Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Jak žít v karanténě: minimální kontakt, práce z domova a jídlo na objednávku

  22:04
Kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru se musí všichni, kteří se od dnešní půlnoci vrátí z Itálie, nahlásit telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři. Ten povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě, kterou nařídil ministr zdravotnictví. Jak postupovat, vysvětluje portál iDNES.cz bod po bodu.

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Kdy začíná platit povinná karanténa?

Úderem půlnoci z pátku na sobotu začíná platit pro lidi vracející se z Itálie povinnost zůstat na dva týdny v izolaci. 

Co dělat po příjezdu?

Po návratu z Itálie je nutné informovat svého praktického lékaře, ten pacienta pošle do karantény a vystaví mu neschopenku. Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly by lidé bez příznaků mohli pracovat v izolaci z domova. Na tom by se ale měli domluvit se zaměstnavatelem před tím, než by volali svému lékaři. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Ty se pak dají obtížně stornovat, řekl Prymula. Mimořádné opatření zatím platí na neurčito. Pokud je lékař na dovolené či nemocný, využijte informační linky. Kontakty naleznete na konci článku. 

Co když se nenahlásím?

V tu chvíli vám hrozí pokuta až tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény.

Koho z navrátilců testují?

Laboratorní vyšetření čeká jen ty, kteří přijeli z rizikových oblastí a zároveň trpí akutním respiračním onemocněním s příznaky kašle, dušnosti a horečky. Dalšími adepty pro testy jsou lidé, kteří ani nemuseli cestovat, ale přišli do kontaktu s nakaženým v posledních čtrnácti dnech.

PŘEHLEDNĚ: Rozhodnutí ministra zdravotnictví

Kde testují na koronavirus?

Kromě Národní referenční laboratoře pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. 

Ze soukromých jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě. Testy v soukromé laboratoři zatím odhalily dva z případů pozitivní nákazy v Česku. Odběr vzorku provádí nově lékař nebo sestra v místě bydliště pacienta.

Další laboratoře testují pod dozorem státu

Jak karanténa vypadá?

U většiny případů nařizují hygienici karanténu domácí. Ve vážnějších případech může být nařízena nemocniční izolace. Ta domácí je pro pacienty lepší z psychologického hlediska, má však svá přísná pravidla. Člověk v domácí karanténě by měl mít oddělený pokoj. Při kontaktu s jinými členy domácnosti by měl používat roušku. Doma vás můžou kontrolovat hygienici. Při projevu příznaků nemoci COVID-19 může lékař nařídit odběry a převoz do nemocnice.

Mohu se potkat se členy rodiny, kteří nejsou v karanténě?

Pokud je to nutné, musíte využít ochranu v podobě roušky. Podle ředitelky pražšké hygienické stanice Zdeňky Jágrové by potenciálně nakažený člověk měl být v domě co nejvíce izolován od ostatních členů rodiny. „Domácí karanténa však neznamená, že by člověk nemohl vyjít ani na zahradu, nebo že se nesmí pohybovat po bytě. Pokud je ale v blízkosti lidí, měl by používat roušku,“ vysvětlila.

Stále platí stanovisko WHO, že s nakaženou osobou by musel být zdravý člověk po dobu nejméně patnácti minut při vzdálenosti do 1,5 metru, aby došlo k přenosu. Mohou se ale najít výjimky. 

Jak si zajistit potraviny?

Ideální je pověřit někoho z příbuzných nebo kamarádů, ten nákup nechá za dveřmi a vy si ho následně převezmete. Další možností jsou internetové e-shopy s potravinami, které zajistí i rozvoz. Znovu platí, že by ani při předávce kurýrem nemělo dojít ke kontaktu. Zvolte tedy platbu předem a ponechání nákupu přede dveřmi. Lidé v karanténě by také měli mít přiměřenou zásobu papírových kapesníků, dezinfekčních prostředků a teploměr. 

Co když mám psa? Mohu ho venčit?

Člověk v karanténě by neměl chodit ven, a to ani v noci. O psa se tak musí postarat příbuzní či blízcí. Pokud to není možné, hygienici doporučují vyhnout se kontaktu s lidmi a psa vyvenčit na nezbytně nutnou dobu. Do kontaktu by člověk neměl přijít s ostatními na méně než dva metry.  „V případě, že venku někoho potká, musí se otočit a jít někam jinam, aby kapénkami nezasáhl i toho člověka,“ upozornila pro iROZHLAS.cz ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

V izolaci máte nárok na nemocenskou

Karanténa – ať už doma, nebo nařízená v hotelu jako u případu Čechů na ostrově Tenerife – může vypadat jako prodloužená dovolená. Jenže kromě omezení pohybu a kontaktu s okolím může pro izolované přinést třeba i nižší mzdu.

Co když mi karanténu nařídí zaměstnavatel?

Pokud karanténu nařídí zaměstnavatel z vlastního rozhodnutí, náleží zaměstnancům finanční  kompenzace v plné výši měsíční mzdy. Pokud to vaše profese umožňuje, můžete pracovat z domova v režimu home office. Když karanténu nařídí zaměstnavatel kvůli bezpečnostním opatřením státu, postupuje se jako v následujícím bodě.

Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

Jak je to v případě karantény nařízené hygienickou stanicí?

V tomto případě platí pro karanténu stejná pravidla, jako je to u nemocenské. Prvních čtrnáct dní vám zaměstnavatel bude vyplácet 60 procent vaší mzdy. Dovolená, do které zasáhne karanténa, se nepřerušuje. Pak budete mít na výplatní pásce stejné peníze jako kdykoli jindy při dovolené.

Musím informovat zaměstnavatele o nařízené karanténě?

Ano, svého zaměstnavatele musíte informovat co nejrychleji. Lékař by vám pak měl vystavit „Potvrzení o nařízení karantény“. Lidé v karanténě musí dodržovat pravidla, tedy zůstávat na dohodnutém místě. To může zaměstnavatel či hygiena kontrolovat a při porušení pravidel nemusí peníze vyplatit.

Může přijít kontrola?

Ano. Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové  kontroly probíhají. Za její porušení hrozí až půlmilionová pokuta. Osoby v domácí karanténě jsou také povinny si sledovat po stanovenou dobu svůj zdravotní stav. Při objevení stanovených klinických příznaků musí tuto skutečnost oznámit Orgánům ochrany veřejného zdraví.

Prevencí je hlavně hygiena

Nejlepší prevencí je, když člověk dodržuje hygienu a nepodceňuje jakékoli zdravotní obtíže. Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemáte kde umýt ruce, stačí použit účinný dezinfekční gel. S výběrem poradí lékárník nebo drogista. Nestačí si jen mýt ruce, ale je potřeba pravidelně dezinfekčními ubrousky otírat předměty, kterých se často dotýkáme. Jde třeba o mobil, tablet, notebook, klávesnici nebo volant. Kašlat a kýchat je potřeba do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky. 

Jednorázové kapesníky jsou lepší než látkové. Po použití se musejí rychle vyhodit. Pokud má někdo obavy o své zdraví, tak mu odborníci doporučují vyhýbat se velkým kolektivům. Vláda sice zrušila jen Světový pohár v biatlonu, ale odborníci varují i před dalšími akcemi. Bezpečný odstup lidí ve společnosti je asi dva metry.

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Kam volat pro informace v případě zdravotních obtíží:

Nonstop infolinka Státního zdravotního ústavu 724 810 106, 725 191 367 

Linky hygienických stanic: 

Praha 773 782 856, 773 782 850 www.hygpraha.cz

České Budějovice 736 514 386 ww.khscb.cz  

Brno 773 768 994 www.khsbrno.cz 

Karlovy Vary 728 650 142 728 650 242 www.khskv.cz

Jihlava 566 650 866 www.khsjih.cz 

Hradec Králové 495 058 111 778 532 313 www.khshk.cz

Liberec 485 253 111 www.khslbc.cz

Ostrava 595 138 118 595 138 119 www.khsova.cz

Olomouc 585 719 719 www.khsolc.cz 

Pardubice 602 730 251 www.khspce.cz

Plzeň 724 090 060 www.khsplzen.cz 

Středočeský kraj 736 521 357, 771 137 070 www.khsstc.cz

 Ústí nad Labem 736 233 176, 477 755 110 www.khsusti.cz 

Zlín 577 006 759, 724 221 953 www.khszlin.cz 

Informace lze hledat i na stránkách Ministerstva zdravotnictví či SZÚ: 

www.mzcr.cz

www.szu.cz

Autoři: , ,

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Lidí s potížemi po vyléčení přibývá. Postcovidová centra je musí odmítat

Ne pro každého končí jeho boj s covidem-19 okamžikem, kdy uplyne čtrnáctidenní izolace. Jak přibývá lidí, kteří si...

Prostějovská radnice si chce pro sebe zabrat parkoviště, čelí kritice

Prostějovská radnice před časem v nenápadné zprávě na webu města oznámila změny ve smlouvách o pronájmu veřejných...

Aprílové počasí pokračuje. Teplý víkend vystřídá v týdnu zima a sníh

Po teplém víkendu, kdy odpolední teploty v neděli vystoupily na 15 až 20 stupňů Celsia, přejde přes naše území studená...

Musíme se připravit na pravidelné očkování, sdělil Babiš v Čau lidi

Důležitá informace pro občany je podle předsedy vlády Andreje Babiše to, že očkování proti nemoci covid-19 bude...

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi

Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...