Starejte se o své ruce. Udržujte je čisté a nezapomínejte na výživu

  • 0
Co všechno na nás vyzradí ruce? Věk, zdravotní stav, životní styl i emoce. Dalo by se říci, že od určitého věku je v nich zapsán doslova celý život. Možná i proto si hodně z nás všímá rukou ostatních, ale těm svým zapomínáme věnovat náležitou pozornost. Dopřejte jim tu nejlepší péči, ať se v nich příště kromě odžitých chvil objeví i láska.
Masáž rukou dopřeje pokožce potřebnou výživu a péči. (Ilustrační snímek)

Pokožka na rukou je dvakrát tenčí než na obličeji, proto rychleji stárne. Její tuková vrstva se navíc s věkem neustále ztenčuje, ubývá v ní mazových žláz, kůže se rychleji vysouší, až nakonec ztratí i svoji schopnost regenerace a ochrany. Kvůli tomu se zpomaluje proces obnovy buněk, začínají více vystupovat žíly a ruce vypadají mnohem starší. Navíc naše ruce, více než kterákoli jiná část těla, přicházejí neustále do styku s různými prostředími i látkami. Jsou vystaveny vnějším vlivům, jako jsou slunce, voda, vítr či mráz, ale působí na ně také znečištěné ovzduší a různé chemikálie.

V dnešní době navíc častěji než kdy jindy používáme dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Jenže právě ty zbavují pokožku ochranné tukové vrstvy a vysušují ji. Dalším nepřítelem rukou je samozřejmě sluneční záření, které má za následek předčasné stárnutí, jelikož v pokožce výrazně snižuje produkci kolagenu a elastinu, což vede k tvorbě pigmentových skvrn. Ruku na srdce, ačkoli jsou všechny uvedené argumenty dobře známé, věnujete svým rukám stejnou pozornost jako tváři? Používáte často vhodný krém? Vsadíme se, že ne. A to je potřeba změnit!

ilustrační snímek

Dbejte na čistotu

Dnes to platí dvojnásob. Pokaždé, když přijdete domů z venku či z jakéhokoli cizího prostředí, si důkladně ruce umyjte. Jestliže používáte antibakteriální mýdla, střídejte je se zvláčňujícími, která obsahují hydratační složky, jako jsou bambucké máslo, olivový olej či aloe vera. 

Antibakteriální mýdla totiž pokožku hodně vysušují, takže pokud není zrovna doba koronaviru, vystačíte si s mýdlem hydratačním. Pozor i na vodu. Při mytí by neměla být příliš horká, aby kůži také zbytečně nevysušovala.

Na štípačky a nůžky zapomeňte!

Nezapomínejte na nehty

I když si ruce myjete pravidelně, za nehty se dostane spousta nečistot a bakterií, které musíte odstranit. Alespoň dvakrát týdně (nebo kdykoli podle potřeby) si pořádně vydrhněte kůži za nehty pomocí malého kartáčku na ruce a mýdla. Nehty nezapomínejte pravidelně zastřihovat kleštičkami a zapilovat do tvaru, na jaký jste zvyklá. Pilník volte raději skleněný či papírový, kovové bývají hodně tvrdé a nehty se pak lámou a třepí.

Kvalitní nehtová péče stojí i kolem 50 Kč.

Pečujte o nehtovou kůžičku

Zvláště v zimě, kdy jsou ruce vysušené mrazem, se vám péče o nehtovou kůžičku vyplatí. Kůži kolem nehtů nikdy nestříhejte, jen ji opatrně zatlačte pomocí pomerančového dřívka. Můžete použít i olejíček na její změkčení, který na ni naneste chvíli předtím, než ji začnete zatlačovat. Zkuste třeba výživné sérum na nehty a nehtovou kůžičku, která díky složení s emu a tea tree olejem vyživuje nehty i jejich okolí a chrání je před případnou infekcí. Navíc má praktickou pumpičku a jednoduchou aplikaci. Perfektně se vám vejde i do kabelky, takže ho můžete mít neustále při sobě.

Příliš tuhá mýdla plná chemických složek mohou pokožku rukou zbytečně oslabovat.

Vyživujte kůži

Krém vtírejte do pokožky rukou několikrát denně, minimálně však ráno a večer, a pokud jste důsledná, klidně po každém mytí. Volte krémy, které obsahují přírodní zvláčňující ingredience, jako jsou bambucké máslo a rostlinné oleje. Dobře vám udělají hutnější textury, které aplikujte na ruce pomocí krátké masáže. Poté chvíli počkejte, než se krém vstřebá. 

Zkusit můžete kokosový krém na ruce nebo regenerační krém. Značně vysušeným rukám udělá dobře i čisté bambucké máslo, které je skvěle vyživí. Pokud naopak právě pracujete, volte krémy s lehčí konzistencí, které se rychle absorbují. Zkuste krém, který se rychle vstřebá a kromě toho ruce viditelně omladí a udrží krásné.

Mravenčí v rukou bývá příznakem syndromu karpálního tunelu.

Vsaďte na speciální péči

Jestliže trpíte atopickým ekzémem, nebo máte kůži popraskanou či opravdu hodně suchou a drsnou, s běžným krémem na ruce si nevystačíte. Pak je třeba používat přípravky na atopickou pokožku, které jsou určené k péči o vysušené a velmi zničené ruce. Nebo speciální relipidační balzám pro velmi suchou, citlivou a atopickou pokožku zajišťující vysušené, přecitlivělé i atopické pokožce potřebnou výživu, ochranu. Také ji zjemňuje a zbavuje svědění způsobeného suchostí.

ilustrační snímek

Využijte estetickou medicínu

Omlazovacích metod je dnes na trhu hodně. „V zimních měsících můžete omladit ruce frakčním CO2 laserem, který odstraní pigmentace, drobné nerovnosti, sjednotí barvu kůže a nastartuje novotvorbu kolagenu. Tuto proceduru stačí podstoupit jednou za rok. Skvělý je také chemický peeling kyselinou glykolovou, toto ošetření je ale třeba třikrát až pětkrát opakovat. Celoročně potom doporučujeme omlazování pomocí mezoterapie za použití kvalitní kyseliny hyaluronové, nejlépe obohacené o glycerol pro delší a lepší efekt. Ideální kombinací je také mix kyseliny hyaluronové a vlastní plazmy. Na propadlé, žilnaté ruce poslouží velmi dobře výplň - jeden vpich vyplní prohlubně na hřbetech rukou kyselinou hyaluronovou,“ říká MUDr. Tereza Gabryšová z kliniky Yes Visage a apelovala na správný výběr kvalifikovaného pracoviště. „Jakákoli levná ošetření jsou vždy podezřelá,“ dodává.