Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Do nemocnic na Vysočině pacienti vstupují přes stany a pouze v rouškách

  8:57aktualizováno  8:57
Krajské nemocnice na Vysočině se dnešním dnem začínají výrazně chránit před nákazou koronavirem. Od rána přijala množství omezení, která se dotknou jejich zaměstnanců i pacientů. Odkládají se plánované úkony, do zdravotnických zařízení se vchází skrz speciální stany.

U vchodů do všech krajských nemocnic vyrostly červené stany (snímek je z Jihlavy). Sestry v nich zkontrolují zdravotní stav lidí před jejich vstupem do budov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Všech pět krajských nemocnic na Vysočině - v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči a v Novém Městě na Moravě - od dnešního dne omezuje plánované operace a rovněž ruší provoz odborných ambulancí.

Fotogalerie

„Je to z důvodu uvolnění kapacit,“ vysvětlila Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina, který nemocnice zřizuje.

Omezen je i pohyb po nemocničních areálech. Ke vstupu obvykle už od víkendu slouží jen hlavní vchody.

„Zvýšená pozornost bude věnována hygieně a dezinfekci čekáren a chodeb,“ dodala Svatošová.

Před vchody do všech krajských nemocnic o víkendu vyrostly velké červené stany. Poskytli je hasiči. Sestry v nich budou ode dneška kontrolovat zdravotní stav všech lidí vstupujících do nemocnic - budou jim měřit teplotu a rovnou je směrovat na příslušná oddělení. Kdo byl o jarních prázdninách v zahraničí, půjde rovnou na infekční oddělení.

„Cílem opatření je především ochránit zdravotníky. Pokud by jich část onemocněla, neměl by se potom kdo o pacienty postarat,“ prohlásila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově Petra Černo.

Do nemocnic vstupujte pouze v rouškách. Nemáte? Vyrobte si

Zdravotnická zařízení zároveň veřejnost žádají, aby do nemocnic lidé vstupovali pouze v rouškách. Těch je ale pro samotné zdravotníky nedostatek, u vstupů do budov tak budou k dispozici pouze v omezené míře. Lidé by si tak měli nosit své.

Například havlíčkobrodská nemocnice proto na své webové stránky vložila odkaz na video, jak si jednoduchou roušku pomocí ubrousku a dvou gumiček vyrobit.

Během víkendu dorazila na Vysočinu první dodávka nákupu centrálně realizovaného státem. V první vlně to bylo 1 700 kusů respirátorů kategorie FFP3 a 548 kusů kategorie FFP2. Do centrálního skladu Nemocnice Jihlava byly poté v neděli naskladněny další čtyři stovky respirátorů FFP3. Jejich distribuce se očekává dnes.

„Logistiku distribuce řídí Kraj Vysočina. Pracoviště praktiků, specialistů i dalších budou postupně uspokojována z dalších dodávek,“ vzkázala Svatošová s tím, že dodávky ochranných pomůcek budou opakovány každý týden.

Kraj navíc plánuje uvolnit 20 milionů korun na nákup dalších ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků. Určené by měly být pro pracovníky sociálních a zdravotních služeb.

Odběry biologického materiálu pro testy na přítomnost koronaviru v kraji zajišťuje jedna výjezdová sanitka jihlavských záchranářů. V úterý přibude i druhý výjezdový tým. Sestaven bude na stanovišti záchranné služby v Havlíčkově Brodě.

Jinak s výrobou ochranných pomůcek pomáhají také další instituce a podniky. Kraj se žádostí o výrobu provizorních roušek oslovil například ženskou věznici ve Světlé nad Sázavou, pomáhají i Pleas nebo přibyslavské ACO.

„Děkuji společnosti ACO za pomoc se zajištěním respirátorů pro naše pečovatelky,“ vzkázal na Facebooku přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Občanům Jihlavy pomáhá s orientací interaktivní mapa

Na aktuální situaci ostatně většina měst nějakým způsobem reaguje. Magistrát v Jihlavě vypracoval interaktivní mapu, na níž lze přehledně dohledat, které konkrétní obchody či služby jsou v provozu. Má pomoci obyvatelům s orientací v omezených veřejných i soukromých institucích či areálech.

„Na webových stránkách města je pět map, ve kterých jsou přehledně s kontakty a poznámkami vidět restaurace, které zajišťují rozvoz jídla či polední menu pro žáky a studenty, obchodní centra a jejich konkrétní omezení, provoz MHD i současný stav jednotlivých úřadů, kulturních center, sportovišť i poskytovatelů sociálních služeb,“ popsala Aneta Hrdličková z kanceláře primátorky.

Radnice měst zároveň vážně zvažují uzavření mateřských škol. Ty by dnes měly normálně fungovat, ale jejich další provoz je nejistý. Pouze Pelhřimov předem avizoval, že školky od pondělka neotevře.

Prostřednictvím sociálních sítí také svou pomoc nabízí celá řada lidí. Rodičům nabízí například možnost hlídání dětí nebo seniorům nakoupí. Například Jihlava chce od pondělka tuto pomoc ve spolupráci s charitou koordinovat.

Zatímco počet nakažených v celé zemi přes víkend rapidně rostl, na Vysočině byli podle hygieniků ke nedělnímu večeru nakaženi stále jen dva lidé. Oba případy jsou ve Žďáře nad Sázavou. Jde o muže, jenž se vrátil z Itálie z montáží. Nemocná je i jeho partnerka. U obou má nemoc mírný průběh.

Přes noc se však toto číslo změnilo. V pondělí ráno už měla Vysočina šest nakažených. Podrobnosti k nim hygienici dosud neuvedli. Vzhledem k tomu, že o víkendu v kraji skončily jarní prázdniny, je pravděpodobné, že počet infikovaných bude dále narůstat.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Bosch, největší zaměstnavatel na Vysočině, omezil kvůli koronaviru výrobu

Po několika velkých firmách zaměřených na subdodávky pro automobilový průmysl omezil výrobu také jihlavský Bosch...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Veřejná doprava na Vysočině dál redukuje spoje, jezdí jako o víkendech

Redukce veřejné linkové dopravy na Vysočině pokračuje. Děje se tak v reakci na stále platný nouzový stav a zákaz...

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Nouzový stav, vyhlášený 12. března vládou kvůli pandemii COVID-19, tvrdě dopadá na živnostníky a drobné podnikatele. Ti...

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...