Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Sex, věda a umění svádění: čím jsme přitažliví pro opačné pohlaví

  0:08
Abyste byla sexuálně přitažlivá, nemusíte být zrovna klasicky krásná. Záleží na tom, jak se lišíte od průměru, jak jste symetrická, kolik ženských znaků skrývá váš obličej...

Tajemství perfektní postavy není pouze v ideální váze. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Americká novinářka Jean Pincottová ve své publikaci "Mají muži opravdu raději blondýnky?" shromáždila výsledky akademických studií a odkrývá, čím jsou ženy pro opačné pohlaví přitažlivé.

ČÍM JE NAŠE TVÁŘ PŘITAŽLIVÁ? 

Psychologové, antropologové a další vědci podrobně rozebrali pojetí a měřítka ženské krásy.

Zaměřili se na tato tři měřítka:
* odchylka od průměru (jak moc se blíží velikost a tvar rysů obličeje průměru)
* symetrie
* pohlavní dimorfie (zda má obličej více ženských, nebo mužských rysů)

Pozor, mluví ale pouze o tvarech a rysech, nikoli o věku, výrazu nebo celkovém vzhledu.

Gwyneth Paltrowová

Možná vám připadá první měřítko - odchylka od průměru - zvláštní. Už jen význam slova "průměr", což asociuje spíše všednost, nezajímavost... Prostě průměr. Ovšem většina z nás nemá "průměrné" rysy. Když se s daným průměrem srovnáme, zjistíme, že máme oči příliš blízko nebo daleko od sebe, naše obočí není rovnoměrné nebo náš nos je příliš ostrý.

Čím se tedy blížíme průměru? Vědci mají několik teorií: to, jak nám něco připadá povědomé, u nás vytváří přitažlivost. Umíme identifikovat znaky v obličejích, které vidíme kolem sebe, z čehož vyplývá, že běžné (klasické), chcete-li průměrné proporce, nám připadají familiární, na rozdíl od výrazně odlišných rysů, jako je orlí nos, oči daleko od sebe nebo syslí tváře.

Výzkumy také prokázaly, že "detektory krásy" mají už i novorozeňata. Vědci jim simultánně ukázali krásné a ošklivé obličeje. Zjistili, že na pěkné obličeje novorozenci hleděli mnohem déle.

Symetrie - druhé měřítko krásy - může při posuzování, zda je někdo krásný, pomoci. Vezměme si například Gwyneth Paltrow: má krásnou, ale trochu atypickou tvář. Její ústa jsou širší, než je zvykem, a oči má dál od sebe. Na jiné osobě by tyto aspekty mohly působit neatraktivně, ale Gwynethina tvář je zároveň téměř perfektně symetrická, čímž se daná odchylka od průměru vyvážila.

To samé platí i pro supermodelky Kate Moss, Christy Turlington nebo Cindy Crawford. Ne všechny krásné obličeje jsou symetrické, a ne všechny symetrické obličeje jsou krásné. Symetrie však často hraje velkou roli při vnímání atraktivity.

Maskulinita/femininita je třetím hlediskem při posuzování atraktivity. U mužů hormon testosteron může za to, že muži mají výrazné čelisti, lícní kosti, mohutnější nadočnicové oblouky, velké nosy, malé oči, úzké rty a podobně. Ženy zase díky estrogenu mívají menší bradu a nos, obočí výše nad očima, mají jemnější pleť a podobně. Ženy i muži však mohou mít atributy tváře opačného pohlaví. Proto platí, že čím více ženských znaků v obličeji, tím je žena přitažlivější a naopak.

PROČ JSOU VELKÁ PRSA NEJLEPŠÍ?

Nikdo nemá vysvětlení, proč jsou ženská prsa tak sexy, ale všechny teorie se týkají plodnosti. Velká prsa jsou prý znakem plodnosti: tuk, který se v nich ukládá, se ukládá pod vlivem estrogenu, který také ovlivňuje schopnost otěhotnět.

Ilustrační foto

Studie harvardské epidemioložky Grazyny Jasienské ukázala, že ženy s plnými ňadry mají téměř třikrát vyšší šanci otěhotnět než ženy s jiným typem postavy (studie za plná ňadra pokládala ta, která měla v obvodu alespoň o dvacet procent více než v obvodu pod prsy).

PARDON, DÁMY, ALE MUŽI OPRAVDU PREFERUJÍ BLONDÝNKY

Je to klišé, ale výzkumy ukazují, že téměř v celé Evropě a Americe muži opravdu preferují blondýnky. Již odedávna se světlé vlasy vyskytovaly vzácněji než tmavé, a z moře brunetek blondýnky prostě vyčnívaly. Pro naše předky byly blond vlasy symbolem krásy, lesku a pozlátka. Současné muže přitahují z téhož důvodu: prostě na sebe poutají větší pozornost.

Lidské oko přitahují více světlé a zářivé barvy, blondýnky tudíž nad brunetami a zrzkami vyčnívají. Blond barva je prý také spojena s mládím a plodností.

Podle studie polských psychologů muži preferují blondýnky, zejména pokud jde o ženy starší než 25 let. Barva vlasů je také přitažlivá, pokud je nějakým způsobem nevšední. Ve většině zemí je nevšední a výjimečná blond barva, zatímco ve Skandinávii, kde je blondýnek naopak mnoho, muži preferují brunetky.

VYŠŠÍ PODPATKY = PŘITAŽLIVĚJŠÍ POSTAVA

Podpatky vám zajistí "sošnou" postavu. Chodidla v botách na podpatku vypadají menší a budete mít i lepší držení těla. Lýtka a holeně jsou napjaté a opticky prodloužené.

Když máte podpatky, je to, jako byste stáli na špičkách prstů: vyklenete páteř a zadeček trochu vystrčíte. Pohyb vašich dolních končetin je najednou smyslnější.

Vědci z Wroclawské univerzity ukázali více než dvěma stům mužů a žen obrázky žen a mužů, kteří měli různě dlouhé nohy. Obě pohlaví hodnotila atraktivitu a shodla se, že nohy delší alespoň o pět procent než běžně (rozuměj bez podpatků), jsou ideální a atraktivní. Je-li průměrná délka nohou 165 cm vysoké ženy zhruba 76 centimetrů (měřeno od chodidel k místu, kde se setkává stehno s pánevní kostí), může žena této výšky alespoň částečně prodloužit nohy tím, že si vezme asi čtyřcentimetrové podpatky.

Ilustrační foto

Ve studii byly nohy o deset procent delší považovány za sexy, ale nohy "prodloužené" o patnáct procent už nikoli. Všeobecně platí, že pokud je žena 162-172 cm vysoká, lichotit její postavě budou podpatky maximálně do 7-9 centimetrů. Vyšší už by na ní vypadaly divně.

Studie z Londýnské univerzity, která se zaměřovala na proporce, také ukázala, že ideální ženská postava má nohy přesně 1,4x delší, než je délka horní části těla. Přesně takové proporce mají například Nicole Kidman, Naomi Campbell a většina dalších supermodelek.

TAJEMSTVÍ PERFEKTNÍHO TĚLA

Ze vzdálenosti 200 metrů muž nevidí ženiny krásné oči nebo smyslné rty. Nemůže naslouchat jejím vtipným poznámkám nebo se dotýkat její jemné pokožky. Avšak už z letmého pohledu na postavu zjistí mnoho o jejím věku, zdraví a reprodukčním potenciálu. Okamžitě totiž posuzuje poměr boků a pasu. Tento poměr hraje jednu z nejdůležitějších rolí při posuzování sexuální přitažlivosti. Čím užší pas v poměru k bokům žena má, tím víc sexy působí.

"Zlatým" poměrem je 0,7 (vydělte obvod pasu obvodem boků), a co je důležité - záleží jen na poměru, nikoli na hmotnosti. Stejný poměr tedy mohou mít jak superštíhlé ženy, jako například Twiggy, tak baculatější ženy, jako byla Marilyn Monroe. Dámy, nezoufejte tedy nad každým kilem navíc. Snažte se spíše svou postavu vytvarovat tak, aby se přiblížila výše popsaným měřítkům.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpotetovanější matka čelí urážkám na Instagramu, vášně budí i nahotou

Trojnásobná matka Aleksandra Jasminová pracuje jako tatérka. Sama je považována za nejpotetovanější matku světa a...

Zvětšené prsní žlázy, vypadávající vlasy. Body shaming se mužům přiznává těžko

Premium Zatímco zobrazování ženského těla se mění a v médiích je k vidění rozmanitost všech tvarů a velikostí, standardy pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ke zhubnutí jsem se prožrala, říká Petra, která shodila 20 kilogramů

Na dovolené s firmou se Petra schovávala v rohu bazénu, zatímco její kolegyně působily sebevědomě. I to u ní nakonec...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Dovolená pro vás, utrpení pro vlasy. Jak pečovat o kštici v létě

Vitamíny, proteiny a pořádná dávka hydratace. To vše vlasy potřebují po celý rok, a v teplých dnech to platí dvojnásob....

Vdechněte vlasům nový život. Vyživujte je zevnitř a citlivě o ně pečujte

Cítíte, že jsou vaše vlasy oslabené, jemné a citlivé? Zaměřte se na individuální a cílenou péči a dodejte jim vitaminy...

Nejpotetovanější matka čelí urážkám na Instagramu, vášně budí i nahotou

Trojnásobná matka Aleksandra Jasminová pracuje jako tatérka. Sama je považována za nejpotetovanější matku světa a...

Od minimalismu přes nudnou šeď až po kýč. Jak se oblékají české političky

Ženy v politice to nemají jednoduché. Společnost od nich očekává, že nejen bravurně zvládnou svou roli, ale že u toho...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...