On-line rozhovor s lékařkou Helenou Máslovou
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 20. května 2011 do 12:30
OTÁZKA:
Jaký by měl být postup lékaře, pokud rodička odmítne nějaký zákrok, který v tu chvíli považuje čistě za rutinní?
A co zákroky, které s rodičkou nikdo nediskutuje a zkrátka je provede (tím samozřejmě nemyslím ty v akutních situacích)?
Gladys
ODPOVĚĎ:
V ideálním případě dokáže rodička zformulovat svou představu o průběhu porodu s tím, že je poučena o možnosti, že bude nutné se od porodního plánu odchýlit a tuto svou představu sdělí porodní asistentce a porodníkovi před zahájením porodu. To lze snáze provést při adresném porodu (rodička zná poskytovatele péče a důvěřuje mu), při anonymním porodu (rodička nezná službu držící personál)může dojít ke komunikační chybě a k nerespektování přání rodičky.
Konkrétně v případě odmítnutí rutinního zásahu při fyziologickém porodu by měl porodník respektovat přání rodičky. Před každým zákrokem ať už nezbytným či zbytným by měl porodník informovat ženu o tom, co se chystá provést.
20.5.2011 12:08
OTÁZKA:
Jak by měla rodička, popřípadě její doprovod, komunikovat s lékařem, který chce vést porod rutinně? Co s lékařem, který má pocit, že rodička mu nemá "do toho co kecat"? Můžu odmítnout přítomnost konkrétního zdravotníka, pokud vidím, že s ním není řeč?
Gladys
ODPOVĚĎ:
Lépe je toto ošetřit předem, konflikt během porodu není pro rodičku výhodný, neb oslabuje její síly a narušuje pocit bezpečí. Pokud se jedná o větší porodnici, kde je více lékařů, je samozřejmě možné si vyžádat jiného lékaře, např. služebně staršího.
20.5.2011 12:11
OTÁZKA:
Které konkrétní náhlé komplikace se mohou vyskytnout u přirozeně vedeného a fyziologického porodu? Chystám se rodit doma, z okolí zaznívají vágní argumenty, že se může stát "cokoliv"... Jenže po prvním porodu mám spíš pocit, že v porodnici se může stát cokoliv a pěkně rychle díky medikování a uspěchávání porodu.
Gladys
ODPOVĚĎ:
Vyjmenovat všechny komlikace nelze - jsou popsané na cca 500 stranách učebnice porodnictví. Z těch nejobávanějších je hypoxie dítěte a krvácivý stav u matky např. z důvodu abrupce placenty. Tyto závažné komplikace se mohou vyskytnout jak u nemocničního porodu tak u domácího porodu, statistiky jsou pro oba způsoby srovnatelné. U domácího porodu je nevýhodou doba prodlení danná transportem, kdy se zvětšuje riziko nenávratného poškození či úmrtí. Domácí porody jsou méně zatížené komplikací - nepostupující porod.
20.5.2011 12:20
OTÁZKA:
Hezký den, vy jste pak rodila doma? Sama? Děkuji
Katka
ODPOVĚĎ:
Ne, já jsem doma nerodila, tento zážitek nemohu sdílet. Ale mám ve svém okolí několik žen s touto zkušeností. Při domácím porodu je žádoucí přítomnost profesionála, např. porodní asistentky.
20.5.2011 12:22
OTÁZKA:
Dobrý den, paní doktorko. TP mám 22.května, tj. za dva dny a podle monitoru a kontrol to k porodu zatím nevypadá. Jak dlouho od TP mě nechají, aby miminko přišlo na svět samo a kdy se pak budou v porodnici snažit porod vyvolat a co mě tím pádem čeká? Jsem po IVF, průběh těhotenství bez komplikací, akorát poslední týdny mám otoky nohou a rukou. Děkuji za odpověď.
Vendula
ODPOVĚĎ:
Uzus je vyčkat 42 plus 3, tedy máte ještě 19 dní čas na provokovaný porod. Provokace porodu se provádí jak mechanicky (dirupcí plodových obalů) tak medikamentozně.
20.5.2011 12:24
OTÁZKA:
Dobrý den,
jakou alternitivu byste doporučila prvorodičce, která nemá zkušenosti a zároveň obavy z porodu? Zároveň bych se chtěla zeptat, kde se můžu dozvědět, která porodnice nabízí možnost přirozených porodů, bez větších lékařských zásahů?
Děkuji za odpověď
Jana
ODPOVĚĎ:
Existuje Průvodce porodnicemi, vydalo to občanské sdružení Aperio, lze to dohledat na webu. Prvorodičce bych doporučila, aby si našla sympatickou porodní asistentku, která bude mít možnost ji doprovodit do porodnice a porodem ji provede. Je to nejbezpečnější cesta. Náš systém tuto adresnou péči bohužel nepodporuje. O porodnici, která by respektovala zásady přirozeného porodu v ČR nevím, jeden čas to bylo Vrchlabí, po odchodu primáře se to údajně zhoršilo, nyní snad už zase lepší. Dost se snaží Mělník. V Praze jde spíše o individuální dohodu.
20.5.2011 12:29
OTÁZKA:
Dobrý den, které porodnice byste poradila ženě, která by chtěla porodit podle možností přirozeně? Zajímá mě hlavně Praha a okolí, děkuji.
Marťa
ODPOVĚĎ:
Neexistuje pražská porodnice, kde by měla žena jistotu, že do porodu nebude zbytečně zasahováno. Jediné, co lze poradit je zajistit si individuální přístup.
20.5.2011 12:31
OTÁZKA:
Dobrý den, jsem ve 28 tt, čekám 3 dítě a chci rodit přirozeně. Bohužel Vrchlabí je pro mě daleko (bydlím kousek za Prahou směrem na západ). Víte jestli je někde poblíž porodnice, která je zaměřená stejně jako Vrchlabí?
Děkuji za odpověď
Martina S.
Martina S.
ODPOVĚĎ:
Viz dotaz výše. Vím např. že žena bydlící pět minut od Podolí s erozhodla jet rodit do Ostende, kde je porodnice podporující přirozené porody.
20.5.2011 12:32
OTÁZKA:
Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím. Na doma nemám odvahu a v porodnici jsem jak ovce. Ale jak to změnit?
Karolína
ODPOVĚĎ:
Jedině tlakem zdola. V Německu před uzákoněním samostatně vedených porodů porodními asistentkami v porodnici, porodních domech či domácím prostředí, bylo nutné vyjít do ulic - byla zde demostrace žen s válečky na nudle před parlamentem.
20.5.2011 12:34
OTÁZKA:
Dobrý den, moje dítě mělo omotanou pupeční šňůru kolem hlavy, přišlo se na to až u porodu, myslíte, že bych to doma sama zvládla?
Ina
ODPOVĚĎ:
Omotaná šňůra kolem hlavy je poměrně častý nález, tento samotný fakt neznamená, že se jednalo o komplikaci.
20.5.2011 12:35
OTÁZKA:
Jak citlivě požadovat bonding - tj. nepřerušovaný kontakt s miminkem kůže-na-kůži přinejmenším první hodinu po porodu? lze dosáhnout toho, aby personál miminko vážil atp. až posléze?
Podosoba
ODPOVĚĎ:
Podpora bondingu by měla být samozřejmostí, ale jak víme není. Jde o sebevědomí matky,která velmi jednoduše odmítne vydat dítě se slovy "nedám". Personál ve většině případů rezignuje a matku ponechá na pokoji. Vím jen o jednom případu, kdy bylo dítě matce násilím vytrženo. Vážení lze samozřejmě provést později a základní vyšetření lze provést na břichu matky.
20.5.2011 12:38
OTÁZKA:
Dobrý den, je možný přirozený porod dvojčat? Četl jsem názor, že je to automaticky na "císaře", ale dvojčata se rodily i ve středověku a dříve. Děkuji.
Martin
ODPOVĚĎ:
Porod dvojčat je možný vést vaginálně. Jde spíše o zručnost a názorové rozdíly jednotlivých škol. Např. ve Francii se i dnes vedou porody dvojčat vaginálně, u nás to bývá indikace k sekci.
20.5.2011 12:39
OTÁZKA:
Dobrý den, jsem poprvé těhotná a co všude slyším horory o tom, jak se chovají v porodnicích, tak jsem trochu vyděšená. Na porod doma se necítím, co kdyby byly nějaké komplikace. Ale kamarádka mi radila, ať si udělám plán porodu. Jak to ale udělat, aby ho pak porodníci skutečně respektovali?
Jana
ODPOVĚĎ:
Opakuji - výhodná je adresná nikoliv anonymní péče a komunikace před porodem - v době první doby porodní je obtížné hájit své zájmy, rodička je oslabena a je nevhodné, aby prožívala konfliktní situace.
20.5.2011 12:41
OTÁZKA:
Ještě by mě zajímala nutnost moniorování během první doby porodní - posledně jsem se setkala i ve vstřícné porodnici se sdělením, že jinak nelze, ale měla jsem pocit, že to postupující porod brzdí. Opravdu je to natolik důležité? Děkuji!
Podosoba
ODPOVĚĎ:
Podle souhrného vyhodnocení všech studií v Efektivní péči v perinatologii nejsou statistické výsledky monitorovaných porodů lepší než u nemonitorovaných. Samozřejmě při záchytu silentní křivky je možný včasný zásah - akutní SC. Souhrné výsledky však přesvědčivé nejsou.
20.5.2011 12:44
OTÁZKA:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda sledujete a zaznamenáváte změny k lepšímu v přístupu k rodičkám, či v nabídce služeb, v porodnicích a zda si myslíte, že je o tom veřejnost dostatečně informována. Předem děkuji za odpověď.
pesimistka7
ODPOVĚĎ:
Toto bude subjektivní odpověď - mám informace zprostředkované od svých pacientek, které více věnují pozornosti negativním prožitkům. Mohu tedy lehce nabýt dojmu, že je to stále ještě v mnoha případech otřesné, jak na úrovni komunikace, tak na úrovni ignorování základních potřeb intimity a důvěry. Ale přesto si myslím, že se celková situace značně zlepšila, že ženy mají větší prostor pro vyjádření svých přání a že existuje řada porodních asistentek i lékařů, kteří dokáží provést elegantně rodičku tímto důležitým momentem.
20.5.2011 12:48
předchozí | 1 2 3 | další |