Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

PŘEHLEDNĚ: Zákaz volného pohybu lidí. Co v praxi znamená karanténa

  0:14aktualizováno  7:33
Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem uvalila kvůli epidemii nového typu koronaviru na celou Českou republiku karanténní opatření. Lidé mohou do práce, na nákup a k lékaři, jinak se však musí zdržovat doma. iDNES.cz přináší odpovědi na základní otázky ohledně karantény.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1Co vláda vlastně oznámila?

Vláda v neděli 15. března 2020 před půlnocí vyhlásila celorepublikovou karanténu. Tím zakázala volný pohyb osob na veřejnosti. Opatření platí na osm dní, od půlnoci z 15. na 16. března do 6 hodin ráno v úterý 24. března.

2Jak bude celostátní karanténa vypadat?

Vláda chce minimalizovat kontakt mezi lidmi. Ti se tak nově smí pohybovat venku jen v případě, že jdou do práce či nakoupit potraviny a další nezbytně nutné prostředky.

Epidemie koronaviru

Mezi další výjimky patří nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými a návštěvy lékaře. Povolené je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot, cesty potřebné k zajištění základních potřeb pro jiné, či cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí.

Poslední výjimka platí pro ty, kteří se venku pohybují při výkonu povolání, například policisty, řidiče MHD nebo kurýry. Výjimkou je také pobyt v přírodě či účast na pohřbech. 

Více zde: Jak žít v karanténě: minimální kontakt, práce z domova a jídlo na objednávku

Vláda nařizuje co nejvíce omezit kontakty s ostatními. Dále v usnesení doporučuje zaměstnavatelům, aby pokud možno nechali zaměstnance pracovat z domova, podporovali dovolené a placené volno a pozastavili činnosti, které nejsou nezbytné pro provoz.

Ve veřejných prostorech pak vláda lidem doporučuje zachovávat na veřejnosti odstup alespoň dva metry od ostatních a platit kartou.

3Jak bude fungovat hromadná doprava?

Vnitrostátní hromadnou dopravu žádné omezení nečeká. Vláda naopak zvažuje její posílení. Premiér Andrej Babiš to odůvodňuje tak, že je nutné, aby se všichni mohli dostat do zaměstnání. Omezení množství spojů by pak vedlo k bližšímu kontaktu mezi cestujícími, což by zvýšilo riziko nákazy.

4O čem ještě vláda v neděli rozhodla?

Orgány veřejné moci, jako jsou městské úřady, finanční správa či třeba soudy, musí nově omezit styk s veřejností na pondělí a středu, a to maximálně na tři hodiny.

Vláda také schválila návrh ministerstva financí na prominutí všech pokut a správních poplatků spojených s pozdním podáním daňového přiznání. V praxi se tak termín podání daňového přiznání pro fyzické i právnické osoby posunul na 1. července. Vláda také nebude první tři měsíce po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb dávat pokuty za opožděnou registraci.

O návrhu jsme psali zde: Daně počkají. Resort financí odložil termín pro podání přiznání

Vláda nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi určit školy, kde bude vykonávána péče o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků.

Ruší se také modré zóny ve městech.

5Budou v době karantény otevřené obchody?

Vláda v noci z pátku na sobotu zakázala provoz restaurací a obchodů, kromě těch s potravinami, lékáren, drogerií, čerpacích stanic či prodejen zboží denní potřeby.Výjimku mají také pošty s přepážkami uzpůsobené nepřímému kontaktu a Provozovny zajišťující například jídlo pro zaměstnance.

Opatření platí od soboty 14. března 2020 od 6 ráno a potrvá deset dní.

Obchody s potravinami, lékárny a drogerie budou podle Babiše otevřeny vždy, i kdyby byla přijata ta nejvíc restriktivní opatření.

Nově mohou mít otevřeno autoservisy (opravy silničních vozidel, odtahy vozidel, prodej náhradních dílů dopravních prostředků), prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby a květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek

Vláda naopak zakázala: prodej ubytovacích služeb s výjimkou léčebných lázní nebo studentských kolejí, provoz autoškol, provoz prodejen elektroniky, alternativních taxislužeb a samoobslužných čistíren a prádelen. Zavřít musí i prodejny s elektrospotřebiči. Nově si lidé nebudou moci koupit jízdenky ve vlacích.  Cestující bez jízdních dokladů budou vyzváni k jejich zakoupení elektronickou cestou, pokud to bude možné. 

Vláda také výrazně omezila volný prodej nebaleného pečiva. Musí být zajištěn mimo jiné tak, aby se u odběrného místa neshromažďovali lidé.

Ve velkých městech přestávají fungovat parkovací zóny určené pro místní obyvatele.

Více zde: PŘEHLEDNĚ: Zákazy a omezení. Co smíme a nesmíme v nouzovém stavu

6Jaké sankce hrozí za porušení karantény?

Vláda nepředpokládá, že by lidé karanténu porušovali. Jaké sankce hrozí za její porušení, její zástupci neuvedli. Upozorňují, že k žádným policejním represím nedojde. Dříve však hovořili o možné sankci o výši až 3 milionů korun.

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a725 191 367.

7Kde všude už byla celoplošná karanténa nařízena?

Karanténu pro celou zemi vyhlásila v úterý už například Itálie. Lidé smí ven jen s vyplněným autocertifikátem, ve kterém je napsaný důvod a účel vycházky. Tento dokument může vyplnit i policista. V případě, že jej u sebe dotyčný nemá, hrozí mu pokuta. Dekret se dá podle italského premiéra Giuseppeho Conte shrnout do věty „zůstaňme všichni doma“.

Podobná opatření zavedlo v sobotu také Španělsko. Španělé tak už shodně jako Italové kromě nákupů potravin a léků či návštěvy nemocnic nesmí bez důvodu ven. Španělsko je po Itálii druhou koronavirem nejpostiženější zemí. Stav nouze by podle premiéra Pedra Sáncheze měl trvat 15 dní.

Česko je tak po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která k tomuto kroku přistoupila.

Autoři: , ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obětí koronaviru je i sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma

Mezi oběťmi na nový typ koronaviru je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. Zemřela doma, potvrdil...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů a do prodejen jízdních kol. Všechny otevřené prodejny budou...

Na koledování zapomeňte, kvůli opatřením nebude možné, upozornil Hamáček

Lidé letos nebudou moci na Velikonoce koledovat, ani si například připíjet se sousedy, sdělil v pondělí ministr vnitra...

Vojtěch: Plošně otestujeme pracovníky v sociálně pobytových službách

Pokud se situace do středy nezmění, budou se v Česku postupně rozvolňovat opatření a bude docházet k promořování...

Městská policie propustila strážníka, který v Praze udeřil a srazil ženu

Pražský strážník, který napadl mladou ženu v roušce, je bez práce. Mluvčí městské policie v pondělí informovala, že byl...

Najdete na iDNES.cz