako domácí úkol) a že vám morče okusuje palec u nohy. 

I ti největší puntičkáři a milovníci naklizené domácnosti by se měli smířit s tím, že když jsou všichni 24 hodin doma, postačí ke spokojenosti jen lehký náznak pořádku až střední nepořádek.

Do úklidu samozřejmě zapojte všechny členy rodiny včetně malých dětí. Kateřině Peterové se například osvědčilo nechat syna a dceru uklízet hračky podle barev. „Řeknu třeba: teď uklízíme oranžovou a oba nadšeně sbírají,“ vysvětluje.  

Ilustrační snímek

Hrajte si spolu, ale nechte dětem i jejich prostor

Přestože máte hodně práce a chcete se také dívat na televizi nebo si jen tak posedět s knížkou, najděte si každý den dost času i na ty malé záškodníky, kteří s vámi sdílí byt. 

Dělejte něco dohromady, povídejte si, buďte spolu. „Můžete mít i nějaký denní projekt, ke kterému se budete pravidelně vracet, třeba rozečtenou knihu nebo zkuste sledovat, jak roste květina v květináči,“ radí Kateřina Peterová.

Dětem – a nejen těm větším – je ale také potřeba nechat nějaký čas jen pro ně samotné. Ať si dělají, na co mají chuť, nebo třeba jen tak leží a koukají do stropu (houpat na lustru se úplně nemusí...). 

Ilustrační snímek

Choďte spát jako obyčejně

Aby předchozí body mohly jakž takž fungovat, je potřeba dodržovat běžný režim i večer. Nenechte děti dlouho do noci vzhůru, i když mají tak trochu pocit, že jsou prázdniny. 

Potřebujete přece ráno v normálním čase vstávat a začít zase od bodu jedna. Navíc odpočinek potřebujete – vy stejně jako oni. Ne nadarmo lékaři připomínají, že jedním ze stavebních pilířů dobré imunity je kvalitní spánek.