Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Jak žít v karanténě: minimální kontakt, práce z domova a jídlo na objednávku

  22:04aktualizováno  22:04
Kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru se musí všichni, kteří se od dnešní půlnoci vrátí z Itálie, nahlásit telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři. Ten povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě, kterou nařídil ministr zdravotnictví. Jak postupovat, vysvětluje portál iDNES.cz bod po bodu.

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Kdy začíná platit povinná karanténa?

Úderem půlnoci z pátku na sobotu začíná platit pro lidi vracející se z Itálie povinnost zůstat na dva týdny v izolaci. 

Co dělat po příjezdu?

Po návratu z Itálie je nutné informovat svého praktického lékaře, ten pacienta pošle do karantény a vystaví mu neschopenku. Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly by lidé bez příznaků mohli pracovat v izolaci z domova. Na tom by se ale měli domluvit se zaměstnavatelem před tím, než by volali svému lékaři. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Ty se pak dají obtížně stornovat, řekl Prymula. Mimořádné opatření zatím platí na neurčito. Pokud je lékař na dovolené či nemocný, využijte informační linky. Kontakty naleznete na konci článku. 

Co když se nenahlásím?

V tu chvíli vám hrozí pokuta až tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény.

Koho z navrátilců testují?

Laboratorní vyšetření čeká jen ty, kteří přijeli z rizikových oblastí a zároveň trpí akutním respiračním onemocněním s příznaky kašle, dušnosti a horečky. Dalšími adepty pro testy jsou lidé, kteří ani nemuseli cestovat, ale přišli do kontaktu s nakaženým v posledních čtrnácti dnech.

PŘEHLEDNĚ: Rozhodnutí ministra zdravotnictví

Kde testují na koronavirus?

Kromě Národní referenční laboratoře pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. 

Ze soukromých jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě. Testy v soukromé laboratoři zatím odhalily dva z případů pozitivní nákazy v Česku. Odběr vzorku provádí nově lékař nebo sestra v místě bydliště pacienta.

Další laboratoře testují pod dozorem státu

Jak karanténa vypadá?

U většiny případů nařizují hygienici karanténu domácí. Ve vážnějších případech může být nařízena nemocniční izolace. Ta domácí je pro pacienty lepší z psychologického hlediska, má však svá přísná pravidla. Člověk v domácí karanténě by měl mít oddělený pokoj. Při kontaktu s jinými členy domácnosti by měl používat roušku. Doma vás můžou kontrolovat hygienici. Při projevu příznaků nemoci COVID-19 může lékař nařídit odběry a převoz do nemocnice.

Mohu se potkat se členy rodiny, kteří nejsou v karanténě?

Pokud je to nutné, musíte využít ochranu v podobě roušky. Podle ředitelky pražšké hygienické stanice Zdeňky Jágrové by potenciálně nakažený člověk měl být v domě co nejvíce izolován od ostatních členů rodiny. „Domácí karanténa však neznamená, že by člověk nemohl vyjít ani na zahradu, nebo že se nesmí pohybovat po bytě. Pokud je ale v blízkosti lidí, měl by používat roušku,“ vysvětlila.

Stále platí stanovisko WHO, že s nakaženou osobou by musel být zdravý člověk po dobu nejméně patnácti minut při vzdálenosti do 1,5 metru, aby došlo k přenosu. Mohou se ale najít výjimky. 

Jak si zajistit potraviny?

Ideální je pověřit někoho z příbuzných nebo kamarádů, ten nákup nechá za dveřmi a vy si ho následně převezmete. Další možností jsou internetové e-shopy s potravinami, které zajistí i rozvoz. Znovu platí, že by ani při předávce kurýrem nemělo dojít ke kontaktu. Zvolte tedy platbu předem a ponechání nákupu přede dveřmi. Lidé v karanténě by také měli mít přiměřenou zásobu papírových kapesníků, dezinfekčních prostředků a teploměr. 

Co když mám psa? Mohu ho venčit?

Člověk v karanténě by neměl chodit ven, a to ani v noci. O psa se tak musí postarat příbuzní či blízcí. Pokud to není možné, hygienici doporučují vyhnout se kontaktu s lidmi a psa vyvenčit na nezbytně nutnou dobu. Do kontaktu by člověk neměl přijít s ostatními na méně než dva metry.  „V případě, že venku někoho potká, musí se otočit a jít někam jinam, aby kapénkami nezasáhl i toho člověka,“ upozornila pro iROZHLAS.cz ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

V izolaci máte nárok na nemocenskou

Karanténa – ať už doma, nebo nařízená v hotelu jako u případu Čechů na ostrově Tenerife – může vypadat jako prodloužená dovolená. Jenže kromě omezení pohybu a kontaktu s okolím může pro izolované přinést třeba i nižší mzdu.

Co když mi karanténu nařídí zaměstnavatel?

Pokud karanténu nařídí zaměstnavatel z vlastního rozhodnutí, náleží zaměstnancům finanční  kompenzace v plné výši měsíční mzdy. Pokud to vaše profese umožňuje, můžete pracovat z domova v režimu home office. Když karanténu nařídí zaměstnavatel kvůli bezpečnostním opatřením státu, postupuje se jako v následujícím bodě.

Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

Jak je to v případě karantény nařízené hygienickou stanicí?

V tomto případě platí pro karanténu stejná pravidla, jako je to u nemocenské. Prvních čtrnáct dní vám zaměstnavatel bude vyplácet 60 procent vaší mzdy. Dovolená, do které zasáhne karanténa, se nepřerušuje. Pak budete mít na výplatní pásce stejné peníze jako kdykoli jindy při dovolené.

Musím informovat zaměstnavatele o nařízené karanténě?

Ano, svého zaměstnavatele musíte informovat co nejrychleji. Lékař by vám pak měl vystavit „Potvrzení o nařízení karantény“. Lidé v karanténě musí dodržovat pravidla, tedy zůstávat na dohodnutém místě. To může zaměstnavatel či hygiena kontrolovat a při porušení pravidel nemusí peníze vyplatit.

Může přijít kontrola?

Ano. Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové  kontroly probíhají. Za její porušení hrozí až půlmilionová pokuta. Osoby v domácí karanténě jsou také povinny si sledovat po stanovenou dobu svůj zdravotní stav. Při objevení stanovených klinických příznaků musí tuto skutečnost oznámit Orgánům ochrany veřejného zdraví.

Prevencí je hlavně hygiena

Nejlepší prevencí je, když člověk dodržuje hygienu a nepodceňuje jakékoli zdravotní obtíže. Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemáte kde umýt ruce, stačí použit účinný dezinfekční gel. S výběrem poradí lékárník nebo drogista. Nestačí si jen mýt ruce, ale je potřeba pravidelně dezinfekčními ubrousky otírat předměty, kterých se často dotýkáme. Jde třeba o mobil, tablet, notebook, klávesnici nebo volant. Kašlat a kýchat je potřeba do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky. 

Jednorázové kapesníky jsou lepší než látkové. Po použití se musejí rychle vyhodit. Pokud má někdo obavy o své zdraví, tak mu odborníci doporučují vyhýbat se velkým kolektivům. Vláda sice zrušila jen Světový pohár v biatlonu, ale odborníci varují i před dalšími akcemi. Bezpečný odstup lidí ve společnosti je asi dva metry.

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Kam volat pro informace v případě zdravotních obtíží:

Nonstop infolinka Státního zdravotního ústavu 724 810 106, 725 191 367 

Linky hygienických stanic: 

Praha 773 782 856, 773 782 850 www.hygpraha.cz

České Budějovice 736 514 386 ww.khscb.cz  

Brno 773 768 994 www.khsbrno.cz 

Karlovy Vary 728 650 142 728 650 242 www.khskv.cz

Jihlava 566 650 866 www.khsjih.cz 

Hradec Králové 495 058 111 778 532 313 www.khshk.cz

Liberec 485 253 111 www.khslbc.cz

Ostrava 595 138 118 595 138 119 www.khsova.cz

Olomouc 585 719 719 www.khsolc.cz 

Pardubice 602 730 251 www.khspce.cz

Plzeň 724 090 060 www.khsplzen.cz 

Středočeský kraj 736 521 357, 771 137 070 www.khsstc.cz

 Ústí nad Labem 736 233 176, 477 755 110 www.khsusti.cz 

Zlín 577 006 759, 724 221 953 www.khszlin.cz 

Informace lze hledat i na stránkách Ministerstva zdravotnictví či SZÚ: 

www.mzcr.cz

www.szu.cz

Autoři: , ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Vláda jedná o 15 tisících korun pro OSVČ i o programu kurzarbeit

Vláda znovu jedná o opatřeních k omezení dopadů šíření koronaviru. Má se zabývat vyplácením 15 tisíc korun měsíčně...

Nenechme padnout firmy, vyzvala ODS k zásadnímu společnému jednání vládu

K zásadnímu jednání, které by zabránilo pádu mnoha firem a propouštění lidí kvůli opatřením proti šíření koronaviru,...

Bezdomovci se nastěhují na strahovský stadion, nevěstinec nevyhovoval

Pražský magistrát dál hledá vhodné objekty pro ubytování lidí bez domova, aby mohli dodržovat vládou nařízenou...

Sestru z Thomayerovy nemocnice trápilo, že ji líčili jako nezodpovědnou

K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz