Značka Puppets and Puppets letos vyslala na mola odvážné korálkové topy s...

Značka Puppets and Puppets letos vyslala na mola odvážné korálkové topy s rozetami kryjícími bradavky. | foto: Profimedia.cz

Podzimu vládne genderově neutrální doplněk: plastické květiny

  • 7
Kdybychom měli vybrat největší módní trend tohoto roku, zaznělo by jednoznačně nostalgie. V kurzu je momentálně vše, co se nosilo před dvaceti a více lety. Jedním z kousků, ke kterým jsme se vrátili, jsou plastické květiny. Najdeme je téměř všude: na šatech, sakách, sukních i kloboucích.

Legendární seriál Sex ve městě byl plný modelů, které v průběhu let nabyly téměř ikonický status. Tak schválně, který z nich si vybavíte? Carriinu legendární tutu sukni? Svatební šaty od Vivienne Westwoodové?

Carrie Bradshawová a obrovské květiny k sobě prostě patří. Přinejmenším zčásti inspirovala současnou květinovou vlnu.

Současní návrháři se v rámci reminiscence devadesátých let a raného milénia očividně upnuli k jinému modelu: bílým mini šatům se zlatými detaily a velkou květinou na rameni z dílny Eugena Alexandera. Jak jinak si vysvětlit onu záplavu květů, která nás provází celým létem a neslábne ani na podzim?

Průhledné látky, kalhoty na půl žerdi i třpytky. Módní trendy pro rok 2024

Nepraktické, ale trendy

Styl fiktivní novinářky Carrie Bradshawové v podání Sarah Jessicy Parkerové by se dal jednoduše popsat jako maximalistický. Tomu odpovídaly i její oblíbené plastické květiny. Současné rozety však zacházejí ještě dál – jsou větší, barevnější, bohatší, zkrátka nápadnější.

Květinové hnutí odstartoval v únoru letošního roku zpěvák Harry Styles na předávání cen Brit Awards. Sametový oblek značky Nina Ricci dovedl k výstřední dokonalosti ohromným černým květem na krku.

Celý svět se tehdy zamýšlel: jak mu něco takového může být pohodlné? Vždyť přes tu kytici sotva vidí. A právě v tom tkví kouzlo moderních rozet. Neslouží žádnému účelu, mnohé jsou dokonce absolutně nepraktické. Avšak přitahují pozornost.

Zpěvák Harry Styles se na Brit Awards předvedl v modelu značky Nina Ricci s obrovskou květinou.

Nosí se samozřejmě i drobné květiny, nejčastěji v podobě konzervativních broží na klopě saka či kabátu. Zdá se však, že obzvláště trendy jsou letos květiny rozměrově předimenzované. I ty se prodávají jako brože, chokery, některé na sebe dokonce vzaly podobu celých topů a šatů.

Je kontroverzní, ale frčí. Generace Z ujíždí na módě ve stylu kokety

Během březnových týdnů módy, kde se představily kolekce na letošní podzim a zimu, bylo rozet všude plno. Christian Siriano jimi své modely doslova posel, objevovaly se na všech možných místech šatů i doplňků. Jako jeden z hlavních motivů si je vybraly tvůrčí týmy značek Loewe, Sandy Liang či Puppets and Puppets, kde odvážně kryly bradavky. 3D květiny se objevily dokonce i v pánské módě. Třeba v kolekcích Prada či Willy Chavarria jako brože a ozdoby klobouků.

Přispěním těchto značek, Harryho Stylese a jim podobných jsou rozety často vychvalovány jako genderově neutrální módní doplněk, oblíbený mezi ženami, muži i nebinárními osobami, třeba hercem Emmou d’Arcy, kterého známe ze seriálu Rod draka z produkce HBO. Rozhodně nejde o žádnou novotu. Plastické květiny se v roce 2023 pouze vrací ke svým počátkům v módě, o kterých se můžete dočíst v boxu.

Proslulým sběratelem látkových růží byl na počátku 17. století Richard Sackville, třetí hrabě z Dorsetu.

Šlechtici za květy utráceli celé jmění

  • Plastické látkové růže se začaly nosit v 17. století především jako ozdoba bot žen i mužů. Protože se zhotovovaly z drahých látek a přitom (stejně jako dnes) nesloužily žádnému praktickému účelu, symbolizovaly vysoký status nositele.
  • Obecně přitom platila jednoduchá rovnice: čím větší, tím lepší. Některé květy tak měřily v průměru i 20 cm a bylo velmi těžké se v nich pohybovat.
  • Svou sbírkou látkových růží byl známý třeba Richard Sackville, třetí hrabě z Dorsetu (1589–1624). Proslulý parádník utrácel většinu svých příjmů na oblečení. V inventáři jeho majetku měly růže samostatnou kolonku, měl jich několik desítek. Nejradši prý měl ty ze zlaté krajky.
  • Měšťané začali, jak bylo obvyklé, šlechtu napodobovat i v tomto ohledu. Za ozdoby bot utráceli vzhledem ke svým příjmům nehorázné sumy. Se šlechtici si však nezadali. Z dochovaných účtů některých z nich vyšlo najevo, že nákladnější rozety mohly stát i jeden roční příjem průměrné neurozené rodiny.
  • Během 18. a 19. století se látkové květiny pomalu ale jistě stávaly výhradně dámskou záležitostí. Lidé si je začali ztotožňovat s ženstvím, láskou a krásou. Zpopularizovala je především milenka francouzského krále Ludvíka XV. Madame de Pompadour.

Vzal/a byste si tento trend na sebe?

celkem hlasů: 241
, pro iDNES.cz