Většina žen se při fénování dopouští chyb. Možná je děláte i vy

  • 0
Vysoušení vlasů pomocí fénu je pro některé z nás denní rutinou. Ovšem právě během této činnosti se často dopouštíme škodlivých přešlapů. Jak se správně fénovat?
Dodržovat při stylingu vlasů základní, hlavně pak správná pravidla, je...

Každodenní fénování vlasů

Některé ženy svou kštici myjí den co den, nejčastěji ráno před odchodem do zaměstnání. S tím je samozřejmě spjaté i rychlé vysoušení vlasů a následně jejich styling. Vyvstává tak otázka, jestli až přehnaná péče našim vlasů spíše neškodí.

Teplo vycházející z fénů a jiných vlasových pomocníků samozřejmě vlasy namáhá, zvláště pokud jde o každodenní rituál. Je tedy potřeba pořídit si nejen kvalitní šampon, kondicionér a masku na vlasy, ale i speciální termo produkty neboli tepelnou ochranu před nadměrným poškozením. Tím však nepostradatelná výbava nekončí.

„Pokud používáte kvalitní přípravky, fénujete vlasy po směru šupinek kutikuly a máte dobrý kartáč, pak děláte vše pro to, abyste své vlasy neničili,“ vysvětluje vlasový stylista Martin Tyl ze salonu New You. „Velmi důležitou roli hraje kvalita vysoušeče vlasů,“ dodává.

Pamatujte, v chladném období není dobré mýt si vlasy příliš často a vyvarovat byste se měla i používání horké vody, díky níž by byly vlasy zbytečně vysušené.

Podstatný je také samotný postup fénování. „Nejprve vymačkejte z vlasů přebytečnou vlhkost ručníkem, pak naneste přípravky tak, jak vás to naučil váš kadeřník. Než začnete vlasy tvarovat, prosušte je lehce mezi prsty. Následné tvarování účesu pak bude mnohem efektivnější,“ radí Martin Tyl.

Vaše vlasy nejsou v té nejlepší kondici? Pak děláte něco špatně. Zamyslete se,...

Na rychlovku zapomeňte

Čím vyšší teplota vzduchu, tím rychleji vlasy proschnou, domnívá se nejedna z nás. Jenže tak, jako ostré sluneční paprsky vlasům nedělají dvakrát prospěšnou službu, stejně tomu je i u fénu. Vždy je potřeba se řídit typem vlasů. Například jemná kštice potřebuje něžnější zacházení a naopak hustá a objemná hříva si může dovolit i vyšší teplotu.

Rada: Když si chcete být jistá, že svým vlasům neškodíte, investujte do kvalitního vysoušeče. Dnes lze totiž na trhu najít takové fény, co dokážou během vysoušení několikrát za sekundu snímat vlas a reagovat tak na jeho přehřívání regulací teploty.

  • Jak správně zvolit teplotu při fénování? Držte se těchto pravidel: 100 °C pro rychlé vysoušení a styling, 80 °C pro rovnoměrné vysoušení, 60 °C pro jemné vysoušení, studený vzduch 28 °C pro fixaci finální podoby účesu.
  • Jaké zvolit proudění vzduchu? Vysoké je určené pro rychlé vysoušení, v kombinaci s nástavci uhlazuje či tvaruje. Střední proudění vysouší rovnoměrně a nízké se využívá pro styling.

Nejen na fénu záleží. Důležitou roli hraje i to, jaký způsobem pracujete s hřebenem. Hrubé česání dokáže vlasy polámat, způsobuje statickou elektřinu a ani vlasové pokožce se nelíbí.

Na délce záleží

Mnoho žen si fénuje vlasy z větší vzdálenosti, obvykle to bývá cca 20 cm a výše. Důvodem je obava, aby nedošlo k jejich poškození. Martin Tyl ovšem upozorňuje: „Fénování z větší dálky odstraní vlhkost, ale nedohladí konce a nevytvaruje účes.“ 

A jak tedy vlasy vysušit a zároveň tvarovat? „Prosušené vlasy natáčejte na kulatý kartáč a foukejte vždy ve směru od hlavy ke konečkům. Šupinatá vrstva neboli kutikula tak bude uzavřená a vlas zdravý. Uhlazená kutikula = lesklý vlas.“

Vlasům nesvědčí ani přílišné drhnutí ručníkem. Přebytečné vody se zbavte jemným mačkáním.

Pozor na vlhké vlasy

Možná také máte ten pocit, že s hřívou, která je z větší části vysušená, máte hotovo. Chyba! Tedy za předpokladu, že venku není příjemný letní den a vy se už nadále nebudete pouštět do dalšího stylingu či nepůjdete spát. 

V parném dni vlasy proschnou rychle a nedopouštíte se na nich většího prohřešku, ale běda, jak vyrazíte ven v chladnějších dnech s nedostatečně suchou kšticí. Vlivem chladného počasí by mohly vlasy popraskat a začít nadměrně vypadávat.

Obvyklým nešvarem je také usínání s mokrými či vlhkými vlasy. Kromě toho, že trápíte pokožku hlavy, následným třením o polštář bývá vlas narušen, začne se lámat, třepit a celkově zacuchávat. 

Zejména o letní dovolené také minimalizujte různé účesy s mokrými kadeřemi. I tady dochází k poškození jinak křehkého vlasu.

Tip: Nikdy nečešte vlasy docela mokré. Zprvu je alespoň lehce prosušte fénem, následně jemně pročesejte hřebenem.